Uz šādu jautājumu grūti dot skaidru un viennozīmīgu atbildi.
Ražotājs garantijas saistības no sevis noņem, līdz ko krāsas bundža tikusi atvērta (arī tonēta). Tas ir tāpēc, ka krāsā tad iekļūst gaisā esošās baktērijas un tā var sākt paātrināti bojāties. 10 gadus atpakaļ krāsas neražoja tik tīras kā šodien, tādēļ, iespējams, ka vecai krāsai ir klāt vairāk konservanti un tā spēj saglabāties ilgāk.
Krāsa ir ķīmisku komponentu maisījums un starp tiem visu laiku notiek lēni pārmaiņu procesi. Pēc dažiem gadiem krāsa var būtiski izmainīt savas īpašības un tas var traucēt uzklājot, žūstot, mazgājot, beržot, utt., tādēļ krāsai tiek dots ražotāja garentēts derīguma termiņš, kura laikā izmaiņas ir tik minimālas, ka to neviens nemana.
Piemēram, ja krāsai ir pa virsu plēve, tad tajā plēvē ir pārvērtusies nevis vienmērīgi visa krāsa, bet noteikti krāsas komponemti (visbiešāk daļa saistvielas) un atlikusī krāsas daļa ir bez šīs plēvē pārvērstās daļas. Līdz ar to atlikušās krāsas receptūra jau ir cita. Labāka, vai sliktāka, kas lai zina, kā kuro reizi.
Tā ir teorija :)
Praksē (mans subjektīvais viedoklis), ja krāsai nav izmainījusies smaka (tā nesmird), tā nav bijusi sasalusi, to visu var izmaisīt un pēc tam tā ir viendabīga un ātri nenogulsnējas, tā izžūstot sacietē un pēc tam nesabirst putekļos - to var mēģināt lietot. Izkārst krāsu caur zeķi noteikti būtu vēlams! Jā, un šajā gadījumā, ja, tomēr kaut kas neizdodas, nevajag nevienu vainot (ieskaitot ražotāju) :)