building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1677
Nozares raksti32874
Līdz ar potenciālu cenu kritumu jaunie starpsavienojumi var padarīt Latvijas un Lietuvas cenu reģionu par elektroenerģijas tranzītzonu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Līdz ar potenciālu cenu kritumu jaunie starpsavienojumi var padarīt Latvijas un Lietuvas cenu reģionu par elektroenerģijas tranzītzonu

Līdz ar potenciālu cenu kritumu jaunie starpsavienojumi var padarīt Latvijas un Lietuvas cenu reģionu par elektroenerģijas tranzītzonu
Foto: Līdz ar potenciālu cenu kritumu jaunie starpsavienojumi var padarīt Latvijas un Lietuvas cenu reģionu par elektroenerģijas tranzītzonu

Vakardien atklātie Lietuvas starpsavienojumi ar Zviedriju un Poliju - NordBalt un LitPol – ievērojami palielinās lētākas elektroenerģijas piegādes iespējas Baltijas reģionam.

 

Tādējādi paredzama arī turpmāka elektrības cenu pazemināšanās Latvijā un Lietuvā, kas varētu atkārtot šogad piedzīvoto Nord Pool biržas Spot cenu kritumu līdzvērtīgā apmērā, liecina energouzņēmuma Enefit prognozes. Vienlaikus jāņem vērā, ka arī Polijā augošais pieprasījums pēc efektīvi saražotas elektroenerģijas rada iespēju, ka Lietuva var kļūt par elektroenerģijas tranzītvalsti. 

Kā norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers: "Skandināvijā elektroenerģijas cenas ir līdz pat 40% zemākas nekā Latvijā un Lietuvā, tāpēc paredzams, ka lielākoties elektroenerģija plūdīs no Zviedrijas uz Latviju un Lietuvu – lai izlīdzinātu cenu atšķirības tirgus reģionu starpā. Tomēr, ņemot vērā salīdzinoši augstās elektroenerģijas ražošanas izmaksas Polijā, pastāv iespēja, ka Lietuva kļūs par tranzītvalsti, caur kuru nozīmīga daļa Skandināvijas elektroenerģijas tiks pārvadīta uz Polijas tirgu. Savukārt, ja pieaugs cenas Skandināvijā, var aktualizēties elektroenerģijas imports no Krievijas un tad elektroenerģijas tranzīta plūsma notiktu pretējā virzienā - uz Skandināviju."

Polijā elektroenerģijas ražošana galvenokārt ir balstīta uz termoelektrostacijām, kurās kā galvenais kurināmais tiek izmantotas ogles. Lai gan ogles vai brūnogles kā kurināmais ir lēts, lielākajai daļai Polijas spēkstaciju ir vairāk nekā 30 gadi un stingrās emisiju prasības Eiropas Savienībā tuvākajos gados neļaus izmantot šos resursus pilnā apjomā. Līdz 2030. gadam Polijai elektroenerģijas ražošanas jauda jāsamazina par vairāk nekā 10 GW, no kuriem trešdaļa jau tuvāko trīs gadu laikā. Tāpēc enerģijas importa jautājums šajā valstī kļūs arvien aktuālāks. 

"Kopumā jaunie starpsavienojumi radīs lielāku Baltijas valstu energoapgādes drošību un arī zemākas tirgus cenas gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām. Lai arī pastāvošās cenu atšķirības Baltijas valstu starpā mazināsies, tās pilnībā novērst Latvijā un Lietuvā traucēs pastāvīgais enerģijas ražošanas deficīts abās valstīs. Šis faktors apvienojumā ar Polijas augošo pieprasījumu pēc lētākas elektroenerģijas, noteiks mērenu elektrības cenu kritumu Latvijā," paredz Jānis Bethers.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.