UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Kaspis ()
Datums: 28/01/2012 21:54

Labdien,

Sanāca gara pārruna ar apsaimniekotāja santehniķi par dzīvoklī uzstādītajiem radiatoriem, nonācām pie samērā lielām domstarpībām.

Apkures sistēma mājā (četri stāvi) - viencauruļu sistēma ar augšējo sadali.

Situācija sekojoša
Dzīvoju pirmajā stāvā, kas kā pēdējais saņem siltumu no plūsmas, kas nāk no augšējiem stāviem. Tā kā dzīvoju pirmajā stāvā un vienmēr ir bijis mežonīg auksts (12 - 14 grādi). Nomainīju radiatorus uz jauniem (pirms diviem gadiem).
Apvadu neesmu izmantojis, t.i, plūsma no apkures caurules iet caur radiatoru. Attiecīgi neizmantoju ne termostatventili, ne grozu ciet krānus - turu visu maksimāli vaļā.
Pirmajā gadā izbaudīju, ka istabas vidējā temperatūra bija 22 grādi un nevienam nebija problēmas ar faktu, ka man nav pārvada.

Šobrīd sēžu telpā ar 16 grādiem un apsaimniekotāja santehniķis cenšas man iegalvot, ka galvenā problēma kāpēc man ir auksts ir tā, ka man nav pārvada.

Lūdzu sniegt komentārus vai tik tiešām fakts, ka man nav šis pārvads spēj ietekmēt kopējo sistēmas plūsmu, ja man caurules uz radiatoru ir vienāda diametra ar sistēmas caurulēm, vārsti visi ir vaļā un plūsma netiek traucēta.
Turklāt, manuprāt, ja es ieliktu šo pārvadu, tad man šobrīd nebūtu pat tie 16 grādi, jo sadaloties plūsmai rezultātā man varētu pat kristies temperatūra, jo siltumapmaiņa radiatorā notiktu lēnāk.

Es spriežu, ka šeit pie problēmas visticamāk ir ievad un izvad temperatūras pašā sistēmā, kura pat pēc taustes ir krietni zemāka kā pērn, kas savukārt nozīmē, ka no katra radiatora varu izspiest mazāk vatus (zemāka siltumatdeve) nekā pie lielākas temperatūras - attiecīgi zemāka temperatūra istabā.

P.S visi radiatori katrā istabā atbilstoši kvadratūrai.

Paldies!

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: viesturs470 ()
Datums: 28/01/2012 23:17

Vispirms vajadzētu aiziet ciemos pie kaimiņiem un noskaidrot kāda temperatūra ir viņiem un vai kaut kas arī viņiem mainījies no iepriekšējā gadā.
Cik zinu apvedcaurule ir vajadzīga tāpēc, lai varētu radiātora ievadā uzstādīt regulējamu ventīli un vajadzības gadījumā regulēt (samazināt) plūsmu uz konkrēto radiātoru un tas būtiski neiespaidotu visas sistēmas darbību.
Pārvada esamība vai neesamība plūsmu stāvvadā nekādi palielināt nevar !

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Kaspis ()
Datums: 28/01/2012 23:37

Protams, es aizgāju un apstaigāju kaimiņus. Visiem pie kā biju ir vēss. Ņemot vērā stāvu atšķirības +1, +2 grādi pret manējo temperatūru, kas ņemot vērā pirmā stāva un pagraba faktoru ir faktiski tas pats siltums (lasīt aukstums), kas man.

Meistars man "ieteica" pameklēt netā, kur par apvedcaurulēm ir minēts, ka tās esamība / neesamība ietekmēs plūsmu (ūdens aprites ātrumu sistēmā) attiecīgi arī temperatūru.
Līdz šim man nevedas atrast šos argumentus, līdz ar to būtu pateicīgs, ja kādam ir zināms, kur var atrast vai nu manu taisnību, vai šī meistara taisnību.

Apvedcaurule nav tikai man, jo pirmajā stāvā neceru uz tādu karstumu, ka būtu nepieciešams likt papildus termoregulatorus, lai nogriestu temperatūru - tāpēc jau visi krāni vaļā uz max.

Var jau būt, ka es muļķis un neko nesaprotu.


Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Kaspis ()
Datums: 29/01/2012 00:04

Vēl piebilde:
Es te nedaudz sāku filozofēt no fizikas viedokļa. Atcerējos veco labo Bernulli likumu, kur iet runa tieši par plūsmu.

Faktiski ir tā, ja pa stāvvadu man lejā nāk ūdens, kas pirms radiatora pa cauruli nāk ar ātrumu, piemēram, x kubikmetri fiksētā laika vienībā, tad ar šādu pašu ātrumu ūdens plūst prom pa tāda paša izmēra cauruli lejā pa stāvvadu pēc man radiatora, jo laika vienībā iztecējušam tilpumam ir jābūt vienādam.

Attiecīgi no kā secinu, ka vienīgais, ko mans radiators var izdarīt bez apvada ir tas, ka tā kā plūsmas ātrums manā paša radiatorā ir nedaudz lēnāks, jo pēc tilpuma izmēriem tas ir lielāks nekā būtu apvads, tad pa šo laiku ūdens atdziest vairāk kā būtu atdzisis ejot pa pārvadu un vienīgais, ko es ietekmēju ir tas, ka man pa stāvvadu tālāk pagrabā aiziet ūdens ar procentu zemāku grādu nekā ietu, ja es izmantotu pārvadu.
Savukārt izejošā plūsma no manis neiet uz citiem dzīvokļiem bet tiek dzīta atpakaļ uz kačigarku, līdz ar to dēļ manis tur neviena aukstāks ūdens tālāk nekur netek.

Rezultātā izskatās, ka santehniķis man vienkārši batonus sprauda ausīs, jo nu pēc Bernulli principa tur kopējā plūsma nemaz nevar mainīties - protams, ja vien man nav uber radiators, kurš rada mistisku pretspiedienu visā sistēmā.

Attiecīgi, ja es dzīvotu 4 stāvā un neizmantotu šo pārvadu, tad kaimiņi zem manis varētu sūdzēties, ka saņem vēsāku ūdeni, jo man nav apvads, kas nodrošinātu to, ka uz leju tiek dzīts par gramu siltāks ūdens.

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Rx ()
Datums: 29/01/2012 00:11

Domāju, ka viss ir elementāri izskaidrojams: Pirmkārt: Jaunā (tērauda presētie, konvekcijas) tipa radiatori ir ar lielu siltumnesēja pretestību un pievadcaurules liels izmērs pie radiatora to sevišķi nepalielina. Siltuma atdeve ir ļoti laba arī no nekarsta radiatora, jo tie ir konvekcijas...) Otrkārt: Ja ir viencaurules sistēma, tad principā pa galveno cauruli siltumnesējam jācirkulē tik ātri, lai apakšējā stāvā un augšējā stāvā tā temperatūra būtu apmēram vienāda, bet radiatoros, jo tiem jābūt ieslēgtiem daļēji (izmantojot apvedcauruli) siltuma apmaiņa būtu manāmi lēnāka. Tādejādi radiatora ieejā- izejā jau būs manāma temperatūras starpība, bet kā saprotat, pie šiem siltuma ieejas- izejas parametriem radiatorā istabai jābūt siltai. Tātad, ieliekot bez apvedceļa, Jūs manāmi palielināt siltumnesēja pretestību galvenajā, vienīgajā sistēmas caurulē un tajā siltumnesēja cirkulēšanas ātrums samazinās, kā rezultātā līdz Jums nenonāk siltums, kas ir augšā, jeb sistēmas ieejā. Tādā veidā caur visiem stāvu radiatoriem būs lēna caurplūde. Un jo ilgāk siltumnesējs uzturās radiatorā, jo vairāk tas atdziest, jeb radiatora izejā nāk vairāk atdzesēts siltumnesējs (ūdens)..Un atdotais siltums augšstāvā būs vairāk samazinājis apakšstāvam siltumu un tā tālāk. Līdz Jums jau nonāks atdzesēts siltumnesējs. Izeja ir arī šāda, kā to , domāju dara "siltumgudrinieki": Palielina sūkņa jaudu tā, ka visa sistēma skan...Jo organizātoriski katrā dzīvoklī Speckontroli praktiski nav iespējams veikt un vēl jo vairāk, tehniskās izmaiņas... Bet “kurinātājs” tikai uztur temperatūru sistēmas ieejā…Un ja sistēma lēni tiek cirkulēta, tad mazāka enerģija tiek padota uz radiatoriem…Ekonomija no kurinātāja puses. Bet viņš nav vainīgs: temperatūra taču izejā ir…

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Kaspis ()
Datums: 29/01/2012 00:43

Jautājums, ja ieplūdes ātrums radiatorā netiek koriģēts ar ventili un atstāts uz maksimumu, radiators atrodas pirmajā stāvā līdz ar to sistēmai ir savs spiediens, kas veidojas starp 4to un 1mo stāvu (~10 metri, tātad 1bar), tad cik liels ir radiatora pretspiediens, kas bremzē visu sistēmu? Kā arī par kādu procentu tas ietekmē kopējo plūsmas apriti (5? 10? 15)?

Te iet runa par 6 grādu starpību starp diviem dažādiem gadiem, es ļoti šaubos, ka mans radiators gada laikā ir par kārtām mainījis pretspiedienu, lai visā sistēmā nodzītu plūsmu par tādu apjomu, lai kopējā temperatūra telpā samazinātos par 6 grādiem.

Piebilde: es runāju arī ar kaimiņiem, kuri dzīvo pretēji manam dzīvoklim un ar kuru stāvvadu es neesmu sasaistīts.

Protams, to visu var pamērīt ar ieejošo un izejošo temperatūru, kas tiek padota mājai un caur sistēmu tālāk laista uz dažādiem stāvvadiem, salīdzināt temperatūru kritumus izejošas plūsmas un teikt lūk visos stāvvados, kas iet caur tevi temperatūra ir par 10 grādi zemāka nekā kaimiņu stāvvados, kur pārvadi ir izveidoti.

Jāparēķina pēc siltumatdeves cik grādi sistēmā dod papildus 6 grādus pie istabas temperatūras.

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: bern ()
Datums: 29/01/2012 08:36

tālāk pagrabā aiziet ūdens ar procentu zemāku grādu nekā ietu, ja es izmantotu pārvadu.
Savukārt izejošā plūsma no manis neiet uz citiem dzīvokļiem bet tiek dzīta atpakaļ uz kačigarku, līdz ar to dēļ manis tur neviena aukstāks ūdens tālāk nekur netek.
-----------------
bet dārgāk gan, jo ūdens jāuzsilda par šo pašu procentu vairāk!

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Jo ()
Datums: 29/01/2012 11:39

Tava gadijuma pie vainas ir vienigi zema siltumneseja padeves temperatura.Sodien
Padeves caurulei jabut tadai ka roku uz tas noturet nevar aptuveni 60-65 gradi.

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Rx ()
Datums: 29/01/2012 11:40

Tika jautāts: "Jautājums, ja ieplūdes ātrums radiatorā netiek koriģēts ar ventili un atstāts uz maksimumu, radiators atrodas pirmajā stāvā līdz ar to sistēmai ir savs spiediens, kas veidojas starp 4to un 1mo stāvu (~10 metri, tātad 1bar), tad cik liels ir radiatora pretspiediens, kas bremzē visu sistēmu? Kā arī par kādu procentu tas ietekmē kopējo plūsmas apriti (5? 10? 15)?"
Noslēgtā sistēmā, kā apkures sistēmā, caurules ar šķidrumu ir savienotas "cilpā", tas ir ūdens iet no apakšas uz augšu un tad lejā, jeb šķidrums pats par sevi necirkulēs gravitācijas spēku ietekmē, lai cik augstu būtu māja. ( Ir spēki kas liek cirkulēt, bet tie ir ūdens blīvuma spēki, kad sasildīts ūdens ieņem lielāku telpu kā atdzesēts, tā veidojot cēlējspēku, un šajā gadījumā protams niecīga kustība būs, kā tas ir pašteces sistēmās. Bet mūsdienu presētie radiatori un mazdiametru savienojošās caurules šo efektu samazina līdz neapskatāmam lielumam.)Līdz ar to, spiedienam, kas rodās no "ūdens staba" caurplūdi neietekmē. To ietekmē tikai sūkņa jauda un sistēmas plūsmas pretestība. Virknē slēgtu pretestību summa ir aritmētiskā summa. Un ko summēt, vajag zināt: tāpēc vajag zināt visas sistēmas uzbūvi, katra stāva shēmu, jo jebkuršs, kas ienes pretestību, to piesummē. Ja Jūs gribat , lai viss stāvvada ūdens plūstu caur Jūsu radiatoru, tā iegūstot tā temperatūru vienādu ar sistēmas temperatūru, vajadzēja lietot radiatoru, kas ir izteikti konvekcijas, kā piemēram, Regulus, ko jau neskaitāmas reizes esmu pieminējis: tam uzbūvē ir kapara caurule, kas caurvij radiatora iekšieni, kurai piemetinātas alumīnija siltumapmaiņas plāksnes. Diametrs šai caurulei ir ap 18-20mm, un šis radiators tiešām ir ar mazu pretestību. Nedrīkst likt arī izejas regulatoru, ne arī ventili. Ventilis, izejas regulators arī ienes pretestību, jo pat to pilnīgi atverot, caurums tajā ir ap 12mm. Ja Jūs esat vienīgais, kas resnas, pareizi uzbūvūtes viencauruļu sistēmas virknē uzlicis "pretestības radiatoru", tad esat galvenais vaininieks sistēmas nepareizai darbībai! Un Jūsu radiators ienes vislielākos procentus pretestībā. Ja Jūs jau būsit divi "pāridarītāji", tad vaina jau sadalīsies uz diviem.....Bet sistēma ķļus vēl 2 reiz ar lielāku prtetestību!

Re: Dzīvokļu apsilde (apvada ietekme uz plūsmu)
Autors: Kaspis ()
Datums: 29/01/2012 12:24

Citāts: "Ja Jūs esat vienīgais, kas resnas, pareizi uzbūvūtes viencauruļu sistēmas virknē uzlicis "pretestības radiatoru", tad esat galvenais vaininieks sistēmas nepareizai darbībai! Un Jūsu radiators ienes vislielākos procentus pretestībā. Ja Jūs jau būsit divi "pāridarītāji", tad vaina jau sadalīsies uz diviem.....Bet sistēma ķļus vēl 2 reiz ar lielāku prtetestību!"

Fakts, tāds, ka es šajā mājā dzīvoju 20 gadus un pat ar vecā tipa radiatoriem, kur sākotnēji katrā dzīvoklī bija izliekta lejupejošā caurule, kas aplikta ar vertikālām plāksnēm (nezinu kā precīzi šie radiatori skaitās) - arī tad man NEKAD lejupejošā caurule nav bijusi vismaz līdzīgu temperatūru kā augšupejošā - faktiski viens stāvvads gāja uz augšu, otrs uz leju - viens tīri silts, otrs krietni vēsāks - sistēma vienmēr ntās reizes atgaisota.

Ja radiators rada tik milzīgu pretestību, tad vai nav tā, ka ieliekot pārvadu, kas faktiski ir ar mazāku pretestību, tad ūdens cirkulēs skaisti caur pārvadu (jo ūdens plūst pa vieglāko ceļu), bet attiecīgi mazāk spiedīs caur manu radiatoru, kā rezultātā pat, ja sistēmas apritē pēkšņi kopējā temperatūra līdz manis nonāk lielāka (un, ja izrādās, ka nenonāk?) - rezultātā radiatora vidējā temperatūra lielāka nemaz nepaliks, jo siltumapmaiņas plūsma caur radiatoru būs lēnāka.

Nu paspēlējos ar cipariem, ja pareizi lasīju datus, tad katra kubikmetra ūdens plūsma stundā rada spiediena kritumu 0.1 bars. Tad, kādi man ir daudzīvokļu mājai sūkņi, ka viens radiators var nočakarēt visu sistēmu. (saskaņā ar datiem, tad mana tipa radiatori rada pretestību ar spiediena zudumu delta p = 0.0105 * q^2, kur q ir ūdens plūsmas daudzums, kas izplūst caur radiatoru 1 stundas laikā. Attiecīgi 1 kubikmetrs stundā rada 10'000 Pascālus, kas ir aptuveni 0.1 bārs) - es nezinu, cik daudz kubikmetri ūdens tad stundas laikā plūst, bet nu es šaubos, ka tur pa katru stāvvadu man spiež cauri ntos kubikmetrus / stundā.

Turklāt šeit nav runa par perfekti balansētiem stāvvadiem, perfekti izveidotu viencauruļu sistēmu vai vēl sazin ko. Mans galvenais arguments, ja visu laiku sistēmā ir čakars, vai mans viens radiators tagad redz ir galvenais sitēmas vaininieks.

Esmu ar mieru vienoties ar kādu, ja es ielieku visur pārvadus un faktiski rezultāts nemainās, kā arī nedod dies man bonusā nokrītas temperatūra, jo plūsam sistēmā labāka nekļūst un pateicoties apvadam es vēl nedaudz nositu temperatūru radiatorā salstu vēl vairāk - tad būs kāds gatavs man atmaksāt izdevumus? Tā teikt likt profesionālo galvu ķīlā?
20 gadus stāvvados plūsma nav normāla un tagad mans neesošais pārvads ir galvenais vaininieks (turklāt es jau minēju ka pagājušo gadu man istabā bija temperatūra 22 grādi un neviens kaimiņs neko papildus nav mainījis - turklāt tad ārā arī bija virs -20!).

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.