Eiropas Parlaments pieņēmis Rūpniecisko emisju direktīvas projektu
Eiropas Parlaments, trešdien, 7.jūlijā, atbalstīja Rūpniecisko emisiju direktīvas projektu. Rūpniecisko emisiju direktīva izstrādāta ar mērķi ierobežot tautsaimniecības iekārtu radīto piesārņojumu kā gaisā, tā augsnē un ūdeņos, nostiprinot Labāko pieejamo tehnisko paņēmienu (LPTP) ieviešanu ražošanas procesos, tādējādi veicinot inovāciju un eko-efektīvu tehnoloģiju piemērošanu, lai piesārņojumu novērstu, vai ja tas nav iespējams mazinātu jau tā rašanās vietā – ražošanas procesā.
Foto: Eiropas Parlaments pieņēmis Rūpniecisko emisju direktīvas projektu; autors: Eiropas Parlaments pieņēmis Rūpniecisko emisju direktīvas projektuEiropas Parlaments, trešdien, 7.jūlijā, atbalstīja Rūpniecisko emisiju direktīvas projektu. Rūpniecisko emisiju direktīva izstrādāta ar mērķi ierobežot tautsaimniecības iekārtu radīto piesārņojumu kā gaisā, tā augsnē un ūdeņos, nostiprinot Labāko pieejamo tehnisko paņēmienu (LPTP) ieviešanu ražošanas procesos, tādējādi veicinot inovāciju un eko-efektīvu tehnoloģiju piemērošanu, lai piesārņojumu novērstu, vai ja tas nav iespējams mazinātu jau tā rašanās vietā – ražošanas procesā.
Rūpniecisko emisiju direktīvas mērķis ir vienkāršot un aktualizēt pašreiz spēkā esošos Eiropas Savienības tiesību aktus, ieviest daudz efektīvāku politiku attiecībā uz rūpnieciskā piesārņojuma samazināšanu un kontroli, vienkāršot spēkā esošo likumdošanu vadoties pēc "labāka regulējuma" (better regulation), veicināt atkritumu atkārtotu izmantošanu un pārstrādi.
Būtiska vērība Rūpniecisko emisiju direktīvas priekšlikumā bija veltīta labāko pieejamo tehnisko paņēmienu ieviešanas nodrošināšanai tautsaimniecības nozarēs, atzīstot, ka tikai LPTP ieviešana nodrošinās ne vien vienlīdzīgu konkurenci starp dalībvalstu rūpniecības nozarēm, bet arī nodrošinās vides kvalitātes paaugstināšanos un veicinās Eiropas Savienības tematisko stratēģiju nosprausto mērķu optimālu sasniegšanu. Lai nodrošinātu iepriekš minēto,
Rūpniecisko emisiju direktīvā ir stingri regulēta kārtība, kuras mērķis ir nodrošināt un samazināt rūpnieciskām iekārtām piesārņojošas darbības atļaujā (Latvijā - A kategorija) piešķirtās atkāpes no LPTP. Salīdzinot ar spēkā esošo direktīvu par integrētu piesārņojuma novēršanu un kontroli, detalizētāk izstrādāts regulējums par sabiedrības informēšanu. Rūpniecisko emisiju direktīvas priekšlikums ietver regulējumu attiecībā uz valsts atbildīgo institūciju kontroles kārtības nodrošināšanu, veicot rūpniecisko iekārtu pārbaudes saskaņā ar izstrādātu un apstiprinātu inspekciju plānu. Liela vērība regulējumā veltīta rūpniecisko iekārtu operatoru ziņojumu iesniegšanas kārtībai un to saturam. Ir paredzēta jauna struktūra dalībvalstu ziņošanas sloga samazināšanā, nosakot, ka informācija par piesārņojuma novēršanas un kontroles progresu valstī tiek gatavota un apkopota elektroniskā formā.
Kaut arī Rūpniecisko emisiju direktīvas prasības visumā vērtējamas kā "stingras" rūpnieciskajām iekārtām un arī valsts kompetento institūciju pienākumiem, tomēr darba procesa laikā pie direktīvas projekta kopš 2008.gada Eiropas Padomei kopā ar Eiropas Komisiju ir izdevies panākt pārejas normu iestrādi Rūpniecisko iekārtu emisiju direktīvā attiecībā uz esošajām iekārtām (pamatā – enerģētikas sektorā). Ievērojams darba apjoms ticis veltīts, lai panāktu LPTP secinājumu regulējuma izstrādi un to pieņemšanas kārtību. Tādējādi dalībvalstu kompetento institūciju rīcībā būs juridiski saistošs dokuments ar LPTP saistīto emisiju reobežvērtību noteikšanai.
Direktīvas spēkā stāšanās noteikta divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. indikatīvi tas varētu būt līdz 2010.gada beigām. Tiesību normas, kas izriet no Rūpniecisko emisiju direktīvas dalībvalstīm ir jāpārņem savos tiesību aktos divu gadu laikā pēc direktīvas stāšanās pēkā.