UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Vēlos uzzzināt :  Building.Lv Forums

Iet uz lapu: 12Nākošā
Pašreizējā: 1 no 2
Koksnes rukums žūstot
Autors: Arturs1987 (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 09:49

Vēlos uzzināt cik liels ir koksnes rukums, tai žūstot. Piemēram - es uzzināju, ka koksne sarūk apmēram par 1% garenvirzienā, BET manuprāt, tas ir nedaudz garām - ja man objektā ienāk 20% mitri koka statņi (200 x 200 x 6000), tas nozīmē, ka izžustot viņš saruks garumā par 1%, kas ir 6cm??? Man liekas, kas tas ir nedaudz nereāli. Runa ir par egli.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: Arturs1987 (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 10:02

Vai arī tas ir domāts pie mitruma procentiem no 100% (tikko nocirsts) līdz 0% ? (pilnīgi izžuvis)
p.s. cik mitrums % ir pilnībā izžuvušai koksnei?
Pie kādiem % koksne skaitās pilnībā izžuvusi / pussausa / sausa / mitra ?

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: Vienstāvs (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 10:25

Mitrumu % teorētiski var saprast dažādi:
1) ūdens svars pret kopējo (koka+ūdens) svaru (nekad nepārsniegs 100%);
2) ūdens svars pret ideāli sausa koka svaru (var pārsniegt 100%), bet pie mazām vērtībām daudz neatšķiras no iepriekšējā);
3) Gaisa relatīvais mitrums kokā ieurbtā dobumā.
Es neesmu drošs, ko kurā reizē lieto.
Vismaz es līdz šim rīkojos ar pārliecību, ka jebkura koksne garumā nebriest/nerūk vispār. Šķērsvirzienā - no maz žuvuša līdz "ziemas istabas" sausam - apmēram 4%.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: gints_ (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 11:02

Mana bēdīgākā pieredze ar koka garenrukšanu ir ar grīdlīstēm (māju no koka vēl neesmu cēlis :) ). "Tipa sausas" grīdlīstes istabas stūros redzams, ka saīsinājušās par ~3mm (pats grīdlīstes gabals 3 m garš), pirms tam perfekti sagāja kopā. Koks rūk arī garenvirzienā - ne velti tām pašām grīdlīstēm u.c. redzamiem dekoratīvieb savienojumiem rekomendē galus, kas savienojās, apzāģēt 45 grādos, nevis 90. Jo slapjāks koks, ko vairāk rūk, bet % nosaukt gan nespēju.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: būvinženieris Ivars Brinkmanis (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 11:12

Koksne ir anizotrops materiāls. Tas nozīmē, ka to žūšanas rukumu un ātrumu ietekmē šķiedru virziens, lielums un orijentācija. Precīzi to var atrast apraksta pētījumos par koksni. Taču vispārīgi - koksne kā organisks materiāls nevar 100% pazaudēt mitrumu, var teikt, ka 6..7% mitruma atrodas koksnes šūnu struktūrā un to pazaudējot koksne sabrūk - sadeg. Tālāk - tik maza mitruma koksni dabīgiem žūšanas paņēmieniem iegūt nevar, dabīgi mitrums koksnē apstājas apmēram pie 15%. Tāda mitruma iegūšanai dabīgos apstākļos paiet vismaz 3..4 gadi.Tapēc būvniecībā ir tā saucamais vēlamais iestrādes mitrums - gaisa sausa koksne, satur no 18...23% iekšējā mitruma, iegūstama vienas žāvēšanas sezonas laikā. Ja kaut kādu apstākļu dēļ būvē jāiestrādā mitrāka koksne, tad tai jāļauj izžūt un jānodrošina ģeometriskā nemainība. Piemēram ūgunsgrēka laikā salaistītie koka pārsegumi būtu jāpārbalsta laiduma vidū, lai žūstot tie pārāk neizliektos... citādi grūti atjaunot grīdas segumu un kvalitatīvu griestu apšuvumu.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: Arturs1987 (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 14:15

Interesants domu grauds par žūšanu pēc ugunsgrēka. Minētais atgadījums ir attiecināms uz nesen degušo prezidenta pili.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: Vienstāvs (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 16:00

Skolā mācīja, ka zirga lokus liec n reizes mērcējot (bija jāmācās dzejolis par krievu Mišku, kurš mēģināja piecgadi vienā).
Vectēvs zaļus lazdas makšķerkātus taisnoja, iekarot kokā un nostiepjot ar piekārtu akmeni.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: komentētājs (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 16:25

koksne satur higroskopisko un kapilaro mitrumu.(mitrums kas atrodas starpšūnu telpās un mitrums ,kas atrodas šūnu sieniņās)tikko cirstai kosnei žūstot līdz 30% vispār izmēri nemainās.Izmēri sāk mainīties tikai tad,kas sāk iztvaikot šūnu sieniņās esošais mitrums,respektīvi no 30% uz leju.Ja kāds domā,ka kokmateriāli garumā nerūk-tas stipri maldās,rūk! Šobrīd nav gan pie rokas pieejamas formulas,kas,kur un par cik rūk,bet tā katrai koka sugai ir savs rukšanas koeficients un tas viss ir aprēķināms.Man visas formulas un koeficientu tabulas ir,bet tās ir laukos,tapēc tagad sīkāk to rukumu nevarēsu komentēt,bet tas ,ka tu raksti ,ka 1% tas ir galīgi garām.varētu būt ap 0.2%rukuma uz katru % mitruma kritumu.

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: Ai Gars (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 19:27

Protams ka rūk, un visos virzienos nevienmērīgi. Tāpat atkarībā no sugas un pat konkrētā baļķa blīvuma. Ne velti agrāk par LIETKOKU sauca ne tādu kas pagāšziem mežā nogāzts...
Manuprāt būtiskāk ne konstrukcijās, bet logos durvīs. Ja pēc skata zolīdas, firmas taisītas durvis vasarā saraujas ka mēlīte vairs neķer,.. Nu tad iesaku pārzāģēt un apskatīties kādas ir šķiedras! Mākslīgi žāvējot mitrums būs OK, bet koks miris. Vieglu roku euroRemontētāji izmet visus vecos gabalus ugunskurā, bet tiem gadskārtas ar lupu jāskaita!
Vispār - to jau uz malkas pagalēm var novērot...

Re: Koksnes rukums žūstot
Autors: komentētājs (178.16.22.---)
Datums: 08/07/2013 20:43

Ai Gars paskaidro ,ko nozīmē KOKS MIRIS....pēc tevis teiktā sanāk,ja es izņemu no kaltes dēļus(mākslīgi žāvētus) ar mitrumu ap 8-10% un pienagloju pie fasādes,tad viņi tur tā arī stāvēs miruši?Tad nu zini,ka nekā nebij,koks būs dzīvs ,tas piebriedīs(līdz saviem 17-18%toc) un būs ziepes.Koks kas nāk no kaltes nav miris un ilgi vēl nebūs miris...

Iet uz lapu: 12Nākošā
Pašreizējā: 1 no 2


Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **    **  **      **   *******   **         ********  
 **   **   **  **  **  **     **  **    **   **     ** 
 **  **    **  **  **  **         **    **   **     ** 
 *****     **  **  **  ********   **    **   ********  
 **  **    **  **  **  **     **  *********  **        
 **   **   **  **  **  **     **        **   **        
 **    **   ***  ***    *******         **   **        

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727