UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Privātmāju būvniecība :  Building.Lv Forums

DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Deriib (178.16.22.---)
Datums: 22/05/2014 21:42

Sveicināti. Kāds var izskaidrot ko nozīmē - divu ģimeņu dzīvojamā māja .
Pētot potenciālā zemes gabala iespējamo apbūves iespējamību, attiecīgās pašvaldības apbūves noteikumos rakstīts :
Atļautā izmantošana:
Nolūki, kādos atļaut būvēt, pārbūvēt, ierīkot vai izmantot būves uz zemes ir:
 savrupmāja (vienas vai divu ģimeņu dzīvojamā māja),
 saimniecības ēka, palīgbūves,
 dvīņu māja (divas bloķētas ģimenes dzīvojamās mājas, katra uz sava zemes gabala);
 inženiertehniskās apgādes tīkli un objekti.

Ar ko reāli atšķiras divu ģimeņu dzīvojamā māja no vienkāršas privātmājas (kur arī iespējams dzīvot divām ģimenēm).

Divu ģimeņu dzīvojamā mājai ir divas atsevišķas ieejas, divi elektrības pieslēgumi vai kas cits. Varbūt ir kāda definīcija, kas paskaidro kas tas ir . Kāds varbūt zinošāks var paskaidrot kāda ir reālā atšķirība .

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Grieta (178.16.22.---)
Datums: 22/05/2014 22:38

Man kā arhitekterētājai ir AIZDOMAS (bez garantijas), ka divu ģimeņu dzīvojamā māja ir kaut kāds copy/paste termins no kaut kādiem aizvēsturiskiem standartiem. Visdrīzāk tas ir tā, ka juridiski pieļaujami divi atsevišķi elektrības pieslēgumi utt. Ja vairāk - tā jau ir daudzdzīvokļu māja. (Skaitīšanas paņēmiens kā bērnu dārzā - viens, divi, daudz :D )

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: jtdesign (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 12:48

Viss ir elementāri Vatson - tā ir 2 dzīvokļu māja. Vai tie dzīvokļi viens virs otra vai blakus vai vispār pamīšus, ir konkrētā arhitektoniskā un plānojuma risinājuma lieta. Tāpat kā vai abi dzīvokļi pilnīgi autonomi vai ir kādas koplietošanas telpas (katlu telpa, kāpnes, terase, pat kopīga/apvienojama dzīvojamā istaba.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: pamats topošais (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 13:17

Ļoti virspusēji meklējot kaut kādos likumos, termina skaidrojumu neatradu. Bet iespējams, slikti meklēju.
Ja tas ir kaut kādā likumā/noteikumos atrunāts, tad skaidrs, ja nē - tad tas ir bleķis ;)

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Zodčijs (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 14:38

Konkrētā pašvaldība - tādu sentenci ielikusi - gribēdama būt skaista vārdos...un ne tikai...
Senākos un arī pašreizējos laikos - īpaši plašākās lauku mājvietās- pastāv reāla nepieciešamība būvēt māju (vai mājas) divu paaudžu ģimenēm - dēla ģimene utt... savukārt divas atsevišķas dzīvojamās mājas vienā adresē - likumi neatļauj...

Reāli tāds ieraksts - norāda, ka netiek aizliegts - Vienā Mājā un Vienā Adresē - vienotā būvapjomā - telpu sastāvu un izkārtojumu veidot divu atsevišķi dzīvojošu (funkcionējošu)ģimeņu vajadzībām....divas atsevišķas ieejas, virtuves, varbūt arī kāpnes utt.... līdztekus esot arī kopējām telpām un inženiertīkliem - ūdens, apkure, elektrība, kanalizācija...(piemēram vienu kopējo sauso ateju uz visiem ....aiz stūra ..ha, ha)

Un nekas vairāk nav zem tā atļauts...juridiski īpašums paliek vienam, vai arī vairākiem piederošs - protams tikai domājamās daļās (ne reālajās) ... kaut kā tā...

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Grieta (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 15:22

Zodčijs,
Man šķiet, ka arī vienas ģimenes mājai var būt vairāk kā viena ieeja, vairāk kā viena virtuve un vairāk kā vienas kāpnes... Nekur nav definēts šo elementu skaits uz ģimeni :)

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: jtdesign (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 17:44

Zodčijs Wrote:
-------------------------------------------------------
> savukārt divas atsevišķas dzīvojamās mājas
> vienā adresē - likumi neatļauj...


Esi aizķēries pagātnē, arī man pirms pāris gadiem tā likās, bet, konsultējoties būvvaldē izsniedza PAU bez problēmām (Rīga), projekts jau akceptēts, drīz sāksies būvniecība. Mājai savs elektropieslēgums, gāze, ūdens.

2-ģimeņu (dzīvokļu) mājas vēl padomjlaikā nācās projektēt, bet arī pēdējā desmitgadē pārītis ir bijis. nekādu literāro sacerējumu, pavisam normāla būvju kategorija.

Lūk klasificēt tādu māju ar 1110 vai 1121 kodu varētu būt būvvaldes noteikts, man bija ar 1110 (viena dzīvokļa mājas) - savrupmāja.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Zodčijs (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 18:50

Nezinu vai esmu pagātnē - tikai rūpīgi lasu klasifikatoru - Nr. 112 ir Divu dzīvokļu mājas...tālāk triju vai vairāk - daudzdzīvokļu mājas (tāda daudzģimeņu ēku kategorijas jau nav)....un ja tādu ēku būvniecība pēc terit.plānojuma būs pieļauta - tā būs cita būvju kategorija - sabiedriskā apbūve (ne kā Nr.111 - individuālās mājas - privātmāja) - ar citu no tā izrietošo birokrātisko procedūru...jau projektēšanas stadijā ...
Tad būvvalde - cilvēka minētajā sarakstā būtu formulējusi - sabiedriskā dzīvojamā un ofisu..apbūve...apmēram tā...

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: būvinženieris Ivars Brinkmanis (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 21:02

Vēl viens dalījuma nosacījums ir ēkā pieļaujamā ugunsdrošība. Daudzdīvokļu ēkai tā striktāka - nu vismaz koka konstrukciju pārsegumi nav ieteicami - jaunbūvēm.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: asd (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 21:41

Pašlaik būvējam tādu divģimeņu savrupmāju Rīgā, iena māja, mājai pa vidu iet sadalošā siena, kas sadala māju divās vienādās daļās, t.i. otra daļa ir spoguļattēls. Divas ieejas , viena adrese, viens elektrības pieslēgums apbūves gabalam.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: pamats topošais (178.16.22.---)
Datums: 23/05/2014 22:34

Nav runa par klasifikatora kodu un pat ne par praksi. Tāds formulējums dokumentos un pašvaldības plānojumos figurē, bet jautājums - kurā likumā un noteikumos tas ir atrunāts? Ne jau pašvaldība izdomā terminus! Viņiem uz tiem ir jāatsaucas uz kādu likumu! Vai tad nav kāds zinošs?

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Deriib (178.16.22.---)
Datums: 24/05/2014 10:17

Laikam būs jāaizlāčo uz attiecīgo būvvaldi un jāpajautā, ko šie ar to terminu domājuši un no kurienes smēlušies informāciju. Gan jau paskaidros. Paldies par komentāriem.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: jtdesign (178.16.22.---)
Datums: 24/05/2014 11:52

Ļoti iespējams, ka tas nāk vēl no vecā LBN 100 (vēl joprojām n-tajos dokumentos atsauces uz to, kaut pašu LBN jau daudzu laikā tā arī nav izdevies atrast). Praktiski visos vietējos apbūves noteikumos šis termins sastopams (esmu skatījis cauri padaudzus).

>>>Latvijas būvnormatīvs LBN 209-09 “Mazstāvu dzīvojamās mājas”
I. Vispārīgie jautājumi
1. Būvnormatīvs nosaka būvniecības, rekonstrukcijas un renovācijas pro­jek­tēšanas prasības dzīvojamām mājām, kurās ir ne vairāk kā trīs stāvi, viens vai divi dzīvokļi ar atsevišķu ieeju katram dzīvoklim, patstāvīgas iekšējās inže­nier­komunikācijas, kā arī citas izmantošanas telpas ir ne vairāk kā 50 % no ēkas virsze­mes stāvu kopējās platības, kā arī to palīg­ēkām (turp­māk – mazstāvu dzīvojamās mājas), ciktāl tas nav pretrunā ar kultūras pie­mi­nekļu aizsardzību reglamen­tējošajiem normatīvajiem aktiem.<<<

>>>>Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija un nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšanas un maiņas kārtība
Individuālo dzīvojamo māju apbūve
Apbūvēta zemes vienība, uz kuras esošās ēkas galvenais lietošanas veids ir "Viena dzīvokļa mājas" vai "Divu dzīvokļu mājas" – individuālo dzīvojamo māju, dvīņu māju, rindu māju un atsevišķi esošu savrupmāju apbūve, 1–2 stāvu viena un divu dzīvokļu māju, vasarnīcu, dārza māju apbūves teritorijas, neatkarīgi no tajā dzīvojošo ģimeņu skaita, – <<<

Ja paraksi likumdošanu tālāk, gan vēl ko atradīsi.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: būvinženieris Ivars Brinkmanis (178.16.22.---)
Datums: 24/05/2014 18:04

Manuprāt šis termins un vajadzība radās sakarā ar bijušās Padomju Savienības vēlmi visus iedzīvotājus no lauku viensētām sadzīt ciematos vai kolhozos. Ne vienmēr ciematā vajadzēja būvēt daudzstāvu ēkas, bet dažādu profesiju cilvēkiem bija vajadzīgs miteklis.
Piemēram mana vecmāte, kas bija skolotāja dzīvoja šada veida ēciņā. Blakus dzīvoja aptiekāre.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: SerViss (178.16.22.---)
Datums: 24/05/2014 18:19

IMHO. Visticamāk šis termins ir no daiļliteratūras bez juridiska pamatojuma, jo faktiski jau arī ĢIMENEI nav juridiskas definīcijas.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: divģimenis (178.16.22.---)
Datums: 24/05/2014 22:50

Divģimeņu mājām ir mazliet lielākas prasības būvnormatīvos (ugunsdrošība, skaņa) mazliet sarežģītāka pieņemšana ekspluatācijā.
Tā jau ir daudzdzīvoklļu ēka, visiem būvētājiem noteikti jābūt sertificētiem. Pats būvbedri rakt un blokus līmēt nedrīksti.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Zodčijs (178.16.22.---)
Datums: 25/05/2014 02:00

Lai kādi vecāki vai jaunāki apzīmējumi ir teritor. plānojumos...utt. (jtdesign daļu nocitēja) - nosaukumi maz ko maina....ja minēta savrupmāja (individuālā dzīvoj. ēka privātmāja) - zem tā galu galā var būt dažādi brīnumi, jo ģimenes un to vajadzības dažādas...arī dvīņu ēkas veidā, daudzdzīvokļu ēkas veidā...zem mazstāvu (līdz trīs) apbūves - varbūt daļā ēkas (vai telpu) dēla ģimene dzīvo, - vai arī trīs civilsievas(vīri) un 10 bērni ar vecmāmiņām ieskaitot - vai zviedru ģimenes - vai arī pilnīgi sveši cilvēki - nomnieki....tiesības iznomāt nevar aizliegt...

Derrib ...uzskaitījumā arī "dvīņu mājas...bloķētas...katra! uz sava! zemes gabala! "

Deriib uzdeva jautājumu - droši vien ar domu, ka būvēt dvīņu māju un pusi pārdot - varbūt tas iet krastā - reāla īpašuma dalīšana ir iespējama - ja zemes gabala apjomīgs - parasti vietējos apbūves noteikumos noteikts - cik drīkst būt mazākais atdalāmais gabals...plus jārealizē atsevišķas vai servitūtu piebraukšanas abām ēkas daļām utt.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: Deriib (178.16.22.---)
Datums: 25/05/2014 09:32

Paldies par atbildēm. Nevienam neko pārdot netaisos un dvīņu māju celt arī negrasos, jo šausmīgi nepatīk tāda tipa ēkas. Mani vairāk interesē tas, vai pašvaldība piekasās būvprojektam kur acīmredzams , ka domāts divām ģimenēm. Vai arī mājas iekšējais plānojums ir manā ziņā un taisu kā gribu (kā arhitekts pēc mana pasūtījuma sazīmē). Īpašumtiesības arī būs tikai vienai personai.

Re: DIVU ĢIMEŅU DZĪVOJAMĀ MĀJA
Autors: jtdesign (178.16.22.---)
Datums: 25/05/2014 12:30

Deriib Wrote:
-------------------------------------------------------
> vai pašvaldība piekasās
> būvprojektam kur acīmredzams , ka domāts divām
> ģimenēm.



Der atdalīt mušas no kotletēm(c)

Vispirms būs sagatavots pieteikums PAU saņemšanai, pēc tam pats PAU, un abos dokumentos būs (jābūt) atrunātām visām šīm lietām, pirms arhitekts sāk galīgo projekta variantu izstrādāt un stiept uz būvvaldi skaņošanai.



Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **        **    **   ******    ********   **       
 **        ***   **  **    **   **     **  **       
 **        ****  **  **         **     **  **       
 **        ** ** **  **   ****  ********   **       
 **        **  ****  **    **   **         **       
 **        **   ***  **    **   **         **       
 ********  **    **   ******    **         ******** 

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.