UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Abcabc ()
Datums: 11/09/2020 23:57

Iesakiet!

Ko izskatīt kā variantu, kam reāla pieredze.
Uz 125kv/m māju.

Paldies

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Lauris_ruu ()
Datums: 13/09/2020 00:26

Kā reiz gribēju veidot diskusiju par gaiss/ūdens ss. Nemēģinu nocelt diskusiju, bet jaunu arī nav jēgas veidot.

Skatos ka ir 2 iespējas: ss + saules kolektori kas silda ūdens rezervuāru un no kā ss ņem siltumu ar ko sildīt māju. Un otrs variants: vienkārši saules paneļi kas ražo elektrību.
Jautājums: kāpēc tad izvēlēties tos kolektora tipa paneļus ka uzsilda tikai ūdeni, tad jau labāk uzreiz salikt elektrību ražojošos saules paneļus, jo siltumsūknis taču tāpat darbojas ar elektrību.
Vai Es vienkārši kaut ko līdz galam nesaprotu?!

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: ETT ()
Datums: 13/09/2020 09:54

Nesaprotu. Gaiss -ūdens siltumsūknis siltumu ņem no gaisa un atdod ūdenim...

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Lauris_ruu ()
Datums: 13/09/2020 15:57

Ņem no gaisa, bet siltumsūknim jau vienalga no kā to siltumu ņemt, no gaisa vai no iepriekš sasildīta ūdens.

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: ETT ()
Datums: 13/09/2020 16:51

Kungs kādreiz ir redzējis "gaiss-ūdens" siltumsūkni?

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Inq ()
Datums: 13/09/2020 16:56

Lauris_ruu rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Ņem no gaisa, bet siltumsūknim jau vienalga no kā
> to siltumu ņemt, no gaisa vai no iepriekš
> sasildīta ūdens.

Varbūt var palūgt modeļa nosaukumu un foto ar to vienaldzīgo ss , lai tautai rodas nojausma, par ko īsti būtu jālauza galva!

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Ambrosio ()
Datums: 13/09/2020 19:04

Nesen bija diskusija par to, ko labāk likt saules paneļus / baterijas (kas ražo elektrību) vai saules kolektorus (ražo siltumu) [www.building.lv] (uz beigām)

Izejas info:

* Saules kolektori savāc vairāk saules enerģijas. Wikipedia rakstīts svārstās ap 75%. Saules paneļiem efektivitāte ir līdz 20%.

* Saules kolektorus maksimālo jaudu parasti ierobežo ar saražoto siltumu vasarā, kas ir būtisks ierobežojums, jo vasarā saražoto siltumu nav īsti kur likt. Var jau baseinu sildīt vai citādi izlietot lieko siltumu. Attiecīgi ziemā saules kolektori būs par mazjaudīgu.

* Saules kolektoriem salīdzinājumā ar saules paneļiem ir lielāks risks, ka kaut kas sabojāsies - tek siltumnesējs, kaut kas var pārplīst vai pārkarst.

* Gaisa ūdens siltumsūknim ārējais bloks pēc būtības ir tāds pats kā gaiss gaiss siltumsūknim, tur pa tiešo nekādas trubiņas no saules kolektoriem nepieslēgsi. Varbūt ir modeļi, kuriem ir atsevišķs pieslēgums papildus siltuma avotiem, bet tie būs droši vien tvertnes / akumulatora blokā.

* Pašreiz Latvijā fiziskām personām ir iespēja ierīkot līdz 11,1kW mikroģeneratoru (paneļus var vairāk, 11,1kW ir limits, ko drīkst nodot tīklā) un izmantot elektrības neto principu - ražo vasarā, tērē ziemā. Protams, izdevīgāk, ja saražoto patērē uzreiz, jo nav jāmaksā sadales tarifs (4-5 centi/kWh). [www.sadalestikls.lv]

* Pašreiz gatavām sistēmām (Enefit, Elektrum, AJ Power) izmaksas var rēķināt 1000 EUR par kW nominālās jaudas. No 1 kW paneļiem gadā var saražot 9000+ kWh optimālos apstākļos.

* Ja pašam aug rokas no pareizās vietas, tad saules paneļu uzstādīšanas izmaksas var vēl samazināt, samazinot atmaksāšanās laiku.

* Par saules paneļu garantijām. Iesaku palasīt garantijas noteikumus pilna servisa kompānijām, kas sīkiem burtiņiem - garantijas termiņš atšķiras paneļiem, invertoriem, darbiem. Pie tam 25 gadu parasti ir tikai paneļu ražotāja garantija par paneļu veiktspēju - X% no nomināla pēc 25 gadiem. Paneļu ražotāju dotā garantiju uz nestrādāšanu var dot mazāku - 10, 15 gadi. Tas nozīmē, ka nestrādājošu panelis, pēc būtības ar 0% veiktstpēju, piemēram, pēc 15 gadiem var netikt nomainīts, ja tas vairs nestrādā un garantija ir beigusies.

Ņemot vērā augstāk uzskaitīto, tad man ir aizdomas, ka pašreiz visizdevīgāk ir uzcelt pasīvo māju, salikt saules paneļus, vasarā pieražojot un "uzkrājot" elektrību sadales tīklā, ziemā sildīt ar elektrību, vispār izvairoties no ieguldījumiem siltumsūknī, ja nu vienīgi siltumsūknis izmaksās lēti. Konkrētus aprēķinus veicis neesmu, lai noskaidrotu, kāds būtu optimālākais risinājum pie siltumzudumiem X un siltumsūkņa cenas Y

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Daniliano ()
Datums: 13/09/2020 19:50

Ambrosio rakstīja:
-------------------------------------------------------

> * Pašreiz gatavām sistēmām (Enefit, Elektrum, AJ
> Power) izmaksas var rēķināt 1000 EUR par kW
> nominālās jaudas. No 1 kW paneļiem gadā var
> saražot 9000+ kWh optimālos apstākļos.

Man paneļi ar nominālo jaudu 4kW ir uzstādīti kopš 2012 gada. Nekad vairāk par 4000 kWh gadā nav saražojis. Vai nu Jums tur tajos 9000+ viena nulle pa daudz uzsitusies vai nu galīgi aplama informācija sniegta/iegūta

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Daniliano ()
Datums: 13/09/2020 20:10

Un vispār, tēmas autors jautā kādu iekārtu modelis/ražotājs reāli lietotāji varētu ieteikt. Kāds sakars šajā sistēmā te ar saules baterijām vai saules paneļiem, ne viens ne otrs tiešā veidā siltumu nedos. Var domāt pašas apkures sistēmā(aiz siltumsūkņa, kad tas no gaisa siltumu nodevis šķidrumam) ielikt kādu atsevišķu akumulatoru kuru silda ar sauli(no baterijām) vai elektrību(no paneļiem).
Un vispār mana pieredze rāda ka, ja nav kur likt elektrību vasarā ko saražotu Jūsu mikroģenerators, nav vērts vispār kaut ko domāt pa paneļiem. Lai gan, palabošu pats sevi, tagad ir parādījies Enefit piedāvājums visu lieko elektrību atpirkt(nekādas tur netto ieskaites un citi murgi). Pa dienu elektrības cena vienmēr izdevīgāka tās ražotājam-tirgojiet nost visu savu vasaras sauli, kamēr paši atvaļinājumā. Savukārt pa nakti pērkat no Enefit iespējami lētu enerģiju, jo naktīs tā vienmēr ir lētāka(jo rūpnīcas stāv, to mazāk vajag). Lūk šeit jau iespējams ka kaut ko var saskaitīt tādu ko varētu nosaukt par projekta atmaksāšanos kaut kādā loģiskā laika posmā.

Re: Gaiss ūdens siltumsūknis
Autors: Ambrosio ()
Datums: 13/09/2020 20:38

LABOJUMS - ierakstīju vienu nullīte par daudz (rēķināju 10 kW sistēmai, bet neizdalīju ar 10).
Pareizi ir 1 kW paneļi optimālos apstākļos gadā var saražot 900+ kWh.

Ambrosio rakstīja:
> * Pašreiz gatavām sistēmām (Enefit, Elektrum, AJ
> Power) izmaksas var rēķināt 1000 EUR par kW
> nominālās jaudas. No 1 kW paneļiem gadā var
> saražot 9000+ kWh optimālos apstākļos.Labots 1 reizes. Pēdējo reizi labots 13/09/2020 20:41, labojis Ambrosio.

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.