UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Par akas rakšanu!
Autors: Racējs (87.110.241.---)
Datums: 24/04/2012 17:36

Sveicināti lietpratēji!
Ir doma pašrocīgi izrakt aku un radusies šāda dilemma - literatūrā aprakstīts, ka akas grodus savā starpā jāsacementē ar javu, bet pirmos divus grodus vēl papildus vēlams ar skavām savienot.
Bet viens pieredzējis akas racējs saka, ka nav ko tur - galvenais pirmo grodu pēc līmeņa laist taisni zemē, bet sacementēt tikai pēdējos grodus kopā, lai virszemes ūdens netek iekšā, bet caur zemākajiem grodiem lai jau sūcoties tas ūdens - tāpat būs "izfiltrējies".

Praktiķi! - kā tad tur ir galu galā - cementēt un skavot savā starpā, jeb - jo vienkāršāk jo labāk? :)

Re: Par akas rakšanu!
Autors: kaamisz (62.63.179.---)
Datums: 24/04/2012 21:46

Reku būs smuki viss aprakstīts []

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Vienstāvs (212.93.100.---)
Datums: 24/04/2012 21:48

Sāksim ar to, ka ir grodi bez un ir ar pusspundi. Savukārt pēdējiem apakšas praktiski vienmēr apaļas, bet augšas mēdz būt arī tik ovālas, ka grods uz groda nemaz virsū neiet. Pusspundes grodiem mēdz nākt komplektā gumijas blīvgredzeni (es gan tādus dzeramā ūdenī neliktu). Lai sastiprinātu grodus bez pusspundes, mēdz lietot H veida skavas.
Otrkārt, ir vismaz divas akas rakšanu tehnoloģijas atkarībā no grunts. Mālā var izrakt stabilu šahtu un pēc tam laist pirmo grodu iekšā, to nolīmeņot un uz tā likt nākamo. Tikmēr plūstošā smiltī rakšana notiek, mīcoties groda iekšpusē, grodus pa vienam krāmē virsū un rokot tie lēnām brauc uz leju. Kautkāda vidēja tehnoloģija (daļēji stabilās smiltīs) varētu būt bedres malas stiprināt ar dēļiem, ko no iekšpuses tur spirāle no, piemēram, mellās PE ūdenstrubas, ko beigās izvelk ārā.
Ja rok mālā, ap apakšējo grodu savienojumiem var aptīt ģeotekstilu un apkārt apbērt granti. Nenomaucot un nesaburzot nobraukt lejup ar ģeotekstilu aptītu grodu krāvumu gan diez vai izdosies.
Augšējo grodu savienojumus es jebkurā gadījumā liktu uz javas, jo ūdens no augsnes akā nav tas vēlamākais.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Niks (---.neonet.lv)
Datums: 24/04/2012 21:49

Arī man ir doma pašam šogad rakt aku. Šobrīd sliecos aku izbūvēt no grodiem ar spundi, tad var likt arī speciālu gumijas blīvi. Nav jābetonē. Te gan ir jāpievērš liela uzmanība grodu kvalitātei. Ja kāds grods būs ovāls, tad ar spundi būs baigais čakars. Cik lasīju www.kolodec.ru, tad tur sasiet divus grodus nerekomendē, jo "zemes spēks", ja tāds parādīsies, tāpat visu sagraus.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Racējs (87.110.241.---)
Datums: 24/04/2012 22:11

Grodi jau savesti pagalmā un ir "parastie", bez spundes. Tādēļ ir tas jautājums - vai starp visiem grodu savienojumiem jāliek java, jeb tikai pēdējam - tam, kurš virszemē, lai lietus ūdens nesūktos akā? Vai tas ūdens, kurš varētu nākt pa "nenojavotajām" starpām, nebūs stipri netīrs, ar māla-zemes daļām un līdz ar to ūdens kvalitāte nebūs tik feina?

Un jā, tā kā zeme ir mālaina, tad ādernieks ieteica, vispirms izrakt bedri, kura diametrā par ~10 cm lielāka, nekā grods un "mest" pirmo grodu iekšā, nolīmeņot un stutēt nākamo grodu virsū utt.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Racējs (87.110.241.---)
Datums: 13/05/2012 11:50

Nu tā - aka izrakta, ne bez problēmām, bet risinājumi tika atrasti.
Aku rakām, liekot grodu uz zemes, kaut gan, varbūt labāk būtu bijis, ja iepriekš izraktu pirmajam grodam nedaudz lielāku bedri, jo bija problēmas ar pirmā groda nolīmeņošanu (grodiem nebija ideāli vienādas sienas - vienā pusē 8 cm, otrā 5 cm) un tad šis negribēja līmeņoties un smilšainajā grundī smagākā puse pati grima iekšā.
Pēc metra raciena sākās riktīgi māli un tad grodi negribēja slīdēt paši tālāk, nedaudz atrakām no malas zemi nost un saskavojām pirmos divus grodus, lai tas apakšējais velk nākamo līdzi.
Nu un tad jau +/- aizgāja tā lieta - kuru brīdi paši grodi grima, kuru brīdi nācās pa virsu palēkāt vai pašūpot nedaudz (citreiz daudz) un 5 beigu beigās - 5 metru dziļumā sākās smiltiņas un ūdentiņš tā smuki pieplūda, ka vairs nevarēja tik ātri celt augšā, cik ātri smēlās klāt un kājas grima iekšā. Rezultātā - 2 dienu skaistā darbā tapa aka par 170 Ls (tas grodi un to atvešana - 7 gab.; neskatot darbaspēku, jo visi savējie).
Ūdens pa nakti pēc rakšanas, pieskrēja 4 grodu augstumā un turpina kāpt (kopā ir 6 grodi zem zemes un viens virs).
Vēl kas, varbūt tam ir kāda nozīmei vai nav, bet sākām aku rakt tā saucamajā "ūdens dienā", (senos laikos tā tikai vien darīja, ja zināja) tas ir, ka Mēness ir Skorpiona zīmē. Maijā šitās bija pēdējās "normālās-garās" ūdens dienas, tagad tik uz rudens pusi parādīsies.

Vēlu veiksmi citiem censoņiem!

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Racējs (87.110.241.---)
Datums: 13/05/2012 11:54

Ak, jā, tagad vēl atliek izsmelt to aku, tādā veidā paātrinot dzidra ūdens ienākšanos. Vēl ieska lejā ieklāt kādus akmeņus filtram, bet mēs to nedarīsim, jo tur lejā Zemes māte pati parūpējusies par to - ir smiltīs diezgan daudz akmeņu jau ir. Turklāt nākotnē, tīrot aku, nebūs tie akmeņi atkal jāceļ augšā.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: arman (95.68.34.---)
Datums: 13/05/2012 15:43

Nu tas tak vienkārši - ielien grodā un roc zem malām zemi ārā (ar nelielu rezervīti, lai labāk slīd).
Ar tīrīšanu nepārcenties - es laikam kādreiz par daudz smiltis izgrābu ārā un pašlaik liekas, ka ir mazliet mazāk ūdens.
Laikam būšu pārracis āderi.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Vienstāvs (212.93.100.---)
Datums: 13/05/2012 16:32

Ja jau māls, varbūt nemaz nevajadzēja mocīties rokot groda iekšpusē.

Re: Par akas rakšanu!
Autors: Vienstāvs (212.93.100.---)
Datums: 13/05/2012 16:54


Augšpusē pirms rakšanas apbetonēts gredzens, kas ļauj droši staigāt pa bedres malu utt

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.