UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dienas jautājums :  Building.Lv Forums

Virsspiediens apkures lokā
Autors: Pirēns (85.10.211.---)
Datums: 23/08/2015 14:09

Laba diena!

Lūdzu paskaidrojiet nezinītim, kāda nozīme ir ūdens apkures loku virsspiedienam.

Runa ir par silto grīdu cilpām, kā arī mazo apkures loku starp akumulatoru, boileri un katlu.

Esot nepieciešams katram lokam likt savu spiedkatlu, katram savu virsspiedienu.

Man ar fizikas vidusskolas zināšanām nav skaidrs kam tas vajadzīgs - galvenais tak lai ir atgaisots.

Ūdens tak ir nesaspiežams un siltumietilpība arī nemainās, tad kāda ir atšķirība vai cirkulē nesējs bez vai ar papildus virsspiedienu?

Katla mazajā lokā pie sildvirsmas tvaika burbuļi neveidojas, vai kāds vēl ir iemesls ? Tāpat tak siltums momentā tiek noņemts no krekla un nekas tur neveidojas, vai tomēr savādāk?

Pateicos!

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Vilnis_Radio (85.10.211.---)
Datums: 23/08/2015 16:14

Parasti izplešanās trauks apkures sistēmā ir viens un vairāk arī nevajag. Tas ir tad, kad visā sistēmā visi elementi ir savienoti.

Ja nu pēkšņi sistēmā parādās hermētisks siltummainis, tad uz katru atsevišķo daļu vajag savu izplešanās trauku. Piemēram katls, akumulācija ir ar ūdeni, bet grīdās caur hermētisku siltummaini kursē glikols - divas sistēmas, divas izplešanās iespējas.

Spiediens sistēmā vajadzīgs, lai normāli atgaisotos. Ilgākā laika periodā vienalga ir kaut kādi nelieli zudumi caur savienojumiem un tad pateicoties spiedienam un pareizi izbūvētai sistēmai gaiss nokļūst atgaisošanas vietās un iziet ārā, tādējādi sistēmā nav gaisa burbuļi.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Rx (85.10.211.---)
Datums: 23/08/2015 18:42

Teikts:"Spiediens sistēmā vajadzīgs, lai normāli atgaisotos. Ilgākā laika periodā vienalga ir kaut kādi nelieli zudumi caur savienojumiem un tad pateicoties spiedienam un pareizi izbūvētai sistēmai gaiss nokļūst atgaisošanas vietās un iziet ārā, tādējādi sistēmā nav gaisa burbuļi."
Varētu teikt ka viss neparezi.(sory...).
Spiediens vajadzīgs : 1. Tā kā pie dažādām temperatūrām ūdens un citi šķidrumi ir ar dažādiem tilpumiem ( jo siltāks, jo zemāks blīvums) tad atdziestot akures sistēmas šķidrums nonāk spiedienā zem atmisfēras spiediena, un saprotams, sāks sūkt gaisu pa šķirbiņām ..ja tādas ir, kaut vai mazas, Ja to nav, tad deformēsies katls, radiatori....kā arī gaiss ieplūdīs pa automātiskā atgaisošanas vāciņu, kam normāli jābūt atvērtam... 2: Pie paaugstināta spiediena ūdens vārās jau virs 100 grādiem, kas nodrošina lielāku atļauto temperatūras diapazonu krāsnij.
3. Rotējot sūkņa lāpstiņām, vienā lāpstiņu pusē būs spiediens, bet atrā...pazemināts spiediens. Pie pazemināta spiediena kavitācijas process iestājas viegli, Tā rodot sistēmā gaisa burbulīšus un mazliet bojājot lāpstiņas.
3. Tā kā apkure var būt arī vairākstāvu mājā, tad "vakums" nedrīkst iestāties arī sistēmas augšējos stāvos. Atgādināšu: 1 atmosfera spiediens ir 10m ūdens stabam. Tātad lejā 1 atmosfēra...augšā daudz zemāka. Tā rezultātā atdziestot sākas vakums augšā.
4. Gaisa burbulīšu lielums samazinās palielinot spiedienu, tie labāk ūdenī šķīst, un tādejādi neveido burbuļus. ( gāzētā ūdens šampanieša īpašības katram zināmas.....)
5. Spediens ir arī indikators sistēmas labai izolētībai no apkārtējās vides, noplūžu indikators.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: soseds2 (85.10.211.---)
Datums: 23/08/2015 23:14

Virsspiediens ir domāts , kā pārspiediens vai gaisa veidošanās.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Pirēns (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 10:42

Domāts kā pārspiediens ko iestāda caur gaisa ventili spiedkatlā.

Rx otrais no 3. punktiem ir citādāk uzrakstīts 1. punkts
Par to skaidrs - spiedkatlā esošajam ūdenim jākompensē termiskās izplešanās radītās tilpuma svārstības

Par kavitāciju un šampi - pieņemsim.

Lūdzu dodiet praktiskus padomus, kāda spiediena drošības ventiļus likt:

1) lokā katls - akumulatora/boilera čūska (Dražice raksta, ka čūskā pmax = 1Mpa = 10 atmosfēras)
2) pašam akumulatoram un boilerim
3) silto grīdu kontūram

praktiski gan neesmu nekur novērojis, ka privātmājās kāds blakus el. boileriem liktu spiedkatlus
Ja uz aukstā ūdens pievienojuma uzliek pretvārstu, tad ūdenim silstot, karstā ūdens kontūrā spiedienam vajadzētu celties. Daži tur ievieto drošības ventili, bet lielākoties gadījumu tur nav nekā

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Vilnis_Radio (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 11:29

Drošības ventilim būtu jābūt vienam, kurš ir iekļauts katla drošības grupā (atgaisotājs, manometrs, drošības ventilis spiedienam 3bar) un pievienots uzreiz pie katla izejas. Klasiski manuprāt ir 3bar, kuru var iestatīt arī uz zemāku spiedienu ja tas nepieciešams. Spiedienu savā sistēmā tur kā nu kurais - man piemēram auksta sistēma uzrāda ap 1.2 un pilna ap 2 bar. 3 bar drošības vārsts nostrādās, ja ir pilnīga avārija, kuru varu iedomāties tikai tādu, kad kāds ir noslēdzis turpgaitu un atpakaļgaitu katlam pilnībā. Taču katli atšķiras - ir tādi, kuriem max darba spiediens ir tikai ap 1.5bar? (tie kuri ir plānsienu tērauda), tiem attiecīgi drošības vārsts būtu jātur uz tiem pašiem 1.5 un sistēmā zemāki spiedieni. To visu vajadzētu varēti izsecināt pēc katla dokumentācijas. Pārējiem elementiem arī vērts saprast max pieļaujamo spiedienu. Nākamais vājākais punkts varētu būt akumulācijas tvertne. Boileru čūskai 1mpa nav jāņem vērā, jo tas ir virs visiem griestiem.

Pārējā sistēmā (grīdas, akumulācija utt.) spiediens būs tieši tāds pats kā pie katla un tur nekādi atsevišķi pasākumi ar spiedienu nav jāveic, tāpat kā nav nepieciešami papildus drošības vārsti. Tas kas ir vajadzīgs - atgaisotāji un tur kur tiem jābūt - akumulācijas augšā, grīdu kolektorā utt. pēc nepieciešamības.

Boilerim ir jāskatās vai ir nepieciešams savs izplešanās trauks un to var noskaidrot boilera dokumentācijā. Mazā izmēra boileriem neliek (laikam pārsvarā viņiem ir kut kāda gaisa spilvena rezerve micē), bet tas nenozīmē, ka tas būtu ļoti labi, jo esmu ievērojis, ka dažos gadījumos spiediens tomēr pieaug un tad spiež to ārā pa krānu. Lielāka tilpuma boileriem domāju, ka būtu jāliek.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Rx (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 14:59

Kautkā neesmu dzirdējis, ka katrs, kas pērk un uzmontē boileri liktu izplešanas trauku tam papildus klāt. Man 80l boileris nekad nav tecējis pārspiediena dēļ. Pētot konstruktīvi un lasot dažādas literatūras, teikts, ka karstā ūdens noņemšana nav pašā augšā, bet tā, lai izveidotos gaisa kabata, kas kalpo kā spiediena izlīdzinatājs. Tāpat, mainot anodu, pārbaudu pretvārstu, un secinu, ka tas nekad nav ideāls, jeb sīkie graudiņi- sārņi neļauj tam pilnīgi noslēgties tikai maigās atsperes spiediena dēļ. Jo, kad krāns ciet, uz pretvārstu iedarbojās tikai atsperītes spiediens, jo abās tā pusēs ūdens spiediens vienāds, bet tas- atsperītes spiediens nedeformē gumiju, un tā mazliet laiž pretējā virzienā kautko... Tikko ieejā nebūs aukstā spiediens, tad jā, viss spiediens no boilera puses papildus aizpiedīs blīvi ciet un tā kalpos savam uzdevumam. Tad paverot karsto krānu, spiediens zudīs un ...pretvārsts ilgākā laikā var iztecināt boileri. Jaatzīmē: ilgākā laikā!
Vēl: Ja jauna - tukša boilera uzpildi veic ar ļoti aukstu ūdeni, un uzkarsē līdz 70-80 grādiem, tad varbūt spiediens sasniegs drošības vārsta spiedienu un tecēs pa to. Bet reāli temperatūras starpība boilerī nemaz tik liela nav, jo max tā ir 60 grādi, min ap 12-15., taja gadījumā, ja visu, atgādinu, visu ūdeni strauji izlieto. Tāpēc boileri vajag pildīt ar salīdzinoši siltu ūdeni, nevis 4 grādi no artēziskās akas. Tad to var veikt, daļēji piepildot boileri un pasildīt to. Jeb, kad uzpildes laika ieejas aukstais sasniedz karstā izeju, un sāk nākt gaiss-ūdens maisījums, nepilda klāt, bet ieslēdz sildīsanas režīmu, pasilda un tad turpina uzpildi. Tā veidosies lielāka gaisa kabata un vienmer strādās kā spiediena kompensators.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Pirēns (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 15:43

Man Drazice 300l NTRR ar k ūdens noņemšanu no pašas augšas, turklāt štuceris ir iemetināts līdz ar mucas malu nevis pa kādiem cm dziļāk, tāpēc gaisa kabata neveidojas, bet tas tā.

Par to pārspiedienu - nu tur starp vārīšanās punktu un spieidenu ir exp atkarība un tā spiediena celšana neko daudz nedos. Teiksim 2x palielinot spiedienu (2atm) ūdens vārās pie kaukādiem 120 grādiem.

Katlam un boilera čūskai atļauts spiediens līdz 10 atm, tad jau siltumnesēja temp var augt aš līdz 200 grādiem. No vienas puses siltumatdeve boilerī uzlabosies, no otras puses katla lietderība samazināsies

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Vilnis_Radio (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 17:38

Ja tu palasītu sava ntrr manuāli, tad tur skaidri un gaiši ir norādīts boilera slēgums pie izplešanās trauka - obligāti, jo īpaši pie šīs konstrukcijas. Tur arī ir visas pārējās spiedienu detaļas.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Vilnis_Radio (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 17:52

Starp citu, kas tas par katlu, kam atļautais spiediens ir 10atm? Normāliem izturīgiem tērauda katliem tas cipars ir ap 2.5bar. Varbūt tas ir testēšanas spiediens? Kaut kā neticas ka kāds ražotājs tādu normu dotu. Tādi spiedieni katliem neeksistē privātajā sektorā.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Rx (85.10.211.---)
Datums: 24/08/2015 20:25

Teikts:"Par to pārspiedienu - nu tur starp vārīšanās punktu un spieidenu ir exp atkarība un tā spiediena celšana neko daudz nedos. Teiksim 2x palielinot spiedienu (2atm) ūdens vārās pie kaukādiem 120 grādiem. "
Ja tikai tā spriež, tad jā. Bet ja zin ūdens uzvārīšanas procesu smalkāk, tad jā, daudz dod! Jo, ūdens tiešām vārās , pēc vārīsanās definīcijas tuvu 100 grādiem pēc Celsija. Bet pirms šīs temperatūras sasniegšanas ūdens jau pāriet divām fāzēm: Burbulīšu veidošanās fāze, kas rodās pie karstās trauka sienas, un otrā fāze, kad šie burbulīši pie sienas saplūst tā saucamajā "burbuļu plēvē", un tikai pēc temparatūras celšanas sākas vārīšanās visā tilpumā, kas jau būs 100 grādi pie atmosfēras spiediena.
Reāli pirmā fāze- burbulīšu izdalīšanās jau sākas pie 85-87 grādiem+/-...
Burbulīsi uzpeld, un sāk savu ceļu apkures sistēmā. Pie kā tas var novest nebūs jāstāsta!
Līdz ar to, spiediena celšana sistēmā šo burbulīsu izdalīšanās fāzi aizbīda augstākā temperatūrā un apkures katlu droši var eksluatet tuvu pie 100 grādiem nebaidoties no gāzu uzkrāšanās sistēmā.
Starp citu, tieši šī burbulīšu fāze ir labākā temperatūra ūdenim "pareizas-garšīgākās" tējas pagatavošanai.
10 bāri kā max spiediens tiek minēti boileriem ar siltummaini, un šis spiediens tiek definēts kā max siltummainī. Boilerī (bundžā) max ir 6Bar, jo tas tiek pieslēgts ūdensvadam! Apkurei, par ko mēs runājam, labākā gadījumā ir max spiediens 4Bar, bet aizsardzība 3Bar.

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Pirēns (85.10.211.---)
Datums: 25/08/2015 09:48

cien. Rx - tātad konkrēti apkures krekla lokā ir lietderīgi izmantot visas 3 komponentes:

1) automātisko atgaisotāju cilpas augšpusē burbulīšu izvadīšanai,
2) membrānas spiedkatlu temp un vārīšanās tilpumu kompensēšanai
3) drošības vārstu augšpusē atgaisotāja tuvumā - pārvārīšanās gadījumā lai nolaiž burbuļus nevis atpakaļgaitas aukstu ūdeni ?

kautkā tā?

Re: Virsspiediens apkures lokā
Autors: Rx (85.10.211.---)
Datums: 25/08/2015 09:58

Tieši tā, ar piebildi, ka drošības vārsts atrodās maksimali katla izejas tuvumā, vai pat pašā katla korpusā, un starp šo drošības vārstu un krāsni nedrīkst būt neviens ventilis, vārsts un t.t.t, tas ir, plūsmu nekādi nevar aizvērt.



Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **    **  **    **        **  **    **  **     ** 
 ***   **  ***   **        **  ***   **  **     ** 
 ****  **  ****  **        **  ****  **  **     ** 
 ** ** **  ** ** **        **  ** ** **  **     ** 
 **  ****  **  ****  **    **  **  ****  **     ** 
 **   ***  **   ***  **    **  **   ***  **     ** 
 **    **  **    **   ******   **    **   *******  

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.