UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Jautajums pieredzejušiem konstruktoriem
Autors: archis1 (62.63.180.---)
Datums: 22/10/2008 17:04

Dota tērauda kopne. Kopne ir trīstūrveida un balsta reakciju nodod tikai augšējā josla (apakšējā josla netiek balstīta uz kolonnas). Augšējās joslas izkļaušanos horizontālā plaknē nodrošina lokšņu tērauds(cietais disks). Izraisījās strīdi par apakšējās joslas nosaitēšanu. Visās grāmātās rakstīts, ka kopnes jānodrodrošina pret izkļaušanos, pēc normatīviem maksimālais lokanums nedrīkst pārsniegt 400. Bet daži konstruktori uzskata, ka šāda tipa kopnei (kas it kā ir iekārta) saites nav nepieciešamas vispār(ar nosacījuma, ka ir augšējais stinguma disks - tērauda loksne), cik nu dažas saites montāžas vajadzībām. Man tas liekās pilnīgi absurdi. Ja kādam ir pieredza šados jautājumos, lūdzu komentējiet.

Re: Jautajums pieredzejušiem konstruktoriem
Autors: Haralds (62.63.180.---)
Datums: 27/10/2008 13:29

Papēti bildītes [www.geninserviss.lv]

Re: Jautajums pieredzejušiem konstruktoriem
Autors: SAK (87.110.71.---)
Datums: 31/10/2008 11:28

Vienlaiduma kopnei kurai slodzes darbojas uz augšējo joslu, augšējā josla tiek spiesta, bet apakšējā - stiepta. SNiP II-23-81* Tērauda konstrukcijas 20* tabula nosaka stiepto elementu robežlokanumus. Ja slodze ir statiska, maksimāli pieļaujamais lokanums 400. Kopnes plaknē šo noteikumu ievērot parasti nesagādā problēmas, jo to nodrošina attālumi starp statņiem un atgāžņiem - joslas aprēķina garums = ar šiem attālumiem. Taču perpendikulāri kopnes plaknei paveras cita aina - apakšējās joslas aprēķina garums = ar visas kopnes apakšējās joslas garumu. Ja ēkai ir apakšējās malējās horizontālās saites, apakšējās joslas aprēķina garums kopnei perpendikulārā plaknē tiek samazināts.
Pēc būtības stieptam elementam nestspēja nav atkarīga no tā garuma (spiesam gan - pamēģiniet drāts gabaliņu stiept un spiest), taču gariem stieptiem elementiem parādās papildslodze no pašsvara. ja uz to darbojas dinamiskas slodzes (kas šinī gadījumā, cik noprotu, nedarbojas), elementam var rasties svārstības, vibrācijas, kas arī ir stiprību pazeminošs faktors. Tāda ir šī normu ierobežojuma būtība - izslēgt stiprību pazeminošos faktorus.
Ņemot vērā atšķirīgos aprēķina garumus kopnes un tai perpendikulārā plāknē, racionāli apakšējo stiepto joslu projektēt ar atšķirīgiem ģeometriskiem raksturojumiem abās plaknēs - izvēlēties sķērsgriezumu, attīstītu kā pieņemts teikt, y plaknē (kopnei perpendikulārā plaknē), piemēram, par joslas sķērsgriezumu iz vēlēties taisnstūrveida kvadrātprofilu, kurš šķēlumā guļ uz platākās skaldnes.
Variējot ar šķērsgriezumu, iespējams panākt, ka saites apakšējai joslai nav nepieciešamas, taču der atcerēties, ka spraislītis pie apakšējās joslas kopnes vidū var ietaupīt.

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.