"Caurules rosina domāt stratēģiski"
Pēdējā laikā masu medijos izskan pārmetumi centralizētās siltumapgādes uzņēmumiem par lielajiem apkures rēķiniem. Galvenais tarifu pieauguma iemesls ir kurināmā sadārdzināšanās, sevišķi gāze, un pateicoties "Latvijas gāzei" par gāzi mums jāmaksā tik, cik maksā Eiropā – neskatot uz to, ka Latvija ir blakus Krievijai, ka gāze uz Latviju nav jātransportē tūkstošiem kilometru tālu un ka mums arī ir Inčukalna gāzes krātuve (kura, starp citu, nodrošina kaimiņu valstis, ieskaitot Krieviju). Vienīgais glābiņš, pieaugot dabas gāzes cenām, ir ceļš uz energoefektīvāku tehnoloģiju izmantošanu, un par to mēs šodien runājam ar SIA Bek Konsult direktoru un inženieru zinātnes doktoru Ivaru BEKMANI.
- Daudzviet siltumtrases ir mainītas jau deviņdesmito gadu vidū. Tolaik Latvijā pārsvarā tika izmantotas tradicionāli ražotās caurules, kuras izolētas ar CO2 putām. Šīs caurules būtībā jau ir morāli novecojušas - jo ir zināms, ka pašas CO2 putas strauji noveco. Vai kaut kas ir mainījies kopš 90. gadu vidus?
- Joprojām Latvijā pārsvarā tiek izmantotas labas tradicionāli ražotas caurules, bet mazāk - nedaudz dārgākas Conti caurules ar ciklopentāna putām ar samazinātiem siltuma zudumiem, neņemot vērā vienu likumu: jo dārgāks ir kurināmais, jo sāpīgāk izjutīsim pat nelielus zudumus. Tas nozīmē, ka mums jākļūst taupīgākiem.
Runājot par saprātīgiem risinājumiem šajā jomā, īpaši gribētos uzsvērt divas lietas. Pirmkārt, ja runājam par siltumtrasēm, kas ir viena no būtiskākajām energoefektīvas siltumsaimniecības sastāvdaļām, tad jāatgādina, ka visas rūpnieciski izolētās caurules tomēr nav vienādas. Kaut arī ārēji tās var būt līdzīgas, tomēr to energoefektivitāte ir visai atšķirīga. Jo vairāk pieaugs energoresursu cena, jo vairāk pa kabatu mums sitīs katrs zudumu procents.
Otrkārt, jo efektīvāka sistēma, jo mazāk kurināmā ir nepieciešams, līdz ar to tiek samazināts kaitīgo izmešu daudzums, kas pašlaik kļūst arvien aktuālāks jauno Eiropas Savienības lēmumu kontekstā. Tādēļ siltumtrasēs jāizmanto nevis labas, bet izcilas rūpnieciski izolētas caurules - rūpnieciski izolētās caurules ar difūzijas barjeru, kas izgatavotas, izmantojot "Conti" metodi. Katra metra cauruļu ar difūzijas barjeru ievietošana siltumtrasē dod ievērojamu CO2 izmešu samazinājumu salīdzinājumā ar tradicionālajām rūpnieciski izolētajām caurulēm. Starpība starp vienas sērijas tradicionālo un Conti cauruli ar difūzijas barjeru ir ap 6000 tonnu CO2 30 gados. Nākotnē izmešu kvotas būs jāpērk. Kvotas cena 1 tonnai CO2 ir ap 25 EUR, prognoze - kvotas cena tikai pieaugs. Rēķiniet paši, vai varat atļauties ieguldīt tradicionāli ražotas caurules?
Turklāt, ilgus gadus pārstāvot firmu Logstor, kas ražo rūpnieciski izolētas caurules Conti ar difūzijas barjeru, kurām ir būtiski mazāki siltuma zudumi nekā citiem cauruļu ražotājiem, esmu skaidrojis energoefektivitātes nozīmi.
- Vai Jūs varētu pastāstīt par to sīkāk?
Esam veikuši aprēķinus, ka 30 gadu laikā siltuma zudumu izmaksu starpība starp Conti ar difūzijas barjeru un tradicionāli ražotām caurulēm ir lielāka par jaunu cauruļu cenu - tas ir zaudējumi ekspluatācijas izmaksās pārsniedz sākotnējos kapitālieguldîjumus. Rūpnieciski izolēto cauruļu salīdzināšanai jāizmanto ilgtermiņa (life time cost) izmaksas, nevis tikai to cena. Ilgtermiņa izmaksās iekļauj arī ekspluatācijas izmaksas (siltuma zudumus cauruļu darba laikā - 30 gadi). Pamēģināsim novērtēt zudumu apjomus. Ja Conti caurulēm siltuma zudumi salīdzinot ar tradicionāli ražotām ir par 9-12% mazāki, varam pieņemt , ka tas atbilst 1 % absolūtās lietderības (it kā siltuma avots ar zemāku lietderību). Izmantojot tradicionāli ražotās caurules 30 gados lai piegādātu to pašu siltuma daudzumu, katru gadu jāsadedzina 1 % kurināmā vairāk, salīdzinot ar Conti caurulēm. Kopā 30 gados -30% no viena gada kurināmā patēriņa. Tālāk, lai katrs lemj daudz vai tas ir daudz vai maz.
Savukārt, pieaugot būvdarbu un asfaltēšanas darbu izmaksām cauruļu izmaksu relatīvā daļa investīcijās samazinās - materiāli sastāda mazāk par 50% no investīcijām. Tātad arī cauruļu cenas ietekme samazinās. Cauruļu cena procentuāli kopējā izmaksu tāmē arvien vairāk samazinās, līdz ar to izdevīgāka kļūst energoefektīvāku cauruļu iegāde, kuras, neskatoties uz nedaudz augstāku sākuma cenu, visā to kalpošanas laikā var dot ievērojamu ietaupījumu. Līdz ar to siltumuzņēmumu vadītājiem būtu nopietni jāpārdomā izvēle, raugoties no ilgtermiņa pozīcijām, un būtu jākoriģē sava attieksme pret energoefektivitāti siltumtrasēs.
- Kas tad ir Conti cauruļu tehnoloģija?
Tā ir automatizēta ražotne, kur rūpnieciski izolētas caurules tiek izgatavotas nepārtrauktā procesā. Metāla caurules sastiprinātas viena aiz otras nepārtraukti virzās uz putu uzklāšanas kameru, kurā uz caurules vienmērīgā slānī tiek uzklātas putas - putu uzklāšanas process tiek automātiski kontrolēts - tiek iegūtas viendabīgas putas ar vidējo blīvumu tuvu EN 253 normu atļautajam minimumam 60 kg/m3 nepārsniedzot 2 kg starpību. Pēc tam uz putu slāņa tiek uzkausēts polietilēna apvalks. "Conti-pipe" tipa caurulēm polietilēna aizsargapvalks uz ciklopentāna putām tiek uzlikts ar īpašu tehnoloģiju un ir plānāks par tradicionālajām polietilēna apvalkcaurulēm. Tas ļauj attiecīgi palielināt poliuretāna putu slāņa biezumu un ciklopentāna daudzumu izolējošā slānī, vienlaikus samazinot tā izgarošanu.
"Conti-pipe" siltumizolācijas pārākumu nosaka vēl divi ar ražošanas tehnoloģiju saistīti faktori.
Tradicionālajā ražotnē vispirms uz metāla caurules uzvelk plastmasas apvalku, tad starp tām iepilda putas. Lai metāla caurule būtu izolētās caurules vidū, neskartos pie apvalka, tradicionālajām izolētajām caurulēm nepieciešami plastmasas distanceri (starp metāla cauruli un polietilēna apvalkcauruli), kas ir termiskie tilti un palielina siltuma zudumus. No viena gala aizpildot ar putām telpu starp metāla cauruli un apvalkcauruli, jārēķinās arī ar palielinātu vidējo putu blīvumu, kas neizbēgami veidojas blīvuma gradienta rezultātā - lai nodrošinātu minimālo atļauto putu blīvumu caurules augšdaļā (putu veidošanās beigu procesā) caurules apakšdaļā būs ievērojami lielāks blīvums. Tas kopumā mazina tradicionālo cauruļu siltumizolācijas spējas, jo putu siltumvadāmības koeficients λ ir proporcionāls putu blīvumam. "Conti-pipe" caurulēm ražošanas procesā putu blīvums tiek kontrolēts - tiek iegūtas viendabīgas putas ar vidējo blīvumu tuvu atļautajam minimumam 60 kg/m3. Te tiek panākts konstants putu blīvums, palielināts izolējošā slāņa biezums, nav plastmasas distanceru, kā arī ļauj taupīgi izlietot izejmateriālus
Putu komponenšu maisījums (šķidrums) sākoties straujai reakcijai pāriet cietā stāvoklī, strauji izplešotiess, tādējādi apvalka iekšpusē veidojas lieli spiedieni, kas arī nosaka apvalka biezumu. Conti ražotnē apvalku uzklāj pēc šī izplešanās procesa, tas šauj samazināt ārējā apvalka biezumu, aizstājot daļu no apvalka ar putu slāni.
- Jūs arī minējāt caurules ar difūzijas barjeru. Vai varētu pastāstīt arī par tām?
Tās ir unikālas caurules, ko arī piedāvā Logstor. Tās nezaudē savas siltumizolējošās īpašības ļoti ilgstošā laika posmā. Difūzijas barjeras lomu caurulēs izpilda speciāla materiāla folija, kas gandrīz pilnībā novērš caurules novecošanos, aizsargājot tās no difūzijas, kas notiek starp gaisu un gāzēm, kuras satur izolācijas putas. Gaisam ir labāka siltumapmaiņa nekā šim gāzēm un līdz ar to ievērojami krītas caurules siltumizolējošās īpašības. Jaunās caurules ar barjeru difūzijai iespējams izgatavo ar Conti tehnoloģijas palīdzību. Izmantojot caurules ar difūzijas barjeru, ievērojami samazinās cauruļu ekspluatācijas izmaksas (siltuma zudumu starpības dēļ). Tādēļ caurules ar barjeru rosina domāt stratēģiski.
Secinājumi
- Investīcijas rūpnieciski izolētās caurulēs sastāda tikai apmēram 15-20% no projekta kopējām kalpošanas laika izmaksām.
- Siltuma zudumi sastāda ap 75 % no nākotnes ekspluatācijas izmaksām !
- Cauruļu un savienojumu izvēle piešķir projektam vērtību.
- Dubultās caurules ar difūzijas barjeru ir ekonomiski visizdevīgākā un dabai visdraudzīgākā izvēle.
- Siltuma zudumi un CO2 emisija tiek samazināta par 50% tradicionāli ražotas rūpnieciski izolētas caurules vietā izvēloties dubulto ar difūzijas barjeru.
Andrejs BEĻAJEVS, žurnālists.
Vairāk par SIA Bek Konsul: www.bekkonsult.lv