UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dienas jautājums :  Building.Lv Forums

Pašreizējā: 10 no 22
Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: andis345 (80.232.255.---)
Datums: 09/09/2022 14:03

Paldies! Bet nav saprotams, kur ir dabūts, ka 1kw saražo 900kw gadā? Pēc saules paneļa rehn datiem, panelis spēj paņemt tikai 1/5 - 1/10 daļu no saules ko tā dod.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: andis345 (80.232.255.---)
Datums: 09/09/2022 14:20

Izmērs: 1755x1038x35mm
Jauda: 370W Longi Solar 370W. Uz 1 kvadrātmetru 203w, tas ir max , neskatotie uz to, ka saule jūlijā dod pat 2kw/m2. Ziemā protams nekas nebūs.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Boo (80.232.225.---)
Datums: 09/09/2022 14:21

> kur ir dabūts, ka 1kw saražo 900kw gadā

Minētie cipari ir attiecībā uz uzstādīto paneļu jaudu, nevis to ko dod saule gadā.

Kad ziemā interesējos par iegādes iespējām ~6kW sistēmai, Enefit piedāvāja sistēmu ar 20 paneļiem pa 320W un solīja, ka saražos 6014 kW, tātad 300 w uz paneli gadā, Solenergo piedāvāja 16 x 380 W sistēmu un solīja 5776 kW jeb 360 W uz paneli gadā.

Bija arī citi, bet cipari ir līdzīgi - apmēram 95% no paneļa nominālās jaudas.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 14:40

Andi, radiācija, w un wh nav viens un tas pats. Radiācija ir visa saules enerģija, kura nonāk uz zemes, tālāk to var pārvērst elektrībā un piemēram siltumā. Elektrībā esošas paneļu tehnoloģijas man šķiet savāc ap 25%, savukārt kolektori var paņemt ap 60%. W ir paneļa jauda, bet Wh ir saražotā enerģija noteiktā laika posmā. Gada laikā panelis strādā kad ir saule un nestrādā kad viņas nav un visa gada griezumā tad arī rodas konkrētās Wh, kuras mazliet atšķiras atkarībā no izvietojuma un iespējams kaut kas mazliet arī atšķiras no konkrētā ražojuma.
Tāpēc nav liela jēga kalkulēties ar saules radiācijas skaitļiem, lai arī tie protams ir tas no kā visas šīs sistēmas darbojas.
Ja tīri skatās no efektivitātes uz laukumu, tad silto ūdeni piemēram racionālāk ir iegūt no kolektora, bet elektrību no fotovoltāžas paneļa. Kad to pārrēķina iekārtu izmaksās tad rodas atkal citi skaitļi.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Jampadracis (212.3.217.---)
Datums: 09/09/2022 15:22

Cik būtu jēdzīgs lielums saules kolektoram standarta mājsaimniecībā? Pieņemu, ka baigi daudz sakraut uz jumta liela jēga nav - tikai tik, cik siltajam ūdenim vajag. Ir jēga priekš apkures - vasarā tā ir izslēgta, kolektori uzvārīsies?

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 15:31

Jampadraci, kolektora aprēķins tāds faktiski arī sanāk - tikai tik cik varētu būt maksimums siltā ūdens patēriņš vasarā. Kad liku, tad visādi rēķināju un diez ko matemātiski ar to uzdevumu laikam galā netiku. Es to vairs neatminos. Bet es uzstādīju manuprāt 2 m augstumā un platumā man šķiet varēja būt kaut kādi 1.7? Tā kad uzzemes nolika, bija diezgan paliela manta, bet uz jumta slīpnē izskatās mazāks.
Man patiesībā ūdens patēriņš sanāk paliels - mēs esam 5 ģimenē + vēl viesojas un tas izmērs ļoti labi atbilst. Šovasara piemēram man bija 4 reizes, kad prasījās papildus enerģija, bij nokrities zem 38 grādi, bet pārējā laikā gods un slava.
Vēl tajā aprēķinā jārēķinās ar tilpni. Man šķiet, ka man ir labs variants - man ir divas akumulācijas. Tajā kurā ir siltā ūdens boilers iekšā, tai ir 600L un saules cilpa ir apakšā sanāk ka viņa ir savienota ar apkuri, bet siltumu tomēr dod primāri uz silto ūdeni. Tad nu tā 600L muca visu laiku tāda remdena un augšdaļā tad ir ap 45-55 grādi.
Apkurei es jēgu neredzu gan, jo tik tiešām tad vasarā būs jāsilda kāds baseins utt nevajadzīgas operācijas.
Ā, pareizi - man tas koletors arī silda silto grīdu dušā no tās pašas 600L mucas. Vasarā gan tas bieži nenotiek, bet gadās kad automātika nostrādā.



Labots 1 reizes. Pēdējo reizi labots 09/09/2022 15:33, labojis Vilnis_Radio.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Boo (80.232.225.---)
Datums: 09/09/2022 15:37

Manā gadījumā 3 m2 vakumcauruļu kolektors no jūlija nodrošina silto ūdeni 5 cilvēkiem. Sistēma pati rāda, ka gan jūlijā ik dienu saražots ~350 - 360 kWh siltuma, tagad septembrī sāk kristies uz 330-340 kWh dienā.

No otras puses gāzes patēriņš siltam ūdenim nokritās no 55 - 60 m3 mēnesī uz 8 - 10 m3.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 15:47

Jā, bet kopumā tā kolektoru sistēma tomēr ir komplicēta, jo reāli ir jāveido izolēts siltumnesēja vads no boilera līdz jumtam, jāliek sūknis ir dažādām plūsmas uzpariktēm utml un viss baigi labi jānoblīvē, jo etilēnglikols nav ūdens. Un obligāti ir jābūt UPS, jo ja saulainā dienā nav elektrība, tad dažu minūšu laikā kolektors uzvārās un etilēnglikols caur atgaisotāju tvaiko ārā un tad ir jāpapildina pēc tam sistēma. Man tā pāris reizes ir gadījies.
Pirms liku es nopietni apsvēru iespēju izklāt lielāku fotovoltāžu, kura sildītu tenu. Tur montāža sanāktu vienkāršāka un muļķdrošāka, bet nu es kaut kā to ceļu neizvēlējos tomēr..
Vēl ir tādi kolektori ar mucu uz jumta. Es par tiem maz zinu, bet pēc uzbūves laikam tad sanāk tā, ka tiek izmantoti tikai kad ārā plusi. Tādi ir šur un tur redzēti un tie kopumā sanāktu laikam lētāki.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Jampadracis (212.3.217.---)
Datums: 09/09/2022 15:47

Paldies, par info. Man līdzīga situācija. Esam 4, bet ūdeni neviens netaupa... Akumulācijas tvertne gan viena apkurei un ūdenim 1000litri ar siltā ūdens tvertni iekšā. papildus ir čūska ar sildvirsmu 1,5m2 - to tad domas ir pievienot pie saules kolektora tuvākajā nākotnē. + duša ar silto grīdu, tā vasarā diezgan bieži ieslēdzas, jo turam siltu. Šīs vasaras sezonā izlietoti 7-10 granulu maisi mēnesī.

Mans aprēķins būtu tāds (pieņemu, ka tavs kolektora lielums man arī būtu nepieciešams):

8,5maisi granulas pa 15kg/mēn, teiksim, 4mēneši gadā pret 2x1,7m saules vakuuma kolektoru. (tas bez kādas sīkākas iedziļināšanās, citādi galva var pārsprāgt domājot par radiācijām).

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 15:59

Es tik tiešām ar to izmēru varu sameloties, moš apskatīšos vai ir kādi pieraksti man par to kolektoru saglabājušies. Bet plus mīnus ap 3m2 varētu būt kaut kur. Katrā ziņā tas nebija maākais standarta modelis, drīzāk lielākais no brīvi stāvošajiem.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Jampadracis (212.3.217.---)
Datums: 09/09/2022 16:05

Vilni_Radio,

pats kolektoru montēji kopā vai ņēmi servisu?

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 17:39

Izmēru šķiet neesmu piefiksējis, bet viņā ir 30 caurules.
Es visu pats tur izdarīju. Montāžnieki gribēja pārāk jau nu daudz. Redzu, ka pašu kolektoru es pirku pa 440 un tad diezgan dārga bija tā gatavā sūkņu stacija ar mūsdienīgo sūkni un padārgi vēl bija tie gatavie solārie ūdensvadi (ar izolāciju un sensora varu un domāti ar gebo savienojumu galos). Kontorlieri ņēmu teju lētāko un tā arī pareizi, jo tur vajadzīga tikai viena funkcija (jeb shēma) - man ir SR258. Bet kopā viss precīzi sanāca uz 1k.
No akumulācijas līdz sūkņa stacijai uztaisīju ar vara caurulēm un tad tālāk jau aizlaidu to lokano izolēto cauruļu pāri. Būtībā nekas sarežģīts, bet nu visur jālodā šurpu turpu, nu kā jau uz jumta.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 17:50

Būtībā tā baigi satraukties par kolektora izmēru nevajadzētu pie 1000L akumulācijas. Ja tev ir vēlme arī apkurē kādu kriksi ietaupīt pavasarī un rudenī, tad mierīgi var palielināt to kolektora platību uz pusi. Jo redz kāda lieta - kolektors ārkārtīgi viegli ceļ tempertūras līdz teiksim 50 grādi, tālāk viņam pacelt jau paliek grūtāk un grūtāk attiecīgi tādu 1000L tvertni pilnā apjomā uzkarsēt līdz 70 grādiem viņi vasarā nemaz nevarēs, butībā tā 1000L muca viņus nodzesē. Jo augstāka temperatūra jāceļ, jo vairāk krītas kolektora efektivitāte, tāpēc arī čūskas izvietojums apakšā ir labs..Jāskatās cit tie kolektori maksā mūsdienās. Bet reāli pēc uzbūves viņi ir reti primitīvi - siltināts kolektors (līdzīgs siltajām grīdām) un vienkārši iespraužas tās kolbas. Kolbas tajā visā ir lielākais hightech. :)

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: tas (90.128.28.---)
Datums: 09/09/2022 17:51

andis345 rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Paldies! Bet nav saprotams, kur ir dabūts, ka 1kw
> saražo 900kw gadā? Pēc saules paneļa rehn datiem,
> panelis spēj paņemt tikai 1/5 - 1/10 daļu no
> saules ko tā dod.


varu pateikt pilnigi precizi - man no 21 gada septembra sakuma lidz si gada augusta beigam (1gads) 1kW panelu sarazoja 945 kW. cipars atkarigs no izvietojuma un lenka utml un gandriz nemaz nav atkarigs no panelu lieluma, jaudas un razotaja.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vilnis_Radio (81.198.190.---)
Datums: 09/09/2022 18:17

Redz, kur atradu vakuuma kolekora aprēķina kalkulatoru.
[www.sunflower-solar.com]
Insolation ir saules radiācija mūsu platuma grādos - attiecīgi jāieraksta 2.5, siltā ūdens dienas patēriņš (teiskim 130L) un no cik uz cik jāceļ - resp. no ūdensapgādes nāk kādi 15 grādi un jāuzceļ nu teiksim līdz 45, delta sanāk 30 un viņš parāda, ka vajagot 32 caurules.
Boo:
"Manā gadījumā 3 m2 vakumcauruļu kolektors no jūlija nodrošina silto ūdeni 5 cilvēkiem. Sistēma pati rāda, ka gan jūlijā ik dienu saražots ~350 - 360 kWh siltuma, tagad septembrī sāk kristies uz 330-340 kWh dienā." Tādas kwh dienā nevar būt, tas kontrolieris drīzāk mēģina rādīt mēneša kaut kādus datus. Bet nedomāju, ka viņš tur precīzi var izrēķināt, tas ir kaut kas stipri aptuvens matemātisks aprēķins izejot no sūkņa ātruma un deltas visticamāk.



Labots 1 reizes. Pēdējo reizi labots 09/09/2022 18:18, labojis Vilnis_Radio.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vidzeme (85.254.74.---)
Datums: 09/09/2022 18:56

tas rakstīja:
-------------------------------------------------------

> varu pateikt pilnigi precizi - man no 21 gada
> septembra sakuma lidz si gada augusta beigam
> (1gads) 1kW panelu sarazoja 945 kW. cipars
> atkarigs no izvietojuma un lenka utml un gandriz
> nemaz nav atkarigs no panelu lieluma, jaudas un
> razotaja.

Sarzažot tad saražoja,bet cik no tā daudzuma esi pareizi un gudri vai momentāni izmantojis?

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: tas (90.128.28.---)
Datums: 09/09/2022 20:01

Vidzeme rakstīja:
-------------------------------------------------------
> tas rakstīja:
> -------------------------------------------------------
>
> > varu pateikt pilnigi precizi - man no 21 gada
> > septembra sakuma lidz si gada augusta beigam
> > (1gads) 1kW panelu sarazoja 945 kW. cipars
> > atkarigs no izvietojuma un lenka utml un
> gandriz
> > nemaz nav atkarigs no panelu lieluma, jaudas un
> > razotaja.
>
> Sarzažot tad saražoja,bet cik no tā daudzuma esi
> pareizi un gudri vai momentāni izmantojis?

Gandriz visu. to ko vareju saules laika pa tieso izmantoju. ko nevareju to iedzinu sadals tiklaa un panemu atpakal velak kad vajadzeja samaksajot tos paris centus parvades pakalpojuma. vienigais ko nepaspeju kad 1 aprili nonullejas neto uzkrajums un kadu simtu aiz neuzmanibas pazaudeju. es bisku samelojos par 945kw, tas ir rekinats uz invertora kilowatu, paneli man ir kadi 10% vairak ka invertora jauda lidz ar to rekinot uz paneliem sanaktu ap 900 kw tomer.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: kubiks (80.89.78.---)
Datums: 09/09/2022 21:08

Par tām 10 un vairāk gadu garantijām... Šīs garantijas ir atrakstītas līgumā? Jebkurš šaraškin...tfu...sertificētais instalators nodrošina to?

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: tas (90.128.28.---)
Datums: 09/09/2022 22:19

kubiks rakstīja:
-------------------------------------------------------
> Par tām 10 un vairāk gadu garantijām... Šīs
> garantijas ir atrakstītas līgumā? Jebkurš
> šaraškin...tfu...sertificētais instalators
> nodrošina to?

nav nekadu garantiju. paneli vis no kinas un tur ari isti garantiju nevajag - ja strada tad stradas. invertoriem gan vajag un normali razotaji ari tadas dod. ar to domaju vaciju, austriju un citus eu razotajus.

Re: Rēķinu samazināšana ar saules paneļiem
Autors: Vidzeme (85.254.74.---)
Datums: 09/09/2022 23:16

tas rakstīja:

>
> nav nekadu garantiju. paneli vis no kinas un tur
> ari isti garantiju nevajag - ja strada tad
> stradas. invertoriem gan vajag un normali razotaji
> ari tadas dod. ar to domaju vaciju, austriju un
> citus eu razotajus.

Kvalitatīvie SOLITEK nav no Ķīnas,bet gan Lietuvas. Sadarbojas pārsvarā ar skandināvu tiru,cenas gan tagad kosmoss. Vēl igauņiem ir Solarstone.ee
Katram panelim virsū ir svītru kods/cipari. Un invertoriem bieži vien ir 5+5gadi reģistrētā garantija ražotāja lapā.

Pašreizējā: 10 no 22


Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **     **   *******   ********  **     **  **    ** 
 **     **  **     **  **        **     **  **   **  
 **     **  **         **        **     **  **  **   
 **     **  ********   ******    **     **  *****    
 **     **  **     **  **        **     **  **  **   
 **     **  **     **  **        **     **  **   **  
  *******    *******   ********   *******   **    ** 

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727