UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: lauki (80.233.218.---)
Datums: 29/08/2022 11:31

Sveiki! Vai ir iespējams lauku īpašumā ar neapdzīvotu vecu māju uzstādīt uz zemes saules paneļus un nodot saražoto elektrību Sadales tīklam, lai pēc tam otrā īpašumā dzīvoklī Rīgā nodotos KW izmantotu rēķina samazināšanai? Vai tas atmaksājas? Laukos ir el. pieslēgums 1f 16A, var palielināt ampērus, bet fāzes nē. Dzīvokļa ikmēneša patēriņš ~400KW. Vai pie šādas shēmas var vēl arī cerēt uz to Altum atbalstu? Paldies!

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Tinis (87.110.64.---)
Datums: 29/08/2022 11:50

Nezinu kā ar tiem rēķiniem, bet saules paneļiem uz zemes pie neapdzīvotas lauku mājas ātri pieaugs kājas.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Sezams (80.232.240.---)
Datums: 29/08/2022 13:50

Nu un kad varētu tie atmaksāties, ja mēneša patēriņš ir niecīgs 400kwh?
Absolūti neloģisks projekts

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Katls (77.219.3.---)
Datums: 29/08/2022 20:32

Nez vai ar mikrogeneracijas parvadi kāds kramēsies, bet teorētiski daudzstāvu namu jumtiem būtu jābūt nosētiem ar saules paneļiem! Bija pat doma, ka var uz balkona malas izkarināt paneļus uz fasādes. Pie tam kautkadā mazmiestā nav pamata iebilst, jo fasādes tapat ir nokakātas ar visiem iespejamajiem spkures spričendāliem. Skursteņi, gazes katlu izvadi un siltumsūkņi- ta ka nosiltinat ir grūti.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: tas (90.139.64.---)
Datums: 29/08/2022 21:01

laikam planots tas ir, bet patreiz nevar no viena objekta sarazoto teret citur. te labak pardot sadales tiklam par birzas cenu un nopelnito teret otra objekta rekinu kompensacijai.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: zzz (84.237.172.---)
Datums: 29/08/2022 22:00

Saules panelji sobrid = neracionali

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Sezams (80.232.240.---)
Datums: 29/08/2022 22:13

Nevajag pašlaik visiem skriet pakaļ. Vajag nogaidīt kādu gadu un paskatīties kā esošajiem laimīgajiem īpašniekiem ar viņiem iet.
Domāju, ka nekāda lejputrija nebūs - tāpat būs jāmaksā pa EL, tikai mazliet mazāk, kas noved pie tā, ka tie SP neatmaksāsies nekad.
Visefektīgāk joprojām ir tas, ka tērē attiecīgā momentā pats, nevis dod ST.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: onc (85.254.75.---)
Datums: 30/08/2022 06:28

Paskatoties uz šo tēmu no otras puses - kas notiks ar tiem, kas saules paneļus neliek.
Teorētiski palielināsies elektrības cena ziemā, jo kādam jau būs jāmaksā arī par to, ko no tīkla bez samaksas ņems neto sistēmas lietotāji.
Tātad vēl viens punkts, kas saīsina atmaksāšanās periodu paneļu licējiem. Uz nelicēju rēķina :):):):)

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: spicais (89.254.148.---)
Datums: 30/08/2022 07:58

onc rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Paskatoties uz šo tēmu no otras puses - kas notiks
> ar tiem, kas saules paneļus neliek.
> Teorētiski palielināsies elektrības cena ziemā, jo
> kādam jau būs jāmaksā arī par to, ko no tīkla bez
> samaksas ņems neto sistēmas lietotāji.
> Tātad vēl viens punkts, kas saīsina atmaksāšanās
> periodu paneļu licējiem. Uz nelicēju rēķina
> :):):):)

Nebaidies.., bij jau sarunas, ka nododot sistēmā saules kilowatis, tu nedabūsi atpakaļ kilowatus,bet eiro pa kw. Respektīvi, ziemā dabūsi vēl mazāk atpakaļ nekā šodien. Pie šādas sistēmas saule vēl nerentablāka paliek.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Boo (80.232.225.---)
Datums: 30/08/2022 09:34

spicais rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Nebaidies.., bij jau sarunas, ka nododot sistēmā
> saules kilowatis, tu nedabūsi atpakaļ
> kilowatus,bet eiro pa kw. Respektīvi, ziemā dabūsi
> vēl mazāk atpakaļ nekā šodien. Pie šādas sistēmas
> saule vēl nerentablāka paliek.

Līdz ar jaunajiem grozījumiem paralēli esošai 'neto uzskaites' sistēmai tiek ieviesta otra - neto norēķinu sistēma, kurā tiešām saražotā un patērētā elektrība tiek pārvērsta eiro izteiksmē. Papildus jaunajā sistēmā vienā adresē saražoto var attiecināt uz citu tā paša lietotāja pieslēgumu.

Sīkāk: [sadalestikls.lv]

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Sezams (81.198.70.---)
Datums: 30/08/2022 13:25

Paši kādreiz esiet aizdomājušies, kur ST sanāk no SP rentablitāte?
Tas jau tikai sākums, ja SP savairosies vairāk, uzliks vēl kādu nodokli. Nu nav pasaku zeme - par šo licēji neiedomājās.
Domāju, ja tas viss nebūtu ar baltiem diegiem šūts, tad 1/2 LV uz jumtiem būtu SP.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Katls (77.219.12.---)
Datums: 30/08/2022 13:33

Vai slimnīcām un pašvaldību ēkam uz jumtiem ir paneļi? Valdība nerāda piemēru. Vai daudzstāvu māju jumti ir aprikoti ar paneļiem? Tas tā nedaudz dīvaini.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Sezams (81.198.70.---)
Datums: 30/08/2022 14:42

Tā tas ir - slimn, skolas ideāla vieta SP

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Hmm (213.180.113.---)
Datums: 30/08/2022 15:07

Ja negrib būt elektrostacija vai cerēt uz apšaubām shēmām (neto norēķins), tad sistēma ir jāprojektē tā, lai lielāko daļu no saules saražotās enerģijas patur uz vietas iztērējot uzreiz - ražošanā, sildīšanā, dzesēšanā. Tad atkritīs arī potenciālā uzmetiena sajūta, ja valdība nākotnē izdomā mainīt neto norēķinu vai pat uzlikt nodokli par saražotu elektrību, kā te jau fantazē.
Atceramies, to, ka ES kopējā politika ir pēc iespējas vairāk atjaunojamo resursu un lielāka energo neatkarība, un viens no veidiem ir saules paneļi.
Vispār saules paneļu cenas tikai nesen ir sasniegušas robežu pie kuras atpelnīšanās laiks sāk būt mazāks par desmitgadēm. Īpaši pie zemas elektrības cenas un augstām izmaksām un bez papildus atbalsta ES fondiem kā tas bija visus šos gadus.
Līdz šim, par mikroģenerāciju uzskatīja sistēmas līdz 11kW, vidējam uzņēmuma, daudzīvokļu mājai utml. bija neinteresanti uzstādīt sistēmas, jo viņiem jaudas interesētu lielākas, bet lielākai jaudai jau bija nepieciešama kaudze papildus birokrātijas papīru kalnu.
Ja uz skolām, kuras stāv tukšas saules visvairāk apspīdētājos mēnešos būtu salikti milzum daudz paneļu, tad tas būtu drīzāk ekonomiski nepamatos projekts nevis labs piemērs :>
Daudzdzīvokļu mājās vispār ir atsevišķs stāsts, kas lielākoties nespēj vienoties par jumta remontu nerunājot par naudas ieguldīšanu saules sistēmās.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: ahahaha (185.65.163.---)
Datums: 30/08/2022 15:51

Atbalstu programmas vēl neparedz atbalstu shēmai "ražo laukos - patērē Rīgā". Bet jāseko līdzi, varbūt ar laiku tā varēs. Atbalstam ir prasība, ka invertora ražošanas jauda nevar pārsniegt pusi no pieslēguma jaudas.
Vēl ir risks, ka ALTUM programmā beigsies nauda (varbūt vēlāk būs papildus nauda), līdz ar to būs jāapsver VARAM atbalsta programma, kurā ir prasība, ka dz. mājai jābūt nodotai ekpluatācijā 5 gadu laikā.
Jāņem vērā, ka inflācija ļoti ātri noēd atbalstu programmas ieguvumus.
Pirmajam laukos būs vieglāk uzlikt SP nekā pēdējam. Katram nākamajam samazinās atļautās jaudas, būs par savu naudu jāveic tīklu pārbūve.
P.S. Apskataties ES plānus. Pat jaunu māju nevarēs nodot bez SP. Arī esošajām publiskām ēkām vajadzēs SP.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: zzz (78.84.214.---)
Datums: 30/08/2022 16:34

Offtopic - manuprat ir pienemts likums, ja iedzivotaji nespej vienoties par jumta remontu, to dara piespiedu karta


Hmm rakstīja:
-------------------------------------------------------

> Daudzdzīvokļu mājās vispār ir atsevišķs stāsts,
> kas lielākoties nespēj vienoties par jumta remontu
> nerunājot par naudas ieguldīšanu saules sistēmās.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: pašdarbnieks (195.13.247.---)
Datums: 30/08/2022 17:03

ahahaha rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Atbalstu programmas vēl neparedz atbalstu shēmai
> "ražo laukos - patērē Rīgā". Bet jāseko līdzi,
> varbūt ar laiku tā varēs. Atbalstam ir prasība, ka
> invertora ražošanas jauda nevar pārsniegt pusi no
> pieslēguma jaudas.
> Vēl ir risks, ka ALTUM programmā beigsies nauda
> (varbūt vēlāk būs papildus nauda), līdz ar to būs
> jāapsver VARAM atbalsta programma, kurā ir
> prasība, ka dz. mājai jābūt nodotai ekpluatācijā 5
> gadu laikā.
> Jāņem vērā, ka inflācija ļoti ātri noēd atbalstu
> programmas ieguvumus.
> Pirmajam laukos būs vieglāk uzlikt SP nekā
> pēdējam. Katram nākamajam samazinās atļautās
> jaudas, būs par savu naudu jāveic tīklu pārbūve.
> P.S. Apskataties ES plānus. Pat jaunu māju nevarēs
> nodot bez SP. Arī esošajām publiskām ēkām vajadzēs
> SP.


Piemājas mauriņa vietā ātraudzīgo kārklu plantācija, uz palodzēm būs jāizaudzē centners ar dārzeņiem, pa krānu ūdens ar kondensēta urīna piejaukumu utt.. ko vēl neuzskaitīju no Es plāniem, lai tuvās nākotnes būvatļauju dabūtu..?

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 30/08/2022 20:06

Šeit ir jāizdala uzreiz 2 lietas - tie kuriem tie paneļi ir, kuri reāli zin kā tas strādā praksē un tie kuriem to nav un trūkst daudz informācijas. Tieši otrie ir tie, kuru info ir stipri nevērtīgs.
Te bija minēts par to, ka saules paneļi varētu neatmaksāties nekad utt., ka nav prātīgi laist atpakaļ ST, gaidīt un skatīties kā citiem ies.
Reāli lieta ir vienkārša - saules paneļi noteikti atmaksājas un atmaksāsies. Jautājums protams cik ātri tas būs katrā individuālajā gadījumā. Ir gadījumi, kad tas atmaksāsies 3 gados, ir gadījumi kad 5 un būs situācijas kad 10, bet redzot tendences es neredzu ka atmaksāšanās varētu būt lielāka par tiem 10 gadiem.
Kāpēc īsti nevar gaidīt? Tāpēc, ka ir tehniskas problēmas ar tīkliem un var gadīties ka pēc tā gada vēlamo ST jaudu var neiegūt. Ja ir iespējas un ja patēŗiņš ir pieklājīgs, tad protams ir jāuzstāda.
Hipotētiski var parādīties kaut kādi apgrūtinājumi nākotnē, kā piemēram palielināta ST maksa par reverso kustību līdzšinējo 5 centu vietā, varbūt neto sistēmu principā aizstājot ar eiro konta sistēmu un tad kaut kādas manipulācijas ar iepirkuma cenām. Tādas lietas var notikt, bet tomēr jāsaprot, ka valstij kopumā šī enerģijas ieguve ir interesanta un tai ir izdevīgi, ka privātie ar saviem resursiem iegulda enerģijas ražošanā. Mums tas saules % salīdzinot ar citām R-eiropas valstīm joprojām ir ļoti zems, tāpēc nevajadzētu būt liekiem apgrūtinājumiem līdz kaut kāda noteikta apjoma sasniegšanai - resp. tas varētu būt saistīts ar situācijām, kad ST jāizdara modernizācijā ieguldījumi. Lai gan atkal VARAM sola, ka tam prioritāri tiks atvēlēti līdzekļi.
Man paneļi ir un ja to nebūtu, tad rēķins par māju būtu kaut kur ap 150 eur mēnesī - tagad man rēķins mēnesī ir 3 eur (kaut kādi pvn ko nevar nodzēst) un uzkrājis sev enerģiju esmu līdz janvārim. Es mazliet nogulēju un uzstādīju tikai maijā, lai gan visu sistēmu biju nopircis jau novembrī. Pērn oktobrī es rēķināju atmaksāšanos un bija nojauta, ka kaut kas briest un man toreiz vēl pie 10 centiem jau viss izskatījās ļoti labi, tagad vispār - 3 gadi.
Man sistēma izmaksāja nepilni 5K, pa šiem vasaras mēnešiem man jau ir ir atgriezies virs 1K, jo paralēli mājas patēriņam saulīte man uzpilda automobīlim bāku, resp manas transporta izmakas ir 0eur/100km. Un tas jau ir brīnišķīgi.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 30/08/2022 20:22

Vēl es varu piebilst, ka šis viss ir mazliet stāsts par 3 sivēntiņiem. Atminos laiku, kad sāku renovēt savu māju un tad valdīja mīts un nievas par malkas apkuri, par saules kolektoriem, par paneļiem, par elektroauto, par siltināšanu. Bija cilvēki, kuri teica, ka gāze vienmēr būs lētākais un labākais, bija kuri teica, ka siltināt ir dārgi un tas nekad neatmaksāsies. Patiesībā šim visam bija mums 20 gadi, bet tā nu ir sanācis, ka lietas saskrējās vienā punktā un tagad ir pienācis rudens. Katrs nu var izvērtēt cik viņš ir bijis gatavs šim visam. Enerģija ir teju primāri svarīga (aiz veselības un ģimenes) un es vnk neticu, ka viņa varētu būt lēta jelkad nākotnē, tāpēc ir labi, ja to netkarību var nodrošināt personīgajā un valsts līmenī. Es protams esmu mazliet ķerts uz kaut ko jaunu, bet tai pat laikā konkrēti mani šī krīze neskar nekādīgi, izņemot labi sajūtu pārtikas cenas, bet nu galu galā arī piemājas dārziņš ir pozitīvs veids kā situāciju labot.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: tas (90.139.64.---)
Datums: 30/08/2022 21:38

pilnigi piekritu. man paneli ir jau otro sezonu, kad liku tad rekinaju ka atmaksasies 6-7 gados, sobrid izskatas ka pec tresas sezonas jau busu pa nullem ticis, ja laba sezona gadisies. un protams ladet auto un braukt pa 0 eur/100km izmaksam ir bauda ko neviens panelu skeptikis un dizelu fans nevar sabojat.

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.