Valdības komiteja akceptē jaunās prasības koģenerācijas stacijām

Šodien valdības komiteja akceptēja noteikumus par prasībām koģenerācijas stacijām un kārtību, kādā nosakāma saražotās elektroenerģijas pārpalikuma iepirkšanas cena.

Šodien valdības komiteja akceptēja noteikumus par prasībām koģenerācijas stacijām un kārtību, kādā nosakāma saražotās elektroenerģijas pārpalikuma iepirkšanas cena.

Šie noteikumi nosaka prasības koģenerācijas stacijām attiecībā uz to darbības režīmu, drošumu un efektivitāti, kā arī vienotu kārtību, kādā atkarībā no kurināmā veida un darbības efektivitātes nosakāma cena tam elektroenerģijas daudzumam, kuru, atskaitot izlietoto pašu staciju vajadzībām ražošanas procesa nodrošināšanai, kā pārpalikumu iepērk licencētais elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmums.

Saskaņā ar šiem noteikumiem noteikto cenu piemēro, ja koģenerācijas stacijas atbilst šo noteikumu prasībām un stacijas pārdod saražoto elektroenerģijas pārpalikumu par vienošanās cenu, ja tām nav piemērojama cenas noteikšana šajos noteikumos paredzētajā kārtībā.

Saskaņā ar šiem noteikumiem noteiktā saražotās elektroenerģijas cena neierobežo attiecīgo koģenerācijas staciju pārdot saražoto elektroenerģijas pārpalikumu par vienošanās cenu.

Noteikumi neregulē kondensācijas stacijās saražotās elektroenerģijas iepirkšanu un šajās stacijās saražotās elektroenerģijas cenas noteikšanas kārtību.

Koģenerācijas stacija, kurai saskaņā ar šiem noteikumiem nosaka cenu, par kādu tās saražoto elektroenerģijas pārpalikumu iepērk licencētais elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmums, ir tāda stacija, kura izmanto koģenerācijas ciklu ar kurināmā izmantošanas efektivitāti, kuru izsaka lietderības koeficients ir ne mazāks par 80%.

Visu koģenerācijas ciklā saražoto elektroenerģiju iepērk attiecīgais licencētais elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmums, kura tīklā tiek nodota enerģija par cenu, kas noteikta saskaņā ar šiem noteikumiem.

Noteikumi paredz, ka koģenerācijas stacijām ir katru gadu jāsniedz atskaites energoapgādes uzņēmumiem.

Ja uzstādītā elektriskā jauda nav lielāka par 0,5 megavatiem un tās ražošanas procesā izmantots fosilais kurināmais, iepirkšanas cena ir nosakāma ar koeficientu 0,9 no vidējā realizācijas tarifa attiecīgā licencētā elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmuma licences darbības zonā.

Ja uzstādītā elektriskā jauda nav lielāka par 0,5 megavatiem un tās ražošanas procesā izmantots reģeneratīvais resurss vai avots, iepirkšanas cena ir nosakāma ar koeficientu 1,12 no vidējā realizācijas tarifa attiecīgā licencētā elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmuma licences darbības zonā.

Ja uzstādītā elektriskā jauda ir lielāka par 0,5 megavatiem, bet nav lielāka par 4 megavatiem un tās ražošanas procesā izmantots fosilais kurināmais, iepirkšanas cena ir nosakāma ar koeficientu 0,75 no vidējā realizācijas tarifa attiecīgā licencētā elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmuma licences darbības zonā.

Ja uzstādītā elektriskā jauda ir lielāka par 0,5 megavatiem, bet nav lielāka par 4 megavatiem un tās ražošanas procesā izmantots reģeneratīvais resurss vai avots, iepirkšanas cena ir nosakāma ar koeficientu 0,95 no vidējā realizācijas tarifa attiecīgā licencētā elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmuma (sistēmas operatora) licences darbības zonā.

Koģenerācijas stacijām ar uzstādīto elektrisko jaudu virs 4 megavatiem koģenerācijas ciklā saražotās elektroenerģijas pārpalikuma cenu nosaka regulators, ja attiecīgā stacija to pieprasa regulatoram. Licencētajam elektroenerģijas pārvades vai sadales uzņēmumam tā sistēmā nodotais saražotais elektroenerģijas pārpalikums no šīm stacijām jāiepērk par regulatora noteikto cenu.


Mārcis Krastiņš LETA

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.