UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dienas jautājums :  Building.Lv Forums

Iet uz lapu: 12Nākošā
Pašreizējā: 1 no 2
Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: archaic (194.19.230.---)
Datums: 24/08/2010 07:28

Ir doma uzcelt pāris guļbūves - klēti un pirti. Tikai nevaru izlemt vai no virpotiem, frēzētiem vai pa sentēvu metodei ar cirvi (t.i. motorzāģi) taisītiem baļķiem. Doma tāda, ka ja frēzēti vai virpoti baļķi, tad varētu uzbūvēt pats (visi baļķi vienāda izmēra, pakšus izzāģējam pēc šablona, saurbjam un saliekam tapas, izolāciju un krāmējam tik kopā). Ja roku darbs - tad gan tur vajag iemaņas un jāņem talkā meistars.

Varbūt kāds var padalīties ar pieredzi? Ir dzirdēts, ka virpoti / frēzēti baļķi mēdz vērpties - vai tā ir? Varbūt kāds var ieteikt, kur un par cik var nopirkt? Vai ir kaut kādas citas īpatnības, kas jāņem vērā? Par sentēvu variantu it kā jautājumu nav - pašam ir zināms labu labais meistars no Alūksnes puses.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 24/08/2010 08:31

Protams, ka mizotu huskvarnētu. Kas tad tās pārējās - dēļu kaste un apaļkoku kaste! Ievērojami vērpties pēc maniem novērojumiem mēdz t.s kreisās skrūves, kas jau saskaņā ar senču ticējumiem bija jāzāģē malkā, bet kuru daudzums varētu būt vismaz 1/5 no visiem kokiem. Dīvaini, bet labās skrūves nez kāpēc nevērpjas, vismaz tik ļoti.
Vai daudzi guļ-būvnieki praktizē kādas vertikālas tapas? Manuprāt nē.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: v_t (78.84.59.---)
Datums: 24/08/2010 09:49

svaigi zāģēti koki vērpsies vienalga vai tie būs frēzēti, virpoti vai huskvarnēti.
protams, tie koki kam lemts griezties.
nelielām būvēm var savākt stāvus nokaltušus kokus. šobrīd no tādiem būvēju pirtiņu. tādi koki, ja vērpsies un sēdīsies, tad nenozīmīgi.
māju uzbūvēju no svaigiem kokiem un šeit ir iespēja redzēt redzēt kā koks vērpjas. nekas briesmīgs, bet jāpiestrādā pie noblīvēšanas.
vertikālās tapas ir obligātas! iztikt varētu būvējot kaut ko ar nelielu sienu garumu - suņu būdu, aku, smilšu kasti u.t.t.
man ir guļbūves mežonīgais variants, bet uzskaru, ka nev nekāda vaina arī virpotajiem un frēzētajiem variantiem.




Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 24/08/2010 10:22

Tur jau tā lieta, ka "lemts griezties" ir kreisajām skrūvēm! Pavēro savu guļbūvi, un 90% būs tā!
Man, piemēram, pirts ir bez kādām tapām:
[www.failiem.lv]
Pat grūti iedomāties, ko tapas reāli dotu. Sienas garums ir maksimālais, ko var dabūt no standarta garuma (6 m) baļķa - 5.2 m mērot pa asīm.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: guntins90 (85.255.73.---)
Datums: 24/08/2010 11:03

Varu ieteikt guļbūvju meistaru, kurš taisa pirtiņas un lapenes. Telefona numurs 26543644, Agris

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vills (---.tbcn.telia.com)
Datums: 24/08/2010 22:15

Tapo lai neļauj kokam vērpties un nebūtu tendece nobīdīties no vertikāles.Lai noņemtu spriegumu(vērpi),augšā balķim garenvirzienā izzāģē 4~5 cm(atkarībā no baļķa diametra) zāģejumu.cerams sapratāt.Ar vērpi baļķus liek apakšejos 3 vainagos.Tapas un baļķu svars neļaus griesties.
....Ja paliksiet pie domas par roku darbu,tad iesaku pievērt uzmanību kanādiešu paksim jeb sedlu paksis,tas ir pateicīgs ar to ka sēžoties ēkai salaiduma vietas sakļaujas....

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: khe (78.84.202.---)
Datums: 24/08/2010 23:26

Cik nācies pajaukt senākas guļbūves-tik esmu pārliecinājies, ka tapas(agrāk, glaunās muižu ēkās - dēlīši ar smalku šķiedru,taisnstūra veida ligzdās)kalpo galvenokārt tam, lai baļķi nebīdītos viens pa otru garenvirzienā. Pamēģiniet uzsliet atsevišķu, satapotu sienu un paļodzīt to sāniski, vai nobīdīt garenvirzienā?

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (212.93.100.---)
Datums: 24/08/2010 23:43

Neesmu lasījis teoriju un nezinu kāds ir kanādiešu, bet tāds paksis, kam augša nozāģēta trapecē tiešām manuprāt pret garenbīdi tura vairāk kā varētu tapa.
Ja manas pirts siena aizcērtot durvis nodreb, tapas tur būtu līdzējušas?

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: RXE (80.232.140.---)
Datums: 26/08/2010 14:23

Tapas ir obligāti vajadzīgas. Mums „meistari” darba laika taupības nolūkā tapas tam paredzētajās vietās nesalika, tagad jādomā, kā sienas iztaisnot (īpaši brīvos sienu laidumus). Nav nekas superdārgs, lai uz to tagad ekonomētu.

Kas attiecas uz tiešo jautājumu – virpotie, frēzētie vai cirstie baļķi, atbilde jāsameklē pašam jautātājam, jo viss atkarīgs no konkrētajiem apstākļiem un prasībām. Ja šķirbas starp baļķiem netraucē un siltuma saglabāšana telpās nav svarīga, der arī virpotais baļķis, kā lētākais risinājums. Sorry, bet līdz šim neesmu redzējis nevienu virpoto guļbūvi, kur starp baļķiem kādā vietā nevarētu iebāzt lineālu (vai citreiz pat pirkstus). Var arī mēģināt uztaisīt guļbūvi pats. Vismaz būs gandarījums par padarīto darbu, un nebūs neviena cita, ko nolamāt par defektiem. Tikai bez tapām neaizmirstiet visas sienas augstumā vēl urbumā ielikt arī vītņstieni, lai, regulāri pievelkot skrūvi, saturētu baļķus kopā (jumts taču nebūs īpaši smags?).

Frēzēti baļķi jau ir labāks materiāls, jo, atšķirībā no virpotajiem baļķiem, svaigi zāģēts izejmateriāls parasti netiek izmantots. Sauss baļķis savukārt būs ievērojami dārgāks, un arī pašu guļbūves izgatavošanas procesu labāk uzticēt profesionāļiem. Baļķu virsma būs gluda, bet kādam var nepatikt regulārās formas baļķi. Neko tādu brīvdabas muzejā neatrast.

Cirstās guļbūves arī plašs jautājums , un vispirms jānoskaidro, kāds stils der (Kanādas (sedlu) paksis, norvēģu paksis vai citi Latvijas tradicionālie). Baļķus gribās redzēt apaļus, vai priekšroku dot praktiskajām daudz-maz gludajām sienām. Pēc Lido atpūtas centra uzbūvēšanas savu uzvaras gājienu Latvijā uzsāka sedlu paksis, un daudzi jaunās paaudzes pārstāvji pat nezina, ka guļbūve var būt uztaisīta arī no tēstiem baļķiem, kā tas pārsvarā bija sendienās.

Līdz ar cirstās guļbūves izvēli nav teikts, ka defektu nebūs. Viss atkarīgs no meistara un materiāla. Var samaksāt daudz naudas par darbu (cenas svārstās no 5-15 Ls par metru + kokmateriāli), un sačakarēt materiālu, iegūstot tās pašas virpotās guļbūves kvalitāti. Obligāti iesaku apbraukāt un apskatīt meistara iepriekš būvētās guļbūves un parunāt ar klientiem. Neticiet nevienam, kas cenšas pārdot savu produktu, jo pārdošanas process parasti ir saistīts ar klienta „apstrādi”. Šo „apstrādi” bieži pat nemanīsiet, jo, piemēram, arī šis komentārs nav 100% objektīvs. Ja es pārstāvētu virpoto baļķu māju izgatavotāju, visticamāk lielītu savu preci.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: v_t (78.84.59.---)
Datums: 26/08/2010 15:46

gribētu piebilst, ka cenas par baļķmetru 5 - 15 ls varētu arī būt. tāpat kā zvaigznes debesīs.
bet reālas tās varētu būt no 3 - 5 Ls.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: RXE (80.232.140.---)
Datums: 26/08/2010 17:22

Nu bez PVN var atrast arī zem 5Ls, bet neticu, ka pa 3Ls kāds piekritīs uzcirst guļbūvi normālā kvalitātē, izmantojot savus instrumentus, degvielu, eļļu, smilšpapīrus u.tml. Ja tomēr tāds meistars ir, labprāt ar tādu tiktos. Ir pasūtījums.

11Ls + PVN man piedāvāja vēl šonedēļ par guļbūvi, ko uztaisītu zem atklātas debess, norvēģu paksis. 15Ls ir pārdošanas cena, ko akceptē norvēģi. Amplitūta mūsu tirgū tiešām ievērojama, bet cena ļoti korelējas ar kvalitāti.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vills (---.tbcn.telia.com)
Datums: 26/08/2010 18:41

Ja 3 ls/m tad lai pats taisa(negribu nevienu apvainot).Vel svarīgs moments pie guļbūves, par ko nerunā t.i transports+krāns pa ko arī jāmaksā.Jo tālāks ceļš ,jo pirts būšana paliek dārgāka.
Mans ieteikums.....paņemt konsultantu kā piemēram RXE,lai pasaka šī guļbūve ko gribu iegādāties atbilst darba kvalitātei vai nē.SS.lv ik palaikam ir labas guļbūves ,var redzēt čali piešāvuši roku.Bet Fotogrāfija paliek fotogrāfia,dabā pieiesi klāt spraugas ieraudzīsi....

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: RXE (94.100.11.---)
Datums: 26/08/2010 22:03

Par "neatkarīgo" ekspertu mani labāk neņemt. Lielākā daļa guļbūvnieku klientu ar visu tādu pārgudro ekspertu un augstajām prasībām pasūtīs tālāk, vai arī iešķiebs augstāko cenu. Katrā gulbūvē var atrast pietiekami daudz defektu, lai vismaz uz A4 lapas visu sadokumentētu. Runa taču parasti iet par neindustriālu produktu.

Ja klients saprotošs, šiem "eksperta" konstatētajiem defektiem uzmanību nepievērš. Bet gudrs guļbūvnieks pēdējo maksājumu atstās tādu, lai piekasīga klienta gadījumā šo summu varētu vienkārši norakstīt.

Nevajag nekādu ekspertu, vienkārši apbraukājiet un apskatieties 2-3 meistara guļbūves. Ja tāds produkts par tādu cenu apmierina, klienti nesūdzas par vēja caurpūstajiem stūriem, ūdenī mirkstošiem baļķiem u.tml., ņemiet ciet.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: khe (78.84.202.---)
Datums: 26/08/2010 23:52

Labāk kāda sprauga, kā tie nenormāli dziļie kaķējumi, kuru dēļ būve sēžas 10g un vairāk! Protams, ka tādam veidojumam nav nevienas šķirbiņas, jo baļķi ir vienk uzmaukušies viens uz otra. Un pieņemamo14cm(uz 2,5m) vietā nobrauc lejā par 28 un vairāk. Nemaz nedomā trepes pirmo 10g laikā taisīt uz otro stāvu, kautko piestiprināt pie sienas, kam var uzsēsties griesti, vēl durvju un logu ailas utt.
Tā ka iesaku tos paraugdemonstrējumus aplūkot, pievēršot uzmanību kaķējuma dziļumam - tam nevajadzētu būt tik lielam,ka vairāk par pāris pirkstiem var iebāzt.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: v_t (78.84.59.---)
Datums: 27/08/2010 08:34

transports, protams, cenā neietilpst.
paņemam reālu gabaldarbu - nelielu pirtiņu ar kopējo apjomu 200 gaļķmetru.
profesionālis to uzcērt 2 nedēļās. (darba dienā 20 metru jeb bišku vairāk par 3 6metrīgiem baļķiem.) ņemam vidējo cenu un iegūstam 800 ls. amatnieks šo naudu dala ar palīgu, kas piedalās pie baļķu mizošanas. vienalga, par pāris nedēļu darbu tā ir normāla samaksa.
ja kāds pa dienu var uztaisīt divus metrus, tad 15 ls tā ir kā ir.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 27/08/2010 08:36

Es gan neteiktu, ka dziļajam kaķējumam nav nevienas šķirbiņas, tiesa, lai caur to nelielo šķirbu aizbāztu samērā lielo dobumu, vajag ļoti plānu linu lentu un daudz. Gatavā guļbūvē gan Tu kaķējuma dziļumu neredzēsi, tas varētu būt iespējams vienīgi salikšanas vai durulogu caurumu izzāģēšanas brīdī. Par tiem 28 cm Tu gan mani sašāvi. Man virs durvīm bija atstāti vispār tikai kādi astoņi, un (man par laimi) izskatās, ka apmēram uz šādu augstumu sēšanās sākusi eksponenciāli rimt.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: aaaa (---.lattelenet.lv)
Datums: 27/08/2010 08:50

Kaut kur redzēts variants, ka baļķu sadurvietās ir izzāģeti tādi kā reti zāģa zobi, kas viens ieiet otrā iekšā. Varbūt šāds pasākums ir blīvāks, mazāk sēžas?

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 27/08/2010 09:10

Tādus esmu redzējis tikai t.s. frēzēto brusu mājelēm, baļķim parastajam augšu atstāj kāda ir.
Kaut gan, ja pats taisītu un pūles netaupītu, kāpēc nevarētu arī dabīgi apaļā baļķī iefrēzēt tādu kā spundes dēli?

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: aaaa (---.lattelenet.lv)
Datums: 27/08/2010 09:31

Kā tad tur īsti ir ar to 6m garo baļķi? No kurienes tāds standarts? Tas gadījumā nav saistīts ar kamaza piekabes garumu vēl no veciem laikiem? Vai tad tagad fūrēm, kas kokus ved ir tik īsas piekabes? Pa TV kaut kad redzēju, kā Vācijā slēja guļbūvi, tur ar krānu montēja apmēram 20m garus baļķus (katrs baļķis, ja nemaldos, svēra pāri tonnai). Nu tātad kaut kā viņus līdz būvlaukumam tomēr atveda? Tie vācu gateristi arī stāstīja, ka viņiem apaļkoksne tiek piegādāta 20m garos baļķos.
Bet par spundi laba ideja - nu tur gan kaut kādu stanoku vajadzētu, kas baļķi noliek taisni un tad frēze pa sliedi uztaisa pilnīgi taisnu spundi. Tad varētu krāmēt kā apdares dēļus - ierievis uz leju un tik vālē.

Re: Guļbūve - virpota, frēzēta vai roku darbs
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 27/08/2010 09:54

Tie pat nav metri, tās ir pēdas, un diemžēl tieši šodienas Latvijas kokvedējiem tas ir maksimālais gan pašā auto, gan piekabē iekraujamais garums. Vienīgais variants esot bez piekabes apakšā kraut 8 m, tad virsū tuvāk kabīnei - īsākus. Līdz augšai kraut nevar, gan, lai priekšējie rati nelidotu pa gaisu, gan, lai netraucētu manipulatoram.
Stanoku netrūkst arī Latvijā - Dorēs pat esot bijusi ideja vai pat mēģinājums divslāņu guļbūvei ar siltumizolāciju starpā. Amatniecības kamera gada sākumā solīja ekskursijas gan uz Dorēm, gan LidoDizainu, tas gan tā arī palika vārdos. Būtu gan interesanti apskatīt, tomēr es diezvai jebkad būtu industrijas klients.

Iet uz lapu: 12Nākošā
Pašreizējā: 1 no 2


Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
  ******   ********  ********   ********  ******** 
 **    **     **     **     **  **        **       
 **           **     **     **  **        **       
 **           **     ********   ******    ******   
 **           **     **     **  **        **       
 **    **     **     **     **  **        **       
  ******      **     ********   ********  **       

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.