UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Kukainītis (84.237.226.---)
Datums: 10/06/2011 11:16

Rakām aku saviem spēkiem. Pavasarī ierakām 4 grodus, pusotrs pilns ar ūdeni.Rīkstnieks gan bija teicis, ka uz 5-6 metriem būs ūdens. Vairāk parakaties nevarēja, jo ūdens nāca ātrāk, kā varēja atsūknēt +izsmelt. Pret vienu spaini dubļu grunts, bija 5-6 spaiņi ūdens jāizsmeļ. Metām mieru, gudri ļauži teica, lai gaidām karstumu, ja izsīks, lai rokamies dziļāk. Tagad ir karstums + laistām dārzu, utt, bet ūdens līmenis ir nemainīgs. Tak pēc idejas gribētos biki dziļāk ierakties, ar rezervi, turklāt uz pabeigām ūdens paliek duļķains. Ko darīt? Likties mierā, cik ir, ir? Ieteikumi, idejas?

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 10/06/2011 12:40

Sauss rudens (kad tāds būs, es nezinu, vai šogad) rādīs...
Ja grodi būs iestāvējušies, ar kāda Goliāta spēku plānojat pēc 3 gadiem turpināt slidināt lejup? Nāksies likt iekšā šaurāku "remontizmēru"...

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: umka (84.38.142.---)
Datums: 10/06/2011 13:07

Būtu labāk iedzinuši spici, nevis čakarējušies ar aku!

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Kukainītis (84.237.226.---)
Datums: 10/06/2011 13:16

> Ja grodi būs iestāvējušies, ar kāda Goliāta
> spēku plānojat pēc 3 gadiem turpināt slidināt
> lejup?

Kāpēc pēc 3 gadiem? Ilgākais pēc 3 mēnešiem...

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: krs_k (91.216.2.---)
Datums: 10/06/2011 13:28

Ja zemāk izrādīsies ūdeni neaizturošs augsnes slānis, tad dziļāk rokoties var vispār pazaudēt ūdeni.

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Didzisp (78.84.115.---)
Datums: 10/06/2011 14:15

Tieši tā, ja apakša ir māla slānis un to pārrok, tad ūdens var vispār vairak nebūt. Ka stur par brīnumu, ka četru grou akas dziļums pietiek. Ja uzrok avotu, tad vispār ar vienu grodu pietiek :). Tas, ka parādās duļķes, ir tikai normāli. Aka jauna un vēl nav izskalojusies. Tāpat nekad nevajag izpumpēt sausu. Maksimums pusi ūdens līmeņa. Nupat jau būs īstais brīdis skatīties līmeni, jo sausums jau ir pamatīgs.

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 10/06/2011 14:53

Kāpēc nedrīkst izpumpēt sausu? Cik ir dzirdēts, tas tieši ir vēlams un aka obligāti reizi vismaz 3 gados jāiztīra...
Sausuma perioda maksimums parasti ir augustā-septembrī.

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: Didzisp (78.84.115.---)
Datums: 10/06/2011 16:33

Drīkst jau aku izpumpet sausu, ja sūknis nenodegs :). Vienkarši, arī desmitiem gadus vecai akai, kad tā tiek pilnībā izpumpēta, ūdens ienāk saduļķojies. Tā vienmēr ir pec akas tīrīšanas. Tukšā akā ūdens strauji ieplūst un paķer līdzi sīkās māla un smilšu daļiņas. Ja ūdens līmenis netiek tik krasi mainīts un teiksim regulari izsūknē tikai tresdaļu ūdens, tad netiek ieskalotas duļķes. Nekas jau slikts duļķēs nav un tās arlaiku nosēžās.
Sausuma periods nekur nav teikts, ka ir vasaras beigās. Arī tagat nekāds dižais "slapjuma periods" nav. Protams, vislabak ūdens līmeni nokontrolēt visa gada garumā.
Par akas tīrīšanu, tas ir ļoti individuāli. Ja aka uz specīgas āderes, ūdens daudz tiek tērēts, labi noslēgta, vardes iekšā nepeld un gruži nav sabiruši, tad neredzu nekādu vajadzību to tīrīt. Cita lieta, ja aka ar vindu, atvērta, regulāri piebirst ar lapām un sēklām, tad protams tā jatīra.

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: aaaa (78.84.190.---)
Datums: 10/06/2011 19:44

Zemākais gruntsūdens līmenis parasti ir Augustā. Pirms Jāņiem, nav svarīgi - ir lijis, vai nav lijis jau mēnesi, minimums netiek sasniegts. Atkarīgs arī, cik lietaina vasara, pagājušogad Augustā lija nepārtraukti, bet tāpat gruntsūdens līmenis kopsummā ņemot bija viszemākais. Es to pie sava vispārēji augstā līmeņa lieliski redzu notekgrāvī.

Re: Muļķīgs jautājums par aku
Autors: khe (78.84.204.---)
Datums: 12/06/2011 01:00

Bija tā, ka 3-4 grods tika rakts uz maiņām(pa 15min)un daudz nepētīts, kas tur vairāk - smiltis, vai ūdens. Likās darbs bezgalīgs, jo grodi slīdēja lejā ļoti knapi, laikam dēļ smilšūdens spiediena no sāniem. Vienā akā no trim bija ideāli, jo 5-6 grods tika ierakts gandrīz pa sauso - ar lauzni kapājot cietu mālu ar akmeņiem. Pašās 6gr beigās, iecērtot lauzni nedaudz dziļāk vidū, ūdens izlauzās tik strauji, ka knapi savācu spaiņus, lauzni un lāpstu, sabļāvu pēc trepēm un izmuku ārā:) Tā arī nekad pēc tam tā aka nav tukša izsūkta, jo paliekot pēdejam pusgrodam skats ir kā traki vārošā katlā, kur mālains ūdens mutuļiem veļas uz augšu. Varbūt ar šolaiku sūkņiem uz brīdi tukšu dabūtu, bet trīs Agideļi tur zemāk par piekto grodu nedabūja...
Ja jau tas rīkstnieks garantē, ka tur ūdens būs, tad var mēģināt sisties cauri tai smilts kārtai. Vēl gan nav dots tāds parametrs: vai tā ir smilts, vai mālaina grunts? Ja ir smilts un māls nav gaidāms, tad dziļāk var tikt tik dzenot apkārt spices un sēdinot ar sūkņiem gruntsūdeni (kamēr rok), vai suknējot smiltis no akas dibena un grodu apakšas ārā bez ūdens līmeņa pazemināšanas akā(tas gan teoretiski). Ja sagaidams vēl māla slānis, tad tiekot cauri šim augšējam smilšu slānim ūdens pieplūdums samazināsies un varēs turpināt dziļāk. Rezultātā, ja nebūs, vai nesasniegsi nākošo ūdeni nesošo slāni, tad būs aka ar lielāku tilpumu kā tagad, varēsi uzreiz dabūt vairāk nesaduļķota ūdens, bet pieplūde notiks lēnām, jo gruntsūdens no tā virsējā slāņa sūksies uz leju gar akas grodu ārpusi, pēc tam gar apakšmalām iekšā akā. Protam kautkas sūksies arī stap grodiem.
Reiz tīriju ap 100g vecu aku, kas bija uzbetonēta vienā gabalā, ar paplašinājumu virs ūdens līmeņa, pie tam ierakta(iespiesta smeļot ārā smilšūdeni, vai sazin ar kādām raganām vēl dabūta iekšā...) ap 5m smiltīs, pie augsta gruntsūdeņa(ap metru). Gribētos zināt kā to dbūja gatavu, jo netālu ierakt 2grodus(1,8m) bija ellīgs darbs, dēļ tā, ka ūdens plūda uz augšu kopā ar smiltīm un rezultāts brīžiem likās, kā Sīzifam ripinot akmeni:)

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.