UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

skursteņa tīrīšana
Autors: andisk26 ()
Datums: 01/09/2009 15:07

Pirms mēneša pieslēdzu malkas apkures katlu, skurstenis schiedel rondo. Jautājums cik bieži jātīra skurstenis, un pēc kā var vadīties kad tas būtu jādara ?

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: google.lv ()
Datums: 01/09/2009 19:10

Ugunsdrošības noteikumi
Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi Nr.82

Punkts 6.9. Apkure un ūdens sildīšana:

Metāla un keramikas ( šamota) dūmvadus ierīko un uztur kārtībā atbilstoši būvnormatīvu un piemērojamo standartu prasībām.

Dūmvadus un ventilācijas kanālus tīra atbilstoši apmācīts skursteņslaucītājs un par to izdara ierakstu Apkures un ventilācijas ierīču tīrīšanas reģistrācijas žurnālā. Dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehnisko stāvokli reizi trijos gados pārbauda sertificēts skursteņslaucītājs un par to sastāda aktu.

Dūmvadus, kuriem pievienotas gāzes iekārtas, un gāzes iekārtu uzstādīšanas telpu ventilācijas kanālu ekspluatācijas laikā pārbauda un attīra šādos termiņos:

191.1. ķieģeļu dūmvadus ne retāk kā reizi gadā;
191.2. ķieģeļu dūmvadus ar oderējumu un metāla dūmvadus ne retāk kā reizi divos gados;
191.3. ventilācijas kanālus ne retāk kā reizi trijos gados.

Apkures iekārtas un ierīces pārbauda divas reizes gadā, ja ekspluatācijas noteikumos nav noteikts citādi, un, ja nepieciešams, attīra no sodrējiem. Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma un apkures sezonā ne retāk kā:

193.1. reizi mēnesī- ilgdedzes apkures krāsnīm;
193.2. divas reizes- citām apkures ierīcēm.

Ja apkures iekārtu maina pret cita tipa ( cita kurināmā) iekārtu, pārbauda dūmvadu ( dūmkanālu) un ventilācijas kanālu, nosakot to atbilstību jaunās iekārtas pievienošanai. Aizliegts:

202.1. izmantot bojātas apkures iekārtas un dūmkanālus;
202.2. pārkurināt krāsnis;
202.9. izmantot ventilācijas kanālus apkures iekārtu dūmu novadīšanai.

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: andisk26 ()
Datums: 02/09/2009 09:16

Man vairāk interesē praktiskā pieredze no lietotājiem kas un kā.

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: būvinženieris Ivars Brinkmanis ()
Datums: 02/09/2009 10:46

Vispatīkamāk dūmeņus apsekot un tīrīt siltajos gadalaikos, tāpat veikt remontus.

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: andisk26 ()
Datums: 02/09/2009 15:28

Un pēc cik ilga laika būtu jāsāk domāt par jauna schiedel skursteņa tīrīšanu , sākot lietot ?

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: z ()
Datums: 02/09/2009 18:17

Pirms skursteņa tīrīšanas tiek veikta apskate, apskates obligātie termiņi augstāk ir minēti, tīrīšana tiek veikta tad, kad apskates rezultātā konstatēts ka ir ko tīrīt.

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: andisk26 ()
Datums: 03/09/2009 09:11

Un kā pašam iztīrīt un konstatēt kad būtu jātīra ?

Re: skursteņa tīrīšana
Autors: heating ()
Datums: 20/09/2009 09:42

Vilkme skurstenī, kurš labi darbojās, kļūst vājāka sakrājušos sodrēju dēļ vai vecos skursteņos sagāzušos ķieģeļu vai javas gabaliņu dēļ. Tas tiek noteikts vizuāli, apskatot skursteni un nolaižot skurstenī virvē piesietu svārstu – ja būs sagāzušies ķieģeļi, svārsts pret tiem atbalstīsies un zemāk nenolaidīsies. Dažreiz aizsprostojumu var izsist cauri lielā ātruma no augšas krītošais svārsts. Ja tādā veida aizsprostojumu izsist cauri neizdodas, tad vajadzēs izjaukt sienu un iztīrīt sakrājušos netīrumus.

Skursteni var iztīrīt arī ar apses malku. Apses degdamas rada ļoti stipru vilkmi, kas izstumj no skursteņa pelnus. Bez tam, apšu karstums – sauss un stiprs, tajā izžūst un sadeg darvas vielas, kas ir palikušas skurstenī pēc krāsns kurināšanas ar skujkoku malku.

Ja krāsns sieniņas nesakarst arī pēc ilgākas kurināšanas, ir iespējamas divas problēmas: a) skurstenis ir aizsprostots ar sodrējiem, b) no grīdas apakšas skurstenī caur plaisām krāsns pamatā iekļūst auksts gaiss. Ja sakarā ar sliktu vai nekvalitatīvu regulāciju kurināmais sadeg ne līdz galam, ar sodrējiem noklājas visas dūmu izejas kanāla sieniņas līdz pat skursteņa galam. Tajās vietās, kur to ir sakrājies visvairāk, sodrēji laika gaitā var aizdegties. Tādā gadījumā skursteni vajag iztīrīt, pārbaudīt krāsns dibenu un vajadzības gadījumā salabot plaisas.

Skursteni var iztīrīt ar senas un pārbaudītas metodes palīdzību. Galvenais instruments – birste, ko izvēlas atkarība no skursteņa formas un diametra. Dažreiz skursteņi ir tik nolietojušies, ka neko izdarīt jau nav iespējams un vajag no jauna pārmūrēt visu kanālu. Par laimi, to vajag darīt ne vienmēr, dažreiz pietiek ar remontu. Piemēram, vairāk kondensāta var sakrāties, ja skurstenis, tur, kur tas iziet virs jumta, ir par maz nosiltināts – tādā gadījumā pietiek, ka to papildus siltina. Slikta vilkme? Varbūt skursteņa virsma atrodas zemāk par jumta kori? Vajadzētu to pagarināt. Ja skurstenis ir metāla – lietderīgi ir uzlikt jumtiņu.

Skursteni var tīrīt arī mehāniskā veidā – rekomendē izmantot pie svārsta piesietu slotiņu, tā tīrīs arī skursteņa stūrus. Var izmantot ķimikālijas. Kurināmajā tiek sabērtas vielas, kuras degdamas izstumj no skursteņa laukā lielu sodrēju daudzumu. Viena no tādām vielām – akmens sāls. Protams, var izmantot arī sarežģītākas vielas (pa daļām, atkarība no masas): vara sulfātu, salpetri un sasmalcinātu kokosu attiecībā 7:5:2. Nevajag aizmirst, ka šis maisījums ir ļoti degošs un ar to vajag apieties ļoti uzmanīgi. Tīrīt skursteņus un dūmeņus izmantojot ķīmiskos maisījumus vislabāk vasara uzreiz pēc lietus vai tad, kad ir mitrs gaiss. Bez ierastā kurināmā krāsnī vai kamīnā tāpat var dedzināt kartupeļu mizas. No to nākošie dūmi tāpat sadedzina sodrējus.

Ja vēlaties, lai skurstenī neveidotos darvas sodrēji, vajadzētu izmantot mūsdienās ražojamos speciālos ķīmiskos maisījumus. Ja skursteņa tīrīšana nedod vēlamo rezultātu – krāsns arī turpmāk slikti silst vai nav vilkmes – vajag meklēt citus cēloņus.
Pa skursteni iziet karsta gāze, dažreiz – ar dzirkstelēm, un tas rada iespējamību izcelties ugunsgrēkam, īpaši tad, ja skurstenī rodas plaisas. Tādēļ skurstenī nevajadzētu būt caurumiem – visās šuvēm jābūt aizpildītām ar javu, un ierīkotu skursteni obligāti divas reizes ir jānobalsina ar kaļķiem vai krītu. Uz baltas virsmas vieglāk ievērot plaisas un no tām nākošos sodrējus. Ja vēlas, lai ķieģeļu skurstenis ilgāk un uzticamāk kalpotu, skurstenī vajag ielikt ieliktni.


Re: skursteņa tīrīšana
Autors: Aina ()
Datums: 02/01/2016 13:22

Vai tām kartupeļu mizām ir jābūt izžāvētām lai izmantotu apkures sistēmu tīrīšanai? Vidusāzijā un arī citur, kur nav kurināmā ( koku,ogļu, kūdras) izmanto govju mēslus, protams saulē izkaltētus sausus jo sausus - nemet taču apkurē tieši no govs nākušus.Lūdzu kāds paskaidrojiet.

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.