Šogad piecos mēnešos apgrozījums lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs stabili pieaug
Apstrādes rūpniecības apgrozījums maijā bija par 2,4 % mazāks nekā pirms gada. Maija mēnesī apgrozījuma kritums jau bija sagaidāms, jo saražotās produkcijas apjomi maijā nedaudz atpalika no pagājušā gada līmeņa, bet ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā kopumā gada laikā praktiski nav mainījušās.
Kopumā šī gada piecos mēnešos apstrādes rūpniecības apgrozījums bija par 1,4 % lielāks nekā pirms gada. Apgrozījums vietējā tirgū realizētajai produkcijai palielinājās par 5,7 %, savukārt eksportētās produkcijas apgrozījums saruka par 1,9 %. Jāatzīmē, ka šogad piecos mēnešos eksportēti tika 62 % no apstrādes rūpniecībā saražotās produkcijas.
Lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – pārtikas rūpniecībā un kokapstrādē - apgrozījums šogad janvārī - maijā bija attiecīgi par 9,4 % un 10,3 % lielāks nekā pirms gada. Mēbeļu ražošanas nozarē apgrozījums šajā laika periodā pieauga par 13,6 %, bet ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 18,4 %.
Atkopjoties būvniecības nozarei, apgrozījums palielinājās nemetālisko minerālu ražošanā (par 12,8 %). Šogad straujāk augošajā apstrādes rūpniecības nozarē – datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - apgrozījums piecos mēnešos bija par gandrīz 14 % lielāks nekā pirms gada. Būtisks apgrozījuma kāpums nozarē ir sasniegts, pat neraugoties uz ražotāju cenu samazinājumu, kas maijā bija par 30 % mazākas nekā pirms gada.
Kopējo apstrādes rūpniecības apgrozījumu šogad būtiski ietekmē kritums metālu ražošanā, kas ir saistīts ar AS "Liepājas metalurgs" darbības pārtraukšanu (ietekme par vairāk nekā 5 procentpunktiem).Apģērbu ražošanā apgrozījums par gandrīz 15 % atpalika no pagājušā gada līmeņa.
Tāpat šogad janvārī - maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, apgrozījuma kritums bija vērojams papīra ražošanā (par 5,8 %) un dzērienu ražošanā (par 6,6 %).
Savukārt, elektrisko iekārtu ražošanas nozarē, pat neraugoties uz ražošanas apjomu pieaugumu piecos mēnešos par 8,5 %, apgrozījums bija par 18 % mazāks nekā pirms gada. To ietekmēja ražotāju cenu kritums.
Lielākajā Latvijas eksporta tirgū - Eiropas Savienībā - ekonomiskā situācija pakāpeniski uzlabojas un arī iekšējā tirgū pieprasījums palielinās. Tāpēc sagaidāms, ka vairumā apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījums turpinās augt.