building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1676
Nozares raksti32872
Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija : building.lv - par būvniecību Latvijā

Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija

Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija
autors: Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija
Foto: Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija; autors: Autonomā apkure, ūdensvads un kanalizācija
Autonomā apkure

Ja namam nav iespējams vai nevēlaties pievienot centrālo apkures sistēmu, protams, pastāv iespēja veidot autonomu apkures sistēmu. Šādā gadījumā iepriekš noteikti jāatbild sev uz vairākiem jautājumiem, no kuriem būtiskākie ir par kurināmā veidu, siltuma nesējiem, sistēmas apkopi un tehniskajām izbūves iespējām.

Latvijā pieejamie kurināmā veidi ir cietais kurināmais, dabasgāze, granulas, sašķidrinātā gāze, dīzeļdegviela un elektrība. Lētākais no minētajiem ir cietais kurināmais, taču tā izmantošana rada vairākas ekspluatācijas neērtības gan salīdzinoši darbietilpīgās malkas sagādes dēļ, gan tāpēc, ka šos katlus nav iespējams automatizēt. Nākamais lētākais kurināmais ir dabasgāze- ja vien tā atrodas tuvu apkurināmajai ēkai, pretējā gadījumā pievilkšanas izmaksas būs ļoti augstas.

Ne pārāk populārs kurināmā veids ir granulas, iespējams, tas informācijas trūkuma dēļ, taču speciālisti paredz, ka šis kurināmā veids kļūs arvien pieprasītāks, te der padomāt par regulārām granulu piegādes un uzglabāšanas iespējām. Ja par kurināmo izvēlēsieties dīzeļgevielu, būs nepieciešamas degvielas uzglabāšanas tvertnes, jārēķinās ar mainīgajām un pieaugošajām kurināmā izmaksām. Sašķidrinātās gāzes iekārtu pieslēgšanai nav nepieciešami lieli līdzekļi, kurināmais tiek uzglabāts metāla tvertnēs. Elektrība ir dārgākais kurināmā veids, taču sistēmas ierīkošana ir salīdzinoši lēta, arī nekāda speciāla papildus apkalpošana nebūs nepieciešama- ekspluatācijā ērta apkure.

Varētu šķist, ka mazākām telpām ir arī mazākas apkures izmaksas, taču tā tas ne vienmēr ir. www.apkure.lv speciālisti min savus novērojumus- ja neņem vērā cieto kurināmo, kas uz patreizējo momentu joprojām ir lētākais kurināmais pēc platības lielākajā Latvijas daļā, par labu rezultātu tiek uzskatītas 0,50 Ls izmaksas par vienu kvadrātmetru. Bet arī šeit jāpiebilst, ka arī apkures sistēmas izbūves izmaksām un maksai par tās apkopi ir svarīga loma.

Ūdensvads un kanalizācija

Arī runājot par ūdensvadu un kanalizāciju, ērti, ja iespējams pieslēgties centrālajam ūdensvadam, tad atkritīs raizes par urbumu veidošanu, atliks vien izplānot ūdens pievades iespējas namā. Piemēram, lai pieslēgtos Rīgas ūdensvadam, jāraksta iesniegums- pieprasījums izsniegt tehniskos noteikumus.

Likumdošanā noteiktajā laikā tas tiek izskatīts, un sniegta atbilde par iespējām pieslēgt vai atslēgt centralizētu ūdens padevi- šo informāciju plašākā veidā var iegūt arī "Rīgas ūdens" interneta mājas lapā.

Protams, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai nepieciešams projekts, ko var sadalīt divās lielākajās daļās- iekšējie un ārējie tīkli. Ūdensapgādes sistēmas projekts sākas ar dziļurbuma vietas izplānošanu. Būtiskākais, kas šeit jāatceras- vismaz 15 m rādiusā ap dziļurbumu nedrīkst atrasties nekas, kas piesārņo grunti Saskaņošana Latvijas Vides, ģeoloģijas un metereoloģijas aģentūrā nav nepieciešama, ja urbums nav dziļāks par 20 metriem.

Pēc urbuma un akas izveides tālākais jau ir tikai atbilstoša plānošana par ūdens piegādes punktu skaitu un izkārtojumu, nepieciešamā ūdens spiediena nodrošināšanas aprēķini. Ūdensapgādes sistēmas plānošanas laikā jādomā arī par ūdens filtriem- pašvaldības ūdensvados jau ir ierīkoti filtri, kas ūdeni atdzelžo un daļēji mīkstina pirms tas nonāk mājoklī, taču cauruļvadi nereti ir savu laiku nokalpojuši un ūdens, ceļojot pa tiem, zaudē savu kvalitāti, tāpēc ir nepieciešams uzstādīt papildus filtrus.

Saprotams, ka kanalizācijas sistēmas tiek plānotas ciešā saistībā ar ūdensapgādi, jo ikvienai ūdens padeves vietai pretī nepieciešams arī kanalizācijas izvads. Izbūvējot iekšējās kanalizācijas sistēmas būtiski zināt, cik vannas istabu būs ēkā un kāda veida sanitārie punkti tajās atradīsies (vanna, duša, pods, veļas mašīna), nepieciešams zināt arī konkrēto punktu specifiku, piemēram, tualetes podam mēdz būt dažādas izvades un stiprināšanas (stiprināms pie sienas vai grīdas, ar taisno vai slīpo izvadu) iespējas, kurām iepriekš atbilstoši jāiestrādā caurules un jāsagatavo vieta.

Reizē ar kanalizācijas sistēmu izbūvi, jādomā arī par attīrīšanas iespējām, ekspluatācijā ērtākais risinājums noteikti ir pievienošana pilsētas kanalizācijas sistēmai. Ja tas nav iespējams, saimniekiem jāmeklē citi risinājumu, izvēloties starp kanalizācijas tvertni vai bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām.

Turpinājums sekos

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.