UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dienas jautājums :  Building.Lv Forums

Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: filips (178.16.22.---)
Datums: 15/03/2014 16:12

Dzīvoklis 53m2, labi siltināts. Malkas apkure. Šobrīd ir bojāta krāsns, ko grasos pārveidot par kamīnu ar centrālapkures funkciju.

Gribas tā, lai siltums ir ne tikai kurināšanas laikā, bet arī akumulējas un uztur temperatūru starp kurināšanu. Vairākiem paziņām gan dzīvoklī, gan mājā ir centrālapkure bez akumulatoriem un ziemā no rīta sanak mosties aukstā mājā kaut arī vakarā ir kurināts. Iemesls - sistēmā ūdens daudzums ir tik niecīgs, ka tas atdziest jau 3-4 stundas pēc kurināšanas. Klasisks variants ar apkures katliem būtu ņemt katlu ar jaudas rezervi, likt klāt siltuma akumulatoru ar kārtīgu tilpumu, kurinot sasildīt akumulatoru un pēc kurināšanas sildīties no akumulatora. Man šāda sistēma ir 130m2 privātmājā ar 30kW krāsni un diviem 800l akumulatoriem.

Dzīvokļa gadījumā potenciālā problēma varētu būt, ka kamīns siltumu atdos ne tikai ūdenim sistēmā bet arī telpai caur kurtuves stiklu. Rezultātā riskēju, ka istabā ir karsti no kamīna izstarotā siltuma dēļ kamēr vel akumulators nav nemaz sasilis.

Vai ir kādam sistēma ar centrālapkures kamīnu, kam papildus uztādīts siltuma akumulators? Kā salāgot kamīna jaudu un akumulatora tilpumu, lai siltums pietiktu kurināšanas starplaikā un akumulators būtu uzsildāms pārmērīgi nepiekarsējot istabu "pa taisno"?

Ir variants kamīnu apmūrēt ar siltumu akumulējošiem ķieģeļiem iegūstot kamīnkrāsns efektu, bet neesmu drošs vai arī tas būs risinājums, jo šajā gadījumā izstarotā siltuma daudzums nebūs regulējams un to nevarēs padot uz citām telpām.

Varbūt atteikties no akumulatora pavisam un likt čuguna radiatorus, kas gan palielinās ūdens daudzumu sistēmā, gan akumulēs siltumu labāk kā plānie tēraudnieki?

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: būvinženieris Ivars Brinkmanis (178.16.22.---)
Datums: 15/03/2014 17:40

Empīriskā sakarība krāsns lielumam ir 6,5m2 virsmas laukums uz 100m3 telpas... tatad 52m2 dzīvoklim kubatūra ~135..145m3 gaisa, kas krāsns virsmai no pāta vai sildrestes virsmas līdz augšai ~2,2m prasa apkārtējo laukumu ~9..10m2 vai perimetru 4m. Krāsns apmēram 1,03m*1,03m. liela.
Ja krāsni var iebūvēt starpsienā starp divām telpām, tad attiecīgi uz citām telpām no krāsns var padot sasildīto gaisu izmantojot ventilātorus.
Kamīnkrāsns vai krāsns izbūve - tas ir gaumes jautājums, jo kamīīnkrāsns labā īpašība ir liela izmēra pagaļu ievietošanas iespēja, kas attiecīgi nodrošina degšanas ilgumu kvēlošanas režīmā savas 8..10 stundas, pie nosacījuma, ka masīvā krāsns ir uzkarsēta. Tas der tad, kad ārā -15 un zemāk. Pie vidējās 0 grādiem - kvēlošana nav nepieciešama. Kvēlošanas nelaime tāda, ka stikls kurtuves pusē nokvēp. Kamīnkrāsni iemūrējot jāņem vērā, ka kurtuve deformējas un attiecīgi sānos jāatstāj temoeratūras šuves.
Krāsnī attiecīgi mazākas pagales, tās ātrāk izdeg ~ 2,5 stundām. Bet te neredz liesmu kā kamīnkrāsnī. Taču krāsnī var sadedzināt plastikāta maisiņus, piena pakas un citus plastikātu saturošus atlikumus, jo kurtuvē daudz augstāka temperatūra.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: soseds2 (178.16.22.---)
Datums: 15/03/2014 19:21

Noteikti telpa apkārt kamīnam uzsils pārmērīgi silta. Kamīna siltummainis nav tik efektīgs, kā malkas katliem, tamdēļ uzsilst kamīna ārējā daļa diezgan daudz.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: filips (178.16.22.---)
Datums: 15/03/2014 22:36

Variantu galīgi bez ūdens, kur siltumu izstaro tikai telpā ap krāsni/kamīnu negribu, jo nepieciešams siltumu nogādāt arī uz vanasistabu, uz koridoru un vēlams arī sasildīt kombinēto ūdensboileri. Pie tam arī variantā bez radiatoriem gaisa cirkulācija telpā ir pretējā virzienā un aukstais gaiss no logiem kritīs lejā un taisīs aukstas kājas nevis radiatoru sasildīts celsies gaisā.

Vai akumulācijas ziņā sanāktu kāds ieguvums liekot čuguna radiatorus? ir kāds veids kā sarēķināt cik ātri pēc kurināšanas beigām atdzistu tēraudnieki un cik čugunnieki? Ņemot vērā materiāla siltumietilpību un ūdens daudzuma atšķirību utt? Vai ir vērts sarežģit apsaistes sistēmu un uzlikt kādu 100-150l akumulācijas tvertnīti jeb no tik maza tilpuma jēga būs pārāk maza, lai būtu vērts čakarēties ar papildus sūkni un sarežģītāku apsaisti?

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Praktiķis (178.16.22.---)
Datums: 16/03/2014 19:32

Uzsildot sistēmu līdz 60 C čuguna radiatori līdz istabas temperatūrai atdziest ~10 stundās. Reāli silda kādas 6-7 stundas. Sistēmas ietilpība 250-300 litri. Māja 220 m2 . Grūti pateikt kā mainītos temperatūras līkne,ja apjomi būtu 4x mazāki. Vēl, protams, būtisks faktors ir mājas siltumnoturība. Mani šāda sistēma pilnīgi apmierina-jākurina protams katru dienu. Uz kaimiņa uzdoto jautājumu-cik ilgi kurinu pie patreizējiem 0- +5 nemāku atbildēt-jo praktiski sanāk tikai iekurināt.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: soseds2 (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 09:33

Čuguna radiatoriem uzsilšana ir tik pat ilgi cik atdzišana. Ja līdz 60' uzsilušu čugunnieku aizveram ar ventiļiem ciet, tad tā atdzišana būs vienāda ar uzsilšanu līdz 60'. 6-7 stundas neatdziest čugunnieks, bet gan visa sistēma kopumā. Kas fizikas stundas skolā nekavēja, tie sapratīs.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: soseds2 (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 09:39

Filips, no mazas akumulācijas tvertnes( no 300L) būtu jēga kautvai no drošības viedokļa, tikai jāpiedomā par apsaisti. Ja paliek kamīns, tad ieteiktu domāt par kamīna labu noizolēšanu no telpas,kurā tas atrodas un siltā gaisa novadīšanu uz telpām,kurās tas nepieciešams.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Praktiķis (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 09:49

Ja silda ar tik pat lielu temp. starpību kā notiek atdzišana,tad tā varētu teikt,bet apkures katlā ūdens sildīšana notiek daudz intensīvāk nekā radiatoros notiek atdzišana. Lai paildzinātu sistēmas siltumatdevi-daļa sistēmas ir jāizolē-t.i. siltumatdevei jānotiek tikai caur radiatoriem. Tas ko gribēja pateikt soseds,ja pareizi sapratu,ja visa sistēma dzisīs vienlaicīgi,tad tad nav svarīgi cik daudz radiatoru un cik liela sistēma. Mana doma tāda-ja izolētajā sistēmas daļā izmanto liela diametra caurules,bet radiatorus liek metāla, kuros ūdens daudzums neliels-vaŗētu paildzināt sistēmas siltumatdevi,jo veidotos tāds neliels akumulators pašā sistēmā. Neesmu specs šajā jomā-ja doma garām-domāju mani palabos.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: khe (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 09:53

Man mājās čugunnieks pēc atslēgšanas no sist nav vērā ņemams jau pēc 3st. Toties nesiltināts ūdens tilpums 140ltr vēl silts pēc 12h. Laikam virsmas un tilpuma attiecība.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Didims (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 10:21

Pašam nav, bet šķiet simpātiska doma par granulu kamīnu. Viens avriants tie ir ko tirgo ekoliesma.lv

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: slēpnis* (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 10:52

Ja tas konstruktīvi iespējams, varbūt var papildus siltummaini dūmvadā starp krāsniņu un skursteni ielikt.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: filips (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 11:39

Ok saprotu ideju par daļēju sistēmas izolāciju un par izolētu nelielu akumulācijas/drošības tverni tilpuma palielināšanai. Pie tā domāju turēties. No domas par čuguna radiatoriem pagaidām atteikšos, jo izskatās, ka tas nedos to rezultātu, ko gribas panākt.

khe (178.16.22.---)
tev tie 140litri, kas paliek silti ir mini akumulators, siltā udens boileris jeb kas?

slēpnis*
(178.16.22.---)
biju arī domājis par papildus siltuma noņemšanu no dūmvada jau virs krāsns. Kā tas varētu fiziski izskatīties? apkures caurule satīta ap dūmvadu? un kā to iekļaut kopējā apsaistē? kaut kāds atsevišķs loks ar savu sūkni? Jeb turpgaita tiklīdz nāk ārā no krāsns tā tinas riņķī skurstenim un tikai tad aiziet tālak?

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Viesturs470 (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 12:29

Neviena sistēma nav ideāla, Trūkumus jākompenše ar papildus pasākumiem, vienkārša analoģija ar auto dzesēšanas sistēmu - tājā ir mazais un lielais loks, kamēr temperatūara nav uzkāpusi tā nemaz neiet uz auto radiātoru jo termovārst ir aizvērts.

Ja izveidosi masīvu sistēmu ar lieliem radiātoriem tad jārēkinās ka būs ilgi jāgaida līdz tā iesisls, tāpēc labāks varinats ir ar atsevišku(ām) akumulācijas tvertni(ēm), kura pieslēdzas ar atsevišku loku tad kad pārējā sistēma jau ir sasilusi un situmatdeves palielināšanas vairs nenotiek !

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Begemotc (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 12:44

"Dzīvokļa gadījumā potenciālā problēma varētu būt, ka kamīns siltumu atdos ne tikai ūdenim sistēmā bet arī telpai caur kurtuves stiklu. Rezultātā riskēju, ka istabā ir karsti no kamīna izstarotā siltuma dēļ kamēr vel akumulators nav nemaz sasilis. "

Pie nelieliem 53kv.m dzīvokļa šī problēma Tev būs ļoti aktuāla. Man šobrīd vienā ēkas daļā (50kv.m), griesti 3m stāv parastais 10kw kamīns ar stikla durvīm. Ja man telpā ir 15 grādi, tad ar 4 pagalēm es ar "ātro siltumu" jau esmu dabūjis ap 20 grādiem, ja piemetu klāt vēl 2-3 pagales, man jau ir 24 grādi. Bet pamīna apdare tajā laikā ir knapi silta - viss nāk no stikla un no gaisa apmaiņas, kas ir ap kurtuvi.

Ja uz tāda kamīna būtu ūdens tvertne, kas jāsasilda, tad no tām štrunta 7 pagalēm ūdens tur diez vai būtu vairāk kā par 2-3 grādiem sasilis.

Tev vnk telpas ir par mazu - ar gaisu tev momentā būs "taškenta"...

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: Dzindzis (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 13:00

Man ar 3 -4pagalēm ūdens uzsilsts līdz 40C . Man ir 6 radiatori un apkures sistema ap 80l tilpumu. C/a kamīni ar akumulācijas tvertnem galīgi neiet kopā. Kamīni paredzēti lēnai degšanai,katli ātrai degšanai. Ja ir lēna degšana nav jēga viņu vel palēnināt.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: E (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 13:28

Man ir centrālapkures kamīns ar siltuma akumulatoriem (2 m3).
Kamīns ir liels un ar lielu stiklu priekšā. Kā jau te teica, tad dzīvoklī tev būs taškenta. Man ir māja un tāds atklāts plānojums, līdz ar to tas siltums izkliedējas un ir OK.
Bet es savu kamīnu (visu apslēpto daļu) esmu kārtīgi ietinis ar vati + folliju. Tas tāpēc lai visu siltumu maksimāli dzītu uz siltuma akumulatoriem. Kad vēl nebija apdares un viss bija vaļā, tad logus vajadzēja turēt vaļā.. citādi jau pēc stundas kurināšanas telpā karsti palika.

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: slēpnis* (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 16:17

> slēpnis*
> (178.16.22.---)
> biju arī domājis par papildus siltuma
> noņemšanu no dūmvada jau virs krāsns. Kā tas
> varētu fiziski izskatīties? apkures caurule
> satīta ap dūmvadu? un kā to iekļaut kopējā
> apsaistē? kaut kāds atsevišķs loks ar savu
> sūkni? Jeb turpgaita tiklīdz nāk ārā no
> krāsns tā tinas riņķī skurstenim un tikai tad
> aiziet tālak?

Drīzāk gabals no dūmvada izmēra caurules, kurai apkārt resnāka caurule. Galos iemetinātas lielas "šaibas" ar ūdens ievadu un izvadu. Domāju var likt gan virknē, gan paralēli ar pašu kamīnu. Virknē droši vien konstruktīvi vienkāršāk. Ja paralēlos zaros, tad vajadzētu katrā kaut kādu plūsmas balansieri lai varētu pieregulēt lai neskrien viss caur kamīnu vai, tieši otrādi, caur papildus siltuma noņēmēju.

Bet vispār laikam tiešām elegantākais variants būtu granulu krāsniņa ar centrālaplures pieslēgumu, tik cenas tādas nedraudzīgas. [www.norvegukamini.lv]

Re: Centrālapkures kamīns ar siltuma akumulaciju
Autors: khe (178.16.22.---)
Datums: 17/03/2014 22:50

Tie 140l ir tāds ieildzis pagaidu miniaķīts:)



Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **     **  **     **  ********    ******   **     ** 
 **     **  **     **  **     **  **    **   **   **  
 **     **  **     **  **     **  **          ** **   
 **     **  *********  ********   **           ***    
 **     **  **     **  **         **          ** **   
 **     **  **     **  **         **    **   **   **  
  *******   **     **  **          ******   **     ** 

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727