building.lv skaitļos

Lietotāji online6
Aktīvie uzņēmumi1672
Nozares raksti32871
Meklējot balansu starp iekšējo un ārējo enerģiju : building.lv - par būvniecību Latvijā

Meklējot balansu starp iekšējo un ārējo enerģiju

Meklējot balansu starp iekšējo un ārējo enerģiju
Foto: Meklējot balansu starp iekšējo un ārējo enerģiju

Jau četrus mēnešus Latvijā ir iespējams iegādāties Solahart saules gaismas kolektorus, kurus Baltijas valstīs izplata firma Solahart, vēstī "Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai".

Jau četrus mēnešus Latvijā ir iespējams iegādāties Solahart saules gaismas kolektorus, kurus Baltijas valstīs izplata firma Solahart. Tās īpašniece ir jauna sieviete, kas ir pietiekami entuziastiska, atraktīva un mērķtiecīga, lai attīstītos tālāk. Linda Tāluma ir pārliecināta, ka saules kolektors ir veiksmīgs ilgtermiņa projekts, kas noderētu ikvienā mājā, ikvienai ģimenei vai komercdarbībai, vēstī "Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai".

"Šī ideja par biznesu alternatīvās enerģētikas jomā radās pavisam nejauši. Es vienmēr esmu meklējusi harmoniju un dzīves kvalitāti gan pati sevī, gan ārpus sevis. Esmu pārliecināta, ka iekšējā enerģija izpaužas ārējā enerģijā un enerģijas koncentrēšana vai akumulēšana rada dzīves kvalitāti jeb viss notiek tieši tagad ar savu nozīmi un jēgu. Alternatīvā enerģija ir lielisks veids, lai mēs un mūsu bērni dzīvotu kvalitatīvā un tīrā vidē," savu nostāju pauž Linda.

Alternatīvā enerģija – harmonija ar apkārtējo vidi

Uz interviju Linda ierodas pārsteidzoši starojoša kopā ar savu pusotru gadu veco dēliņu Filipu Niklāvu, kas, kā atzīst pati Linda, savam vecumam ir apbrīnojami enerģisks puika. Filips šodien ir īpaši priecīgs, jo viņam nebija jāapmeklē bērnudārza silītes grupiņa, kurā viņš gandrīz katru dienu pavada trīs līdz četras stundas. Rudenī gan Filips, iespējams, bērnudārzu jau apmeklēs pastāvīgi. Sarunājamies Lindas un Edgara kopīgajā ofisā, kur vienkopus atrodas pieci uzņēmumi, kuru viens no īpašniekiem ir ģimenes galva Edgars. "Pirms dēla dzimšanas abi ar vīru bijām domājuši par savu biznesu, bet strādājām gan katrs savā kompānijā. Pēc tam, kad piedzima Filips, sapratām, ka ir pienācis laiks savas ģenerētās idejas sākt realizēt dzīvē. Manā iepriekšējā darbavietā bija atrasts cilvēks, kas ar maniem pienākumiem lieliski tika galā, man savukārt bija mazs bērns, kas prasa no mammas lielāku uzmanību, jo jāsāk stiprināt imunitāte un līdz ar to nākas arī veseļoties ilgākā laika posmā. Tā kā līdz šim biju jau strādājusi par vadītāju un kāpt lejā pa karjeras kāpnēm vis negribēju, sāku realizēt iepriekš atvilktnēs noliktās idejas," stāsta Linda. "Iepriekš abi ar vīru ārzemēs bijām redzējuši dažādas solārās sistēmas, līdz aizdomājos, ka arī mēs varētu ko tādu uzsākt Latvijā. Svarīgs iemesls tam bija arī tas, ka pirms tam paralēli ekonomiskām zinātnēm septiņus gadus biju praktizējusi jogu, to arī vēlāk kādu laiku pasniedzot, man ļoti tuva šķita enerģijas būtība, jo, ja cilvēkam nav enerģijas, tad cilvēku sauc nekā un cilvēks pats ir nekas! Arī pašu enerģiju saakumulēt un turēt nav nekādas jēgas, jo to ir jāliek lietā, respektīvi, enerģija ir jāatdod tālāk, ar to kaut ko darot. Tikai tad tam visam parādās kāda jēga. Es parasti spriežu pēc enerģijas, vai kādā jomā rīkojos pareizi vai nepareizi, jo sekas vai rezultāts ir tikai viena posma noslēgšanās un otra posma sākšanās. Arī alternatīvās enerģijas ieguve dabā ir viens no veidiem, kā atrast balansu ar apkārtējo vidi," stāsta Linda.

Silda – dienā, silda – ziemā

Solahart saules kolektors ir alternatīvās enerģijas ieguves veids jeb resurss, kas ir pastāvīgs. Fosilais kurināmais kādā brīdī var izbeigties vai cenu kāpums kļūt milzīgs, bet saules gaisma un lielākās zvaigznes pastāvēs līdz ar pasauli. Linda stāsta, ka ir divu veidu saules kolektori. Vieni ģenerē elektrību, otri – siltumu mājai un karsto ūdeni. Lindas uzņēmuma Solarbalt kolektori ģenerē karsto ūdeni dušai, vannai, baseinam un pat siltajām grīdām.

"Esam aprēķinājuši, ka pats kolektors gadā ieekonomē vidēji 47 procentus no karstā ūdens rēķina summas. Tas, protams, ir atkarīgs no tā, cik daudz ūdens tiek patērēts, cik liela sistēma ievietota un kādi ir laika apstākļi. Latvijā ir septiņi pilni mēneši, kad saules kolektors darbojas pilnīgi patstāvīgi bez jebkāda cita veida kurināmā pieslēguma. Respektīvi, cilvēkam vispār nav jāmaksā rēķini par kurināmo – gāzi, elektrību. Bet ir arī četri drēgnie mēneši, kad saules kolektors nevar uzkarsēt ūdeni, piemēram, līdz 60 grādiem, un tad jāpieslēdz tas kurināmais, kas ir cilvēkam jau kā esošais kurināmais. Pastāv mīts, ka Latvijas laika apstākļos saules kolektorus nav iespējams izmantot, jo daudziem šķiet, ka ir nepieciešami tiešie saules stari un liels karstums, bet tā tas gluži nav. Solahart sistēmas ir izveidotas īpaši Skandināvijas klimatam un arī Alpu kalnos paredzētajai mīnus grādu temperatūrai. Kolektors darbojas no infrasarkanā starojuma – no gaismas, tātad tas silda ūdeni arī tad, ja nav redzami tiešie saules stari – dienā. Arī mums pašiem mājās ir saules kolektors. Vasaras periodā esam atslēguši pat gāzes katlu, jo kolektors no tiešajiem saules stariem saražo pietiekami daudz karstā ūdens," stāsta Linda. Saules kolektors, kā apgalvo Linda, ietaupīs ne tikai mēneša maksājumu summu par silto ūdeni, bet arī veicinās ogļskābās gāzes izmešu samazināšanos. Piemēram, viena četru cilvēku ģimene gadā samazina šīs gāzes no trim līdz pat četrām tonnām. Jāpiemin, ka tieši mājsaimniecībās izmantojamie gāzes un elektrības sildītāji ir visvairāk izplatītie pasaulē, kas rada trešo daļu ogļskābās gāzes izmešu, veicinot siltumnīcas efektu.

Ilgtermiņa investīcija

Linda gan atgādina, ka saules kolektors ir ilgtermiņa investīcija. Sākotnēji nākas ieguldīt līdzekļus, lai to iegādātos. "Ja tā ir lielā sistēma, investīcija ir lielāka. Ja tā ir mazā sistēma, investīcija arī būs mazāka. Bet, tā kā saules kolektors vidēji var kalpot pat 50 gadu, šis ieguldījums noteikti atmaksājas. Jāatzīst arī tas, ka dabas kurināmā krātuvju rezerves izsmeļas, līdz ar to enerģijas cenu kāpums būs neizbēgams, līdz pat Eiropas cenām," ir pārliecināta Linda.

Līdz šim saules kolektorus galvenokārt iegādājas privātmāju iedzīvotāji, uzņēmēji un viesnīcas. Ja cilvēks, kas dzīvo kādā no daudzdzīvokļu mājām, vēlas iegādāties saules kolektoru, tad svarīgi zināt, kādā stāvā dzīvo šis cilvēks un ko par to saka, piemēram, mājas apsaimniekotājs. Teorētiski ir iespējams saules kolektorus novietot ne tikai privātmājās, bet dažādos daudzdzīvokļu māju mikrorajonos. Tiesa, šāda prakse pagaidām Latvijā nav visai populāra.

"No tā skatupunkta, ka tā ir alternatīvā enerģija, visā pasaulē to ļoti praktizē. Piemēram, dzīvojamām mājām Vācijā no 2008. gada saules baterijas ir obligāta prasība tiem īpašniekiem, kas vēlas izīrēt vai pārdot savas mājas. Eiropas Savienības direktīvas paredz arī kompensācijas par šādu enerģiju taupošu pasākumu ieviešanu. Latvijā šīs lietas vēl ir tikai sākuma stadijā. Es uzskatu, ka šai nozarei jāsāk attīstīties vēl vairāk. Man rūp sava bērna nākotne, un esmu pārliecināta, ka saules kolektora izmantošana krietni var samazināt ogļskābās gāzes izmešu izplatīšanos dabā. Mani kā mammu tas uztrauc – man ir svarīgi, lai arī maniem bērniem būtu tīra vide, gaiss un laimīga nākotne," stāsta Linda. "Es varētu teikt, ka mana būtība ir zaļa – es domāju par tīru iekšējo enerģiju un tīru ārējo enerģiju."

Svarīgākā vērtība – ģimene

Pirms ģimenes nodibināšanas viens no Lindas lielākajiem vaļaspriekiem bijis braukt ar motociklu. Šobrīd gan šis vaļasprieks esot ticis citai meitenei, jo pēc tam, kad Lindas un Edgara ģimenē pieteicās mazulis, viņa motociklu pārdeva. Linda atzīst, ka viņu vienmēr ir dīdījis nemiera gars, meklējusi adrenalīnu un iespējas izpausties. Motocikls, ekstrēma braukšana ar rallija auto, lēkšana ar gumiju, lidošana, niršana ar akvalangu 42 metru dziļumā – tās ir tikai dažas no lietām, ko Linda savas dzīves laikā paspējusi izmēģināt. "Tā sajūta, kad pēc darba uzsēdies uz motocikla un izvēdini galvu, ir neaprakstāma. Tiesa gan, jāatzīst, ka motociklu kultūra Latvijā pašlaik ir visai zemā līmenī. Par savu drošību, protams, ir jārūpējas, un pēc Filipa Niklāva ienākšanas mūsu dzīvē es nolēmu no ekstrēmām lietām atteikties. Atceros, ka mans vīrs reiz teica, ka, ja vēl reizi redzēšot mani uz motocikla, iestumšot no tilta to Daugavā(smejas)." Pirms tam Linda dzīves vērtības meklēja kaut kur ārpusē, bet tagad viņa tās ir atradusi pati sevī un savā ģimenē. "Mēs esam vienoti un skatāmies uz vienu pusi, manuprāt, tas ir galvenais. Esmu papildus mācījusies arī dažādas alternatīvās mācības, piemēram, astroloģiju, ezotēriku, psiholoģiju un vienmēr esmu interesējusies par to, kā atrast harmoniju un balansu sevī. Tagad tas ir noticis," mirdzošām acīm saka Linda, atzīstot, ka pašlaik ir ļoti laimīga.

Lai gan Linda un Edgars pa dienu strādā vienā ofisā, bieži vien viņi satiekas tikai no rītiem un vakaros, kad visi kopā dodas mājās, lai pagatavotu gardas vakariņas un patērzētu par dienas notikumiem, kā arī tepat Rīgā, Mežaparkā, brauc ar skrituļslidām uz ezeru. "Pēc Filipa dzimšanas abi ar vīru sākām aizrauties ar burāšanu. Tas ir lielisks sporta veids, kur esam atraduši balansu starp ekstrēmo pusi un relaksāciju," par jau esošajām ģimenes tradīcijām stāsta Linda. Brīvdienas jaunā ģimene cenšas pavadīt pie dabas un dodas uz laukiem, lai kopā baudītu dabas pieskārienus.

Alternatīvā enerģija – pagātnes, tagadnes un nākotnes iespēja

"Pašlaik viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem ir parādīt saules kolektora efektivitāti. Jāsaka, ka liela daļa cilvēku Latvijā nemaz nezina par alternatīvās enerģijas ieguves veidiem. Bet, manuprāt, tas ir nopietni. Dabas piesārņošana mūsdienās ir ļoti risināma problēma. Daudzi smejas par Cūkmenu, bet pat nav aizdomājušies par to, kā rīkojas paši. Mēs esam gatavi sadarboties gan ar iedzīvotājiem, gan pašvaldību, valsts sektora līmenī. Uzskatu, ka kompromisi ir jāatrod, lai ikviens dzīvotu labāk," saka Linda. Sarunas beigās gan viņa piemetina, ka pēdējā laikā abi ar vīru mazliet par daudz strādā, tāpēc drīzumā jādodas atpūsties, lai ziemā būtu spēks turpināt iesākto. "Latvijā nav viegli uzsākt šādu biznesu, jo cilvēki gandrīz ir jāpārliecina par saules kolektoru efektivitāti un visiem alternatīvās enerģijas veidiem jeb EKO produktiem. Kādreiz taču senču senči melnās mucās karsēja ūdeni un arī paši montēja vēja ģeneratorus savām sētām, bez īpašām tehnoloģijām! Šobrīd mums ir diezgan augsts tehnoloģiju un speciālistu līmenis, tad kādēļ to neizmantot?" retoriski jautā uzņēmēja. Un Linda to vis nesauc par cīņu ar vējdzirnavām. Viņa ir pārliecināta, ka alternatīvā enerģija ir bijusi gan pagātnes, gan tagadnes, gan nākotnes sastāvdaļa.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.