UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Privātmāju būvniecība :  Building.Lv Forums

Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (195.122.13.---)
Datums: 01/07/2020 10:45

Pirms sāku domāt par arhitekta atrašanu, pašam jāsaprot svarīgākās lietas.

Jautājums par ārsienām - par bloku piezāģēšanu uz sienas izmēriem. Vai man pieņēmums ir pareizs - ka būtu jādara tā, ka siena, kā arī logu un durvju ailes būtu tādos izmēros, lai visa būvniecība būtu no veseliem gāzbetona blokiem un to pusītēm? Lai nesanākta čupa ar nevajadzīgām piezāģēšanām? Piemēram, ja bloks ir 60 cm, tad viena siena varētu būtu 6,6 m plata? Bet divas logu ailes tajā sienā katra 90 vai 120 cm plata?
Un vēl tad jautājums, ja siena (t.i., ne visa siena, bet visu kopā salikto bloku platums) ir tos pašus 6,6 m plata (sanāk 10 vai 11 šuves), tad ir vēl jāpieskaita klāt kādi 2 cm un tas tas arī projektā (un visur citur) jānorāda? Nu tad sanāktu nevis 6,6 platums, bet 6,62 m? Nu plus vēl apdare.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: agrais (89.254.148.---)
Datums: 01/07/2020 11:49

Nemekle problemas kur to nav...Nekas Tev tur uz milimetriem nesanāks, atgriezumu būs ta vai tā. Un Tu vairak samaksāsi arhitektam, lai tik smalki visu sabīditu,neka ta atgriezumu cupina izmaksas. Pilnīgi nevajadziga smadzeņu čakarēsana....

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (195.122.13.---)
Datums: 01/07/2020 16:49

Kas tieši arhitektam būs tik sarežģīti un laikietilpīgi izdarāms? Gribi teikt, ka būvniekus tas ne mazākā mērā neiepriecinās? Nu var jau būt... neesmu būvnieks.

Siena kā šajā piemērā:
[ej.uz]

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Pašdarbnieks (195.13.247.---)
Datums: 01/07/2020 17:01

Es sev kaut ko tādu pirms mūrēšanas uztaisīju, lai nebūtu tie 3-5cm platie bloku gabaliņi jāiemūrē. Labāk, lai siena beidzas uz pusbloku, nekā tu viņu izprojektē uz grammu.. un pēc tam ir tie kumāsiņi jāliek iekšā.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Aldiss (91.105.12.---)
Datums: 01/07/2020 19:20

Arhitekts tak nezīmēs, cik tev gāzbetona bloki katrā rindā un kādā secībā liekami. Konstruktors uzzīmēs būtiskākos mezglus un to aprēķinus.

Ja ļoti gribi, lai viss notiek ar mazāku zāģēšanu(it īpaši, ja būvē pats, brigāde tādēļ mazāk par mūrēšanu nepaprasīs), tad sazīmē savu skici un ej pie arhitekta, lai pārzīmē.
Bet bloki nav vienīgais pēc kā līdzināties- kokmateriālu standarta garumi 3000,3600, 4800, 5400 vai 6000, plākšņu materiāla platumi, logu, durvju
"sandartizmēri" un tt. Ja vienu vietu sakombinēsi, citā zaudēsi. Bet var mēģināt. Kā saka viens vecs galdnieks- īsam dēlim var piestiķēt, bet ko tu garam padarīsi...
Bet var mēģināt.

Uz to baigi iespringt ir vērts firmai, kura ceļ 10 vai 15 vienādas mājas.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (85.254.74.---)
Datums: 01/07/2020 19:32

Būs vien jāmēģina.
Nu platums starp iekšienām ir tie iepriekšējā autora minētie 6m. Ir doma paņemt 6 m garos grīdas dēļus un tad tos visā mājā, izņemot vannasistabā un tualetē. Un tikai pēc dēļiem kādas starpsienas. Nu visu pēc iespējas vienkāršāk. Plānošana jautag baigā, bet neviens jau manā vietā nepateiks, kas manai ģimenei vislabāk derēs!

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Aldiss (91.105.12.---)
Datums: 01/07/2020 19:45

Nav laba doma grīdas dēļus no vienas istabas uz otru laist un pa virsu sienu likt. Pa dēļiem labi skaņa izplatās.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: binary (90.130.101.---)
Datums: 02/07/2020 00:23

Par "jāpieskaita klāt kādi 2cm" - kad pats līmēju, tad man vertikālās šuves bija tā ap 0mm. Kad līmēja brigāde, tad gan viss bija tik šķībi, ka nemaz domāt par to negribas…

Bloku izmēri nav ideāli. Augstumā bloki staigā vismaz par milimetru. Vot uzlīmēju bloku rindu, skatos - starpība starp blakus esošo bloku augstumiem 2-3mm. Paskatos bloku apakšas - it kā vienā līmenī. Nu neko, cītīgi jārīvē. Cik katrā rindā norīvēs - tas jau ir cits jautājums. Ja strādās brigāde, tad varbūt vispār nerīvēs (un varbūt labi vien ir, jo ja rīvē, tad ir arī jānoslauka putekļus, bet ne visi to cītīgi izdara, rezultātā nākamā rinda nemaz nepielīmējas). Leņķi arī ne visiem blokiem ir ideāli - skatoties no augšas, daļa bloku ir taisnstūri, daži tomēr mazliet pavelk uz paralelograma-ne-taisnstūra formu. Šitos milimetrus nevienā projektā nevar paredzēt.

Kaut kādus izmērus tomēr IMHO ir vērts piedzīt, lai darba būtu mazāk. Manas kļūdas saistībā ar bloku izmēriem:
* viena logu aile 650mm no istabas stūra (mājas iekšējais stūris); praksē aili sāku 600mm no stūra, lai tai vietā būtu 2x mazāk bloku jāzāģē;
* cita logu aile 950mm no istabas stūra - nu "ne cepts, ne vārīts", ērtāk būtu 825mm (man bloki 375mm plati);
* starp diviem logiem 1900mm; varētu būt, ka samazināju līdz veseliem blokiem, 1800mm;
* logu ailēm apakšējais augstums 900mm, augšējais - 2300mm; bloku augstums - 200mm, tīrās grīdas augstums līdz ar pirmā bloka horizontālo šuvi, praksē palodzi pazemināju par 10cm, augšu - paaugstināju par 10cm, lai nebūtu horizontāli jāzāģē pusblokus (teorētiski var ailei augšā pielīmēt 10cm biezus blokus vai putuplastu, tas pats apakšā);
* starpstāvu pārseguma augstums 2700mm, tas pats kas ar logiem - sākas "pusblokā"; praksē paaugstināju par 10cm; ja izlej monolīto joslu ar veidņiem 10cm augstumā, tad vēl OK, bet man bija u-bloki (nožēloju, jo ar veidņiem varētu piekoriģēt augstuma starpības, kas izveidojās līmēšanas/rīvēšanas laikā).

Vot nebiju iedomājies, ka manā gadījumā visiem tiem augstumiem vajadzēja dalīties ar 20cm. Arhitekts arī to noklusēja - "ja reiz klients tā vēlas, tad tā arī zīmēšu". Būvkonstruktors arī neiespringa uz optimālāku risinājumu apdomāšanu, ieteikšanu (tas ne par logiem, bet par citiem konstruktīvajiem mezgliem). Nu un, visbeidzot, būvnieki ieviesa arī savas korekcijas, piemēram, 2m platu gaitenim pamatu lentu nesošajām sienām izlēja ar 1.92m platumu, turklāt šķību - tur tie centimetri arī nostaigā.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: jtdesign (83.243.94.---)
Datums: 02/07/2020 13:13

Ja domā par šādu (pseido)ekonomiju, ir ticams, ka nopirktajiem blokiem var staigāt ģeometrija, ka visi aprēķini par velti.

Projektētājam ir 2 varianti - skaitīt ar rokām, kas ir garlaicīgs un ne visai patīkams process vai to dara datorprogramma (lielākajiem bloku ražotājiem ir). Vienīgi, vai projektētājam tā programma ir un vai pie tās tik vienkārši tikt.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (195.122.13.---)
Datums: 02/07/2020 14:05

Pag... Kā tad notiek sadarbība ar arhitektu un būvkonstruktoru? Tipa aizej pie viņiem, pasaki, ka gribu māju aptuvenā platībā, telpu skaitu un viņi piedāvā kaut ko uz buj duj, īsti pat neiedziļinoties? Un kas tad tie par speciālistiem, kuri klientam neiesaka labākos risinājumus? Un pats klients jau nav diži labāks... Manā izpratnē, topošās mājas īpašnieks pats sataisa skices, aprēķina gandrīz par centimetriem katru istabu, lai labi var ievietot, piemēram, vannu vai gultu konkrētajā vietā. Vai arī tas, vai gribu ūdens apstrādes iekārtas likt vannasistabā vai tomēr tam atvēlēt citu mazu telpu. Vai tik vienkārša lieta kā telpu augstums, lai var ielikt standarta IKEA mēbeles. Un gan jau vēl vesela čupa ar lietām, kas ir jāņem vērā. Tas jau man pašam ir sākumā jāsaplāno, jo galu galu pats tur dzīvošu un pieņemu, ka arhitektu nav baigi priecīgie, kad klienti jautā un grib saskaņot desmitiem dažādu nianšu.
Vai arī jautājums par to, cik daudz arhitekts piedomā, lai celtnieki objektā nelamātos trīsstāvīgiem mātes vārdiem? Kaut kā sāk likties, ka arhitektiem ir diezgan vienalga... Labojiet, ja kļūdos.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: jtdesign (83.243.94.---)
Datums: 02/07/2020 14:41

Nav 2 vienādu cilvēku, tai skaitā speciālistu. Ar to tad arī rēķinies.

PS Ja lietai pieiet nopietni (lielākā daļa tā nedara, mans novērojums), tad arhitekta izvēle īpaši no sievas/vīra izvēles neatšķiras.

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: agrais (89.254.148.---)
Datums: 02/07/2020 14:45

Ko tur ar blokiem vien ņemties...vel vajag tadu projektu lai tapetes nav jagriez, lai flīzem nav atgriezumu. jumts jau ar vel ir..Un vel un vēl.Tici man, ta bloku padarisana būve nav tas pats briesmīgakais uz ko iespringt...Tu pat iedomaties nevari cik daudz visadu atgriezumu vēl būs būs no citām lietām. Un ar to ir jasamierinās...

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: sqq (87.110.112.---)
Datums: 02/07/2020 15:11

beigās sanāks, ka gāzbetons būs viena no lētākajām pozīcijām mājas būvniecībā un tie pāris kubi atgriezumu sastādīs salīdzinoši mazu summu. Vienīgais, ko vajag pasekot, lai ailu augšas sakrīt ar bloku līniju, lai pārsedzes var normāli ielikt

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (195.122.13.---)
Datums: 02/07/2020 15:20

Nu ne jau par naudu ir runa. Par to, lai nav tik daudz jādomā, ko kurā brīdī ir jāpiezāģē! Vai nu pilni bloki vai pusītes. Un miers mājās. Un lai labi izskatās, kamēr nav apmesta! :D Pat, ja šī visa piezāģēšana nav tik čakarīga (un arī nerada papildu kļūdīšanās iespēju), kā man liekas, kāpēc tad to (t.i., piezāģēšanu) darīt, ja var nedarīt?

Un vispār binary ļoti labu piemēru sniedza tam, ja kaut sienu uz buj duj rēķina. Paldies! ;)

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: binary (90.130.101.---)
Datums: 02/07/2020 16:30

Siseni, grozies kā gribi, es nemaz nevaru "vai nu pilni bloki, vai pusītes", jo man bloki ir 375x600 - ja logs ir 600mm no mājas iekšējā stūra, tad vienā rindā būs pilns bloks, nākamajā rindā man jāzāģē 225mm gabalu, attiecīgi paliek 375mm atgriezums. Nākamajā rindā atkal pilns bloks, pēc tam atkal 225mm - no tā iepriekšējā 375mm atgriezuma paliek 150mm atgriezums. Tas pats attiecas uz atgriezumiem, kas ir ārsienas un starpsienas krustojumos (man iekšsiena ir iemūrēta ārsienā, bez deformācijas šuves). Ja ar būvniekiem paveicas (vai pats līmē), tad vēl pirms pārsedzēm var paražot atgriezumus, lai rindā zem pārsedzes pie ailēm būtu veseli bloki (pārsedžu galus vajadzētu balstīt uz veseliem blokiem).

Kāpēc es to logu, kurš pēc projekta bija 650mm no stūra, pabīdīju tuvāk? Jo tajā vietā man nebija principiāli svarīgi tie 5cm - nu būs guļamistabā logs par 5cm tuvāk stūrim, nu un? Man vieglāk ir nezāģēt tos 5cm katrai otrajai rindai un papildus vēl pārsedzi nobalstīt uz vesela bloka, nevis uz atgriezuma (būvnieki, idioti, pēcāk nez kādēļ tur pārsedzi palaida līdz pat mājas stūrim, radot pamatīgu betona aukstuma tiltu). Citās vietās tie 5-10cm var būt svarīgāki, lai kaut vai aizkari negultos uz kamīna vai uz virtuves virsmas, vai lai virtuves virsma nelīstu ārpus nišas un mājiieki nedauzītu katru nedēļu rokas pret tās virsmas stūri. Šis ir daudz svarīgāk nekā vēlme ietaupīt uz atgriezumu rēķina.

Kā man radās tie 65cm līdz ailei? Gan jau pateicu tādu attālumu arhitektam, un šis tādu arī iezīmēja projektā. Varbūt biju iecentrējis to logu pret kaut ko. Bija gan citas lietas, par kurām tas arhitekts pakonsultēja, bet nu visās niansēs neiedziļinājās.

Par atgriezumu daudzumu - tas atkarīgs no attieksmes. Pats salīmēju kādas 9-10 rindas, vairāk nepaspēju (bērni un tā). Nākamajā gadā būvnieki salīmēja vēl ~6.5 rindas, nobeidzot pirmo stāvu. Tak viņiem atgriezumu uz tām rindām bija 4-5 reizes vairāk nekā man uz pirmajām 9-10 rindām. Bet ko tur brīnīties, ja nozāģē 20cm gabalu no bloka un tad atlikušo 40cm gabalu ar mešanu aizmet 5m attālākā atgriezumu kaudzē, turklāt blokus zāģē uz cita, vesela bloka (un attiecīgi sazāģē neskaitāmas rievas tai apakšējā blokā)… Es, savukārt, visus atgriezumus, ka bija virs 10cm, krāvu malā un izmantoju tad, kad kaut kur vajadzēja nākamo atgriezumu. Un ja vajadzēja nozāģēt 350mm bloku, tad drīzāk priekš tā paņēmu 400mm atgriezumu, nevis veselu bloku. Tāpat visus brāķētos blokus liku turpat, lai tos laistu šitādos gabalos. Grozies kā gribi, šito attieksmi nu nekādi projektā neiekļausi.


sqq Wrote:
-------------------------------------------------------
> Vienīgais, ko vajag pasekot, lai ailu augšas
> sakrīt ar bloku līniju, lai pārsedzes var normāli
> ielikt

Teorētiski var tām ailēm augšā pielīmēt pusi bloka, bauroc pat oficiāli iesaka tādu risinājumu. Tālāk jau katram pašam būvniecības laikā jāizvēlas, ir vēlme ar to noņemties vai nav. Manā gadījumā tas nozīmē, ka jāpārzāģē uz pusēm ~15 blokus, dabūnot "10cm biezus blokus", un jādomā, kā viņus nofiksēt uz līmēšanas laiku. Šķiet, vienkāršāk ir palielināt aili (neba nu vienīgā izmaiņa projektā)…

Sliktāk ir, kaut kāda monolītā josla zem pārseguma paredzēta 20cm augstumā un nesakrīt ar "bloku līniju".


Aldiss Wrote:
-------------------------------------------------------
> Bet bloki nav vienīgais pēc kā līdzināties-
> kokmateriālu standarta garumi 3000,3600, 4800,
> 5400 vai 6000, plākšņu materiāla platumi, logu,
> durvju
> "sandartizmēri" un tt. Ja vienu vietu sakombinēsi,
> citā zaudēsi. Bet var mēģināt. Kā saka viens vecs
> galdnieks- īsam dēlim var piestiķēt, bet ko tu
> garam padarīsi...

Tie kokmateriālu standarta garumi jau arī ne visur ir pieejami. Man jumtam, šķiet, nācās ņemt kaut kādus 50gab 200x50x6000, jo 3600 vai 4800 uz sitiena nebija pieejami :D Uz pusēm tos 6000 zāģēt nevarēja - nepietika garuma. Tā nu stāv tagad kaudzīte palielu atgriezumu bez pielietojuma. Nezinu, varbūt terases grīdai derēs, ja nebūs par īsu.

Vēl par kokmateriāliem. Man spāres atstātas redzamas, bez vēja kastes. Būtu bijis foršāk, ja attālumi starp spārēm būtu vienādi (vai vismaz līdzīgi), bet nu tad bija laicīgāk pie tā jāpiedomā. Kad būvkonstruktoram par šito izteicās, tad šis tik atteica, ka viņam netika dots uzdevums izvietot spāres vienādos attālumos. Praksē to ne vienmēr var izdarīt, ja projektēšanas laikā nav jau paredzēts - citur siena atraucē, citur skurstenis, vēl citur - cits skurstenis. Atliek vien samierināties :)

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: binary (90.130.101.---)
Datums: 02/07/2020 16:31

Starp citu, gāzbetona atgriezumiem ir kāds praktisks pielietojums? Jebšu vienīgais jēdzīgais ir sagādāt būvgružu konteineru un samest tajā, lai ved prom?

Re: Gāzbetona bloku sienas - būvēšanas racionalizācija
Autors: Sisenis (195.122.13.---)
Datums: 02/07/2020 16:36

Esmu paredzējis no 600x300x200 blokiem. Viss sanāks par pirmo ar pusītēm! :D



Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **    **  **     **  **         **    **  ********  
 **   **   **     **  **    **    **  **   **     ** 
 **  **    **     **  **    **     ****    **     ** 
 *****     *********  **    **      **     **     ** 
 **  **    **     **  *********     **     **     ** 
 **   **   **     **        **      **     **     ** 
 **    **  **     **        **      **     ********  

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727