Svinīgi atklāj atkritumu šķirošanas rūpnīcu

Svinīgi atklāj atkritumu šķirošanas rūpnīcu

Ceturtdien, 28.janvārī, SIA "Liepājas RAS" atkritumu poligona teritorijā Grobiņas pagastā atklāja jauno sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīcu, kas tapusi, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu.

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, svinīgi pārgriežot lentīti, vēra durvis jaunajai rūpnīcai, kurā sākotnēji plānots sašķirot 8000 tonnas sadzīves atkritumu gadā, bet šķiroto atkritumu apjomu iespējams palielināt līdz 30 000 tonnām gadā.

Kā atklāšanas runā atzina M.Simanovičs, pēdējais pusgads – no pirmā pamatakmens ielikšanas līdz pilnīgai rūpnīcas uzcelšanai – bijis ļoti saspringts. "Kopējiem spēkiem mums izdevās šo projektu realizēt," M.Simanovičs priecājas par veiksmīgo sadarbību ar visām iesaistītajām pusēm, tai skaitā Grobiņas un Liepājas pašvaldībām. "Šis solis, rūpnīcas atklāšana, mums, kā atkritumu savācējiem un pārstrādātājiem, ir ļoti svarīgs. Jo atkaļ tiks atgriezts daudz vairāk savāktā materiāla, nekā iepriekš. Turklāt šeit ir uzstādītas vairākas unikālas iekārtas, kas nav nevienā citā rūpnīcā Latvijā. Šeit ir sakoncentrētas labākās šobrīd pieejamās šķirošanas tehnoloģijas.

"Vēl nesen, pirms dažiem gadiem, zaļai domāšanai un atkritumu šķirošanai vispār nebija vietas mūsu ikdienā," uzrunājot klātesošos, atminējās U.Sesks. "Atkritumus sabēra lielā kaudzē Karostā, sastūma vienā kalnā visu – plastmasu, stiklu un visu pārējo. Tagad, paldies Dievam, viss ir sakārtots. Šobrīd tiek būvētas rūpnīcas, kuras nevis piesārņo dabu, bet gan attīra. Tas ir sasniegums par kuru šodien varam kopīgi priecāties. Mēs ejam pareizo ceļu – negāžam visu vienā kalnā, bet gan šķirojam otrreizējai pārstādei."

 

Kā informēts iepriekš, uzņēmuma "Liepājas RAS" atkritumu poligona teritorijā Grobiņas pagastā pabeigta sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca.

 

Rūpnīca tapusi piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu.

 

Liepājas šķirošanas rūpnīcā ir izmantoti tehnoloģiskie risinājumi, ņemot vērā labākās prakses piemērus no šāda veida rūpnīcām Vācijā un Francijā. Rūpnīcā tiek izmantoti inovatīvi risinājumi. Bioloģiski noārdāmo atkritumu nošķirošanai no sadzīves atkritumu plūsmas SIA "Eko Kurzeme" rūpnīcā uzstādīts disku sijātājs, kāds līdz šim Latvijā netika pielietots.

 

Tāpat rūpnīcā tiek izmantots Latvijā šobrīd vienīgais divu kanālu optiskais šķirotājs, kas uz slīdošas lentas ar gaismas stara palīdzību spēj atpazīt 10 materiālu veidus un vienlaicīgi spēj nošķirot četrus materiālu veidus.

 

Šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreizēji izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, stikls, melnie metāli, krāsainie metāli, inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais - Refuse Derived Fuel). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgajām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.

 

Kopējās projekta "Atkritumu šķirošanas centra izveide Liepājas reģionā atkritumu sagatavošanai noglabāšanai" izmaksas ir 3,25 miljonu eiro.

Rūpnīcas darbības nodrošināšanai plānots izveidot vairāk nekā 15 darbavietas.

 

liepaja.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.