UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dienas jautājums :  Building.Lv Forums

Gaismas aprēķins
Autors: Niks (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 14:11

Sveiki kungi !


Jau kādu laiku dzīve ir kļuvusi sarežģīta. Vairs neiet cauri princips - "te iemauksim 100 W a te ar 60 W pietiks" ...

Šobrīd mēģinu salikt kopā savas mājiņas (jaunbūves) apgaismojuma shēmu. Jūtu, ka tuvojas auzu lauks.... Varbūt variet iedot kādu labu avotu, kur palasīties par aprēķinu metodiku, izvēles principiem ?

Laipni lūgti padalīties arī ar saviem novērojumiem :)

ir domas, ka vajag spiest uz LED-iem. Jau esmu izeksperimentējies visādi. Man šobrīd lustrā ir 6 dažādas spuldzītes :). Pirmais novērojums ir, ka rullē tikai Osram. Ja to nevar atļauties vai lietošanas ne-ilguma dēļ nav vērts, tad labāk ielikt kādu halogēno. Parasto "ekonomisko" mani nervi netur tā iekuršanās perioda dēļ.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Teorētiķis (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 14:53

Visu laiku ir bijis ieteicamais luksu daudzums atkarībā no telpas tipa, kaut kas tāds, smuku tabuliņu nevar uzreiz atrast:
koridors 70-100
virtuve - 500
darba zona - 1000
lasīšanai - 200 utt
Izejot no spuldzes lumēņiem un telpas lieluma, var aprēķināt cik un cik jaudīgas spuldzes nepieciešams, lai sasniegtu vēlamos luksus.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Teorētiķis (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 14:56

P.S. agrāk vai vēlāk uzradīsies Didzis un pateiks ka visi led sux dēļ CRI ;)

Re: Gaismas aprēķins
Autors: DsKs (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 19:04

Teorētiķis, darba zonas ari atskiras ... 500 ... darba ofisa pie datora

Re: Gaismas aprēķins
Autors: DsKs (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 19:07

Starpcitu meginaju salidzinat lux ar telefonu (attiecigi uzliktu aplikaciju) un daudz maz tur sertificetu meramo ... parsteidza,ka telefons attaino diezgan to visu precizi ... ta ka majas apstaklos mierigi var izlidzeties ar samsungiem :)

Re: Gaismas aprēķins
Autors: J (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 21:50

Vai tik standarts nebij 100 lumeņi uz m2. Lasīšanai 150 lm uz m2.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: nu tā (178.16.22.---)
Datums: 23/11/2014 21:51

Mēs visur liekam griestos iebūvējamās led lampiņas. No tā, kas jau ir salikts, daži secinājumi. Virtuvē (aptuveni 6 m2) 7 lampiņas pa 9W (warm white) ir ļoti labi. Pieminu warm white, jo mums izskatās, ka cold white pie tās pašas jaudas ir gaišākas. Virtuvē virs darba virsmām papildus salikām led lentas. Tāda paša izmēra kabinetā ir 4 x 9W cold white. Ir ļoti gaiši.
Vējtverī (kādi 2 m2) - viena 15 W lampiņa ir ok. Vannasistabās - mazākajā 4 x 9W ir labi, bet lielākajā (kādi 7 m2) - uz robežas. Skatīsimies, vai nebūs jāliek lielākas lampas. Guļamistabā (kādi 16 m2, slinkums skatīties precīzi) 4x9W nav diez ko gaiši. Bet atstāsim, jo tur lielu gaismu nevajag, būs jau arī lampas pie gultas.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: :/ (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 00:34

Vai mobilajiem ir kāda aplikācija, kura mēra lumeņus?

Re: Gaismas aprēķins
Autors: binary (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 09:00

Niks Wrote:
-------------------------------------------------------
> Laipni lūgti padalīties arī ar saviem
> novērojumiem :)

Viens no maniem novērojumiem - apdomas vērts variants dzīvojamajā istabā - lustra spožākam apgaismojumam (uzkopšanas darbi utt), stāvlampa ikdienas lietošanai.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: vārds (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 10:46

:/ Wrote:
-------------------------------------------------------
> Vai mobilajiem ir kāda aplikācija, kura mēra
> lumeņus?


Gandrīz visas tās aplikācijas piedāvā pārskaitīt luxus uz lumeņiem. Cik nu tas viss ir pareizi lai paliek uz aplikāciju veidotāju sirdsapziņas. Ar mobilo telefonu fiziski nav iespējams nomērīt lumeņus. Lumeņu izmērīšanai ir jāveido īpašs stends. Viss pārējais ir sviests.

P.S. Mūsdienās ar halogēniem arī nevajadzētu rēķināties, plānojot gaismu jaunā dzīvesvietā. Pavisam drīz arī šīs lampiņas tiks izņemtas no apgrozības.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: :/ (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 11:40

Darba inspekcijai ir nelieli aparātiņi ar kuriem viņi mēra apgaismojuma intensitāti.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Rx (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 13:03

Gūgles lapas: [likumi.lv] ir normas.
Vienkāršots aprēķins: [jelektro.ru]
Vienkārša pogrammiņa: [wokster-light.ru]

Re: Gaismas aprēķins
Autors: šmeds (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 15:07

Pirms cilvēki izdara izvēli apkarināt visu savu moderno, eko-šmeko, zaļo, tīro, elpojošo utt dabai un veselībai draudzīgo privātmāju ar ebajā un vietējās piparbodēs pirktiem LEDiem, izglītojošos nolūkos minēšu dažus LED negatīvos aspektus, kas varētu būt izteikti raksturīgi visādiem noname LEDiem, kuru ražotājs dr&ž kapeiku un standartus vai nu neievēro principā, vai nu ievēro tikai vienā partijā, kuru nosūta uz sertificēšanu. Arī dārgie brendi ir pakļauti šiem aspektiem, bet cerams mazāk, jo varbūt tomēr viņiem rūp sava reputācija. Tātad:

1) praktiskas dabas. Iespējams LED draivera (barokļa) lētās komponentes izbeigsies ilgi pirms pašas gaismas diodes, tādejādi izjaucot visus skaistos ekonomiskā pamatojuma aprēķinus, ka dārgā LED lampa spīdēs 50 000 stundas un tādā veida atpelnīs lielākās sākuma investīcijas. Vai arī, lai izspiestu Lumenus, ražotājs slogo diodes ar pārāk lielu strāvu un tādā veidā tiek ievērojami samazināts to mūžs.

2) LED (arī ekonomiskās CFL) var mirgot ar frekvenci 50 - 120 Hz. Acs to vidējam statistiskajam cilvēkam nemana. Bet parādās versijas, ka ilgtermiņā tas var atstāt ietekmi uz labsajūtu vai veselību (galvas sāpes, acu nogurums), īpaši ja cilvēks jau ir ar kaut kādām kaitēm un tāpēc vairāk jūtīgs. Ja atceraties, kādreiz cilvēki iespringa un pirka jaunākus TV un monitoru modeļus, lai iegūtu vairāk nekā kādreiz tik ierasto 50 Hz attēla frekvenci, lai varētu ilgāk nenogurstoši blenzt kastē. Tagad pērkam LED par salīdzinoši (ar parastajām spuldzēm) lielu naudu un, iespējams, iegūstam veca televizora efektu plašākā mērogā (visa telpa) pretī saņemot lētākus elektrības rēķinus. Iegūglējiet pēc "LED flicker health". Šis aspekts var būt nozīmīgs arī ja LED apgaismotā telpā tiek filmēts.

3) LEDu impulsu barošanas bloki (ārēji vai iebūvēti LED draiveri), kur ir taupīts uz filtriem, itin bieži strādā kā elektromagnētiskā starojuma ģeneratori plašā frekvenču spektrā, kas, izmantojot elektro instalācijas vadus kā parazīt antenas, staro tuvējā apkārtnē. Gluži kā Šurika piedzīvojumos, kad pasniedzējs eksāmenā bloķēja studenta komunikāciju pa rāciju, ieslēdzot „radio tarkšķi”. Ierindas pilsonim vienalga, ja vien nav fen-šuj utt brīnumu piekritējs, kas mobilo telefonu tur tālāk no olām, un pieņem, ka ilgstoši paaugstināts elektromagnētiskā starojuma fons veselību/labsajūtu ilgtermiņā neietekmē. Bet ja darbs/hobiji saistīti ar vāju radio signālu uztveršanu, vai konkrētajā vietā plaši lietoti TV/FM/4G signāli ir pietiekami vāji, tad šāds LEDs griestos pašam vai kaimiņam varētu dot arī taustāmu nepatīkamu īstermiņa efektu. Iegūglē pēc „LED interference radio”. Pats iepirkos eBajā ar trokšņojošiem lētajiem GU10 lediem, kas citādi pagaidām kalpo. Un kaimiņam ir LV led bodē pirkts ķīnīzeru LED plafons ar ārēju draiveri, kas pamatīgi tarkšķ plašā radio spektrā pat 50 m attālumā. Lai gan cits E27 patronas LEDs kaut kādā LV lielveikalā pirkts – netrokšņo. Tā ka, kā paveicas.

4) nu jā, ja ne par LED, bet par CFL (ekonomisko) - ja CFL saplīst, tad noņemšanās pēc teorijas apmēram kā ar dzīvsudraba termometru. Ja pagūglē, tur visādi briesmu stāsti ir ar plikpaurainiem bērniem utt

Veiksmīgu pareizo izvēli :)

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Rx (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 15:52

Tā jau tas ir........Klāt jāpiebilst: Viena CFL, LED mirgo. . Mirgo ar 10-40kHz frekvenci, nevis 50Hz.... Katra spuldze mirgo savā fāzē, un tad kopējā mirgošanas frekvence ir vēl augstāka, jo frekvences nesakrīt. Traucējumi? Protams ir, jo impulsu barošanas avoti ņem jaudu ar "impulsu" strāvas noņemšanu.... tā sakot, " mikrodozēti bieži atkārtojoties". Tas rada tīklā strāvas izmaiņas barošanas avota frekvencē. Tā kā tie ir "taisnstūra jaudas noņēmēji", tad taisnstūra strāvas lēcieniem ir bezgalīgs spektrs. Spektra amplitūda ? ...maza, to slāpē savīti vadi, pārejas kapacitātes, induktivitāte vados, ...attālums- kabeļu garums un t.t.t.t. no tīkla puses, un speciālas iebūvētas shēmas barošanas avotos. Traucē attiecīgā spuldze vai nē...var pateikt tikai pārbaudot ( vienkāršākais- ar radioaparātu, pietuvinot pie spuldzes, savienojošajiem vadiem. Kā piemēram, man LED 30W prožektors aizsit vājākas FM radiostacijas, ja uztvērējs atrodās pie pievadošā kabeļa. Cilvēkam skādē šī frekvence...kas lai zin...Mobilajā telefonā jaudas daudz lielākas, bet augstāka frekvence...Zemāka frekvence vairāk skādē...Un vispār, dzīvot ir bīstami, jo visapkārt ir elektriskais lauks, kas pulsē, mainās...Sevišķi pie augstsprieguma līnijām miglas, lietus laikā!. Parastās kvēlspuldzes ir vislabvēlīgākās veselībai, jo vistuvāk dabai.........liesmai..., saules gaismai un siltums nav kaitīgs.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: šmeds (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 16:08

Bet konkrētāk par tēmu - manuprāt princips ""te iemauksim 100 W a te ar 60 W pietiks" ir diezgan labi pielietojams vismaz mazākās telpās, ja negrib veidot baigo mākslu un sarežģīt visu. Pavēro, kur tagad dzīvo, cik ir m2 un ar cik Watiem/Lumeniem sasniedz vēlamo apgaismojuma līmeni. Un ņemot vērā jauno telpu m2 paštuko ar cik Watiem/Lumeniem varētu pietikt. Lumenu atdevi uz vienu Watu var atrast vai nu uz kastītēm, vai aptuvenos Internetā.

Sarežģītākas (lielākas) telpas es mazliet plānoju izmantojot bezmaksas SketchUp progu. Tajās bez īpašām prasmēm, nedaudz piešaujoties, var apmēram sazīmēt telpas 3D skatā. Var arī diezgan reālistiski tur visu sazīmēt, ja pačakarējas, ieskaitot grīdas segumus sienas, mēbeles utt. Un tad var pieinstalēt LightUp pluginu, kuram 30 dienas bija bezmaksas lietošana, un paspēlēies ar gaismas avotu izvietojumu, stiprumu, leņķiem utt. Nu nav jau gluži ideāli kā dabā, bet priekšstatu var iegūt, kā būtu, ja būtu. Lai piekalibrētu gaišumus vari uzmodelēt kādu esošu telpu, kurā mitinies, un paspēlēties ar Plugina konfigurāciju, lai panāktu dzīvei maksimāli tuvu bildi.
Tagad paskatoties, kā sanācis dabā, un kā bija zīmējumos, jāsaka, ka ir diezgan liela līdzība.
Tā LightUp plugina 30 dienas varēja savulaik piečakarēt kompim patinot atpakaļ kalendāru :)
Bet laiku gan tas prasīja. Tiesa atceros, ka bija interesanti ielūkoties vēl neuzceltā mājokļa "aizkulisēs".

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Rx (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 16:15

Jā, aizmirsu piebilst: LED un CFL spuldzes izlīdzina gaismas mirgošanu savas konstrukcijas dēļ: LED baltās, ir izveidotas no LED diodēm, kas staro ultravioleto gaismu un šī gaisma ierosina tām virsū uzklātā luminofora ( kā "dienas gaismas" lampām, lampu kinoskopiem, CFL spuldzēm) spīdēšanu. Un tādejādi ir novērojama tā saucamā "pecspīdēšana", kas izlīdzina gaismas pulsacijas amplitūdu. CFL ir "tās pašas" sen izmantotās "dienas gaismas spuldzes", tikai kompaktā veidā, biezāku luminoforu, intensīvāku iekšējo ultravioleto starojumu, kas ierosina luminofora spīdēšanu, un mūsdienu tehnoloģiju spuldzes barošanā - elektronisko balastu.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: šmeds (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 16:27

... vēl gan jau ka pats zini, bet rūpīgi jāpadomā, kurā vietā ko gribēsi ieslēgt/izslēgt. Ir 2 galējības - par maz slēdžu/grupu, un par daudz. Tur laikam grūti ieteikt kaut ko, izņemot nesteidzoties izstaigāt reāli vai domās topošās telpas un padomājot/pārrunājot, kurā vietā loģiskāk slēdžus izvietot. Pie kurām durvīm, kurā pusē, un ko ar tiem slēgsi - centrālā gaisma, pieklusinātā vakara gaisma, pa vienai, vai visas uzreiz utmldz.
Es domāju, ka neviena metodoloģija šo procesu nevar pienācīgi aizstāt.
Ir risinājumi (releji vai krust/pārslēdži), lai vienu un to pašu lampu/lampas ieslēgtu/izslēgtu no vairākām vietām. Ir arī kustības/krēslas utt detektori. Dimmeri (kas nepareizā kombinācijā ar LEDiem varot taisīt vēl lielākus radio traucējumus), pat ar pulti vadāmas lampiņas (spožums, krāsa) un gan jau kaut kas par ko es savā tumsonībā nemaz nezinu. Var izvirst vienvārd sakot.
Man kustības detektors ir un patīk garā gaitenī kombinācijā ar LED (tas kurš netrokšņo) - esošos krust un pārslēdžus tur izmantoju minimāli.
Un ik pa brīdim atceries par principu "viss ģeniālais ir vienkāršs" vai KISS [en.wikipedia.org]

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Didzisp (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 19:16

Nu re visi šausmu stāsti par spuldzēm jau sarakstīti. Varu papildināt par lētajām LED spuldzēm. Man tiko divas uzsprāga. Visu laiku elektrolīniju baroja krievulaiku transformātors. Španungs rozetēs grozijā sap 220V. Pirms pāris nedēļām Latvenergo jaunu apakšstaciju uzstadija. Ttagad tīklā 240V un stāv kā iemieti. Kā pieslēdz jauno trafu, tā tūlīt divas spuldzes lopņija. Iekšā stāv 100V elektrolītiskie kondensatori un tiem, acīm redzot, 240V bija "bišku"pardaudz :)
Nu tā interesanta pieredze ar virtuvi. 7 spuldzes pa 9W ir kopā 63W. Man, līdzīga liekuma virtuvē stāv klasiskā 100W spuldze. Tātad, es salīdzinoši pārtērēju 37W, toties uz maizes smērēju smuki izgaismotu dzeltenu sviestu un balts galdauts nav ar zilganu nokrāsu. Ja ieskrūvētu 75W halogēnspuldzi, tad no septiņām LED vispār nekādas jēgas un ekonomijas! Vārdu sakot, nekad neliksu LED vai ekonomiska sspuldzes telpas, kur gribu komfortabli justies. Tai pat laikā, diožu spuldzes apgaismo trepju telpu, ārā pagalmu un koridoru. Vārdu sakot, nav labu spuldžu vai sliktu, katram tipam ir sava vieta mājā.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: pam pa ram (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 21:59

Vēl jau aizmirsāt piebilst ka LED zaudē savu spozmi laika gaitā.
Par nedabīgo gaismu runājot ir iespējams iegādāties LEDus ar ļoti dabīgu krāsu attēlojumu - tuvu kvēlspuldzei, bet tas ir speciāli jāmeklē. LV bodēs vairāk par 80 nav manīts.

Re: Gaismas aprēķins
Autors: Niks (178.16.22.---)
Datums: 24/11/2014 22:13

Paldies veči !
Lasot šo ar savām domām izrāvos no "nāves punkta". Bija kks pamatīgi saklemmējis :)

Baigi palīdzēja tā telefona aplikācija. Man jau tagad dzīvoklī vannas istabā ir 100 % ledi. Osram spotlight vai kā tos sauc - nu tip kā kvēlspuldze ar spoguļreflektoru :) Īstenībā baigi var redzēt to gaismas konusu, tieši kā raksta uz lampiņas - kam 30 grādi, kam 60. Tā no gaišajām flīzēm liekas, ka atspīd diezgan vienmērīgi. Bet īstenībā, kad ieskatās un pamēra ir baigās ēnas.

Man mājai būs diezgan pazemi griesti un nebūs diži liela virsgriestu telpa, kur iegriezt armatūras.
Kā jau teicu, man ir Osram fetišs :) Ivios vai tresol būs tas kas vajadzīgs. Tikai jāsarēķina jauda un jāizliek gaismas konusi.
Un jāatrod lētais avots, kur tās lampiņas iepirkt :)



Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **      **  **      **  ********  **     **  **     ** 
 **  **  **  **  **  **  **        **     **  **     ** 
 **  **  **  **  **  **  **        **     **  **     ** 
 **  **  **  **  **  **  ******    **     **  **     ** 
 **  **  **  **  **  **  **         **   **   **     ** 
 **  **  **  **  **  **  **          ** **    **     ** 
  ***  ***    ***  ***   ********     ***      *******  

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.