Eksperts: gadījumi, kad hipotekārais kredīts var būt saprātīgs risinājums

Eksperts: gadījumi, kad hipotekārais kredīts var būt saprātīgs risinājums

Ar vien biežāk sabiedrībā tiek diskutēts par to, ka cilvēkiem ir jāuzlabo savas attiecības ar personīgo finanšu pārvaldīšanu un kreditēšanas pakalpojumi jāizmanto daudz apdomīgāk, izvairoties no spontānu lēmumu pieņemšanas, kas var izrasīt negatīvas sekas. Tomēr ir situācijas, kad kredīts nav sliktākais risinājums, tā var būt iespēja atsperties vai īstenot kādus nozīmīgākus plānus.

Ar vien biežāk sabiedrībā tiek diskutēts par to, ka cilvēkiem ir jāuzlabo savas attiecības ar personīgo finanšu pārvaldīšanu un kreditēšanas pakalpojumi jāizmanto daudz apdomīgāk, izvairoties no spontānu lēmumu pieņemšanas, kas var izrasīt negatīvas sekas. Tomēr ir situācijas, kad kredīts nav sliktākais risinājums, tā var būt iespēja atsperties vai īstenot kādus nozīmīgākus plānus.

Šoreiz aplūkosim jautājumu, kādās situācijās hipotekārais kredīts pret nekustāma īpašuma ķīlu var būt noderīgs. Šāds kredīta pakalpojums ir pieejams ikvienam iedzīvotājam, kam pieder nekustamais īpašums – māja, dzīvoklis vai zemes gabals. Galvenā priekšrocība, ko šāds kredīta veids piedāvā, ir iespēja saņemt lielāku naudas summu nekā aizdevumu, parasti no 50 līdz 90% no īpašuma tirgus vērtības. Citi kredītu veidi neparedz iespējamību aizņemties tik lielas naudas summas.

Nekustamā īpašuma iegādei
Hipotekārais kredīts pamatā tiek izmantots, lai iegādātos pašu nekustamo īpašumu. Īpašums, kuru kredītņēmējs pērk, kļūst par ķīlu jeb nodrošinājumu šim aizdevumam.Tādā veidā ģimenes var tikt pie sava mājokļa un beigt pārvākties no viena īres dzīvokļa uz nākamo. Sava māja vai dzīvoklis sniedz stabilitāti, drošību un sirdsmieru. It īpaši, ja ir bērni, kuriem vajag drošu vidi, ko saukt par savām mājām. Tāpat nekustamā īpašuma iegāde aktuāla ir arī uzņēmumiem, kuri vēlas paplašināties un attīstīt savu darbību. Kredīts ir iespēja, kas, apdomīgi izmantota, patiešām var paveikt daudz.

Remonta darbiem un īpašuma atjaunošanai 
Ar laiku jebkura ēka noveco un ir nepieciešams veikt ēkas atjaunošanas darbus. Tāpat ar laiku var mainīties un pieaugt ērtību kritēriji. Māja, kas pirms vairākiem gadiem izskatījās labiekārtota un droša, šodien, iespējams, vairs nemaz tā neizskatās. 

Jebkurš īpašums prasa ieguldījumu un ar laiku ir jāatjauno. Hipotekārais kredīts var būt labs risinājums, lai iegūtu papildu līdzekļus esošā īpašumu sakārtošanai un uzlabošanai. Remonts palīdz ne tikai uzlabot īpašuma stāvokli vai radīt komfortu, tas palīdzēs augt īpašuma vērtībai, kas ir īpaši svarīgi, ja plānojat nākotnē īpašumu pārdot.

Īpašuma būvniecības darbiem
Ja esat nolēmis celt savu sapņu māju, arī tad hipotekārais kredīts var būt noderīgs, jo īpaši, ja neesat drošs, cik daudz naudas jums būs nepieciešams, lai īstenotu būvniecības projektu. Nereti būvniecības procesā mēs mēdzam nonākt situācijā, ka izdevumi palielinās un kādu negaidītu pāversienu dēļ būvprojekts izmaksā vairāk, nekā sākotnēji plānots. Šādos gadījumos ir iespējams izmantot jaunbūvi kā ķīlu jeb nodrošinājumu aizdevumam.

Komunālo parādu segšanai
Nav nekāds pārsteigums, ka Latvijā iedzīvotāji tiek nomākti ar salīdzinoši augstiem komunālajiem maksājumiem, jo īpaši ziemas mēnešos, kad jārēķinās ar papildu izmaksām par apkuri. Bieži vien rēķini var pieaugt par vairākiem simtiem eiro mēnesī, un, ja mājas īpašniekam nav pietiekamu ienākumu, lai segtu komunālo pakalpojumu izmaksas, tas var draudēt ar paša īpašuma zaudēšanu. Tādēļ, ja ir izveidojies parāds, to būtu ieteicams dzēst pēc iespējas ātrāk. Hipotekārais kredīts, kas tiek izsniegts pret nekustamā īpašuma ķīlu, var kalpot kā risinājums un palīdzēs atbrīvoties no parādu sloga.

Ātro kredītu dzēšanai vai kredītu apvienošanai
Ja esat nonācis situācijā, ka esošo kredītu slogs ir kļuvis liels, hipotekārais kredīts var būt veids, kā īsā laikā atbrīvoties no kredītiem un nokārtot visas kredītsaistības, izvairoties no  soda procentiem un tiesu darbiem. Ar hipotekārā kredīta palīdzību visas esošo kredītu izmaksas var nosegt, apvienojot visus ātros kredītus vienā aizdevumā, tādējādi maksājot fiksētu summu katru mēnesi. Ātrie kredīti var būt noderīgi, tomēr, ja tos aizņemas neapdomīgi, tas var negatīvi ietekmēt gan kredītvēsturi, gan iespēju nākotnē aizņemties naudas līdzekļus.

Kā tiek piešķirts hipotekārais kredīs
Pirmkārt, lai pretendētu uz hipotekāro kredītu, jums ir nepieciešams nekustamais īpašums, ko izmantot kā ķīlu. 
Kā ar jebkuru citu aizdevumu veidu, arī hipotekārajam kredītam ir noteikti vecuma ierobežojumi – klientam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam, lielākoties tomēr šāda veida aizdevumi tiek piešķirti no 21 gada vecuma.
Lēmums par kredīta summas apmēru tiek piešķirts, balstoties uz īpašuma vērtību. Īpašumu vērtētājs veic novērtējumu un pieņem lēmumu par to, cik procentuāli liela naudas summa no īpašuma vērtības tiks piešķirta aizņēmējam. Jāatceras, ka aizdevējs ņem vērā arī tādus faktorus kā klienta maksātspēja un kredītvēsture.

Līdz ko ir noslēgts līgums ar aizdevēju, īpašums kļūst par ķīlu, ko aizdevējs var izmantot savā labā. Gadījumos, kad klients nav spējīgs veikt maksājumus vai atmaksāt aizdevuma summu pilnā apmērā, īpašums var tikt atsavināts no klienta. Lai nezaudētu savu īpašumu, ir jāapsver visi iespējamie riski un būtiskākais – jāizvērtē sava maksātspēja ilgtermiņā, jo neviens nevēlas zaudēt savu īpašumu neapdomīgas rīcības dēļ.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri