10 jautājumi par Rīgas Dzemdību nama renovāciju

10 jautājumi par Rīgas Dzemdību nama renovāciju

Rīgas Dzemdību nams drīzumā iegūs otro dzīvi. Pašlaik šo septiņstāvu ēku ieskauj sastatnes. Pēc arhitektes Daces Baidekalnes projekta būvnieki montē jaunu ventilējamu fasādi un maina logus. Tuvākajos mēnešos tiks mainīts arī leģendārais dzemdību nama sarkanais krāsojums. Kā darbi ietekmē (un tajā pašā laikā netraucē!) dzemdību nama iemītniekiem, bet, galvenais, jaundzimušajiem rīdziniekiem, portālam Rīga.lv pastāstīja Rīgas domes Īpašuma departamentā un pašā dzemdību namā.

1.Kāpēc remonts bijis nepieciešams?

Dzemdību nama septiņstāvu ēka un tā ēkas daļa, kur atrodas galvenā ieeja, tika nodota ekspluatācijā 1978. gadā un kopš tā laika tai nav veikts kapitālais remonts. Veicot ēkas apsekošanu, tika atklāti dažādi trūkumi fasādē, piemēram – šuves starp ķieģeļiem ir izdrupušas, kā rezultātā tajās iekļūst lietus ūdens, kas savukārt bojā dekoratīvos ķieģeļus, kuri pastiprināti drūp. Savukārt energoaudita laikā tika konstatēts, ka izdrupušajās šuvēs rodas ievērojams siltuma zudums.

2012. gadā tika veikts energoefektivitātes audits, kura rezultāti uzrādīja neapmierinošus rezultātus. Domājot par iespējamajiem risinājumiem, tika secināts, ka vienkārša šuvju aizpildīšana nedos vajadzīgo efektu, turklāt šādiem darbiem ir lielas izmaksas.

Izvērtējot dažādus risinājumus, ņemot vērā ēkas esošās fasādes īpatnības un stāvokli, tika izlemts par labu siltināšanai un ventilējamās fasādes izveidei.

2.Kādi darbi tiks veikti renovācijas laikā?

Renovācijas laikā notiek Rīgas Dzemdību nama galvenās – septiņu stāvu ēkas atjaunošanas darbi, kas iekļauj fasādes siltināšu un logu nomaiņu. Fasāde tiek siltināta un veidota kā ventilējamā fasāde, kura salīdzinājumā ar tradicionālo siltināšanas metodi ietver ilgāku fasādes kalpošanas laiku - ilgmūžību, samazina troksni, veidojot skaņas izolāciju, nodrošina lielāku siltumefektivitāti.

3.Vai izmantotie būvmateriāli ir droši māmiņām un bērniem?

Ārsienu siltināšana tiek veikta, izmantojot 150 mm biezu siltumizolācijas minerālvati, kas tiek nosegta ar dekoratīvām šķiedrcementa (fiber-cement) plāksnēm. Izmantoto konstrukciju sauc par ventilējamo fasādi, jo starp siltumizolāciju un plāksnēm  notiek gaisa plūsma. Šāda konstrukcija nepieļauj fasādes uzkaršanu vasarā, savukārt ziemā aiztur siltumu, kā rezultātā siltuma zudumi ir minimāli. Tas ir jaunās paaudzes bezazbesta saspiests un stabilizēts plākšņu pārsegums, kas sastiprināts ar mineralizētas celulozes šķiedrām, kam raksturīga dabīga aizsardzība pret sūnām un aļģēm. Fasādē neveidojas kondensāts, kas bieži ir pelējuma un citu ar mitrumu saistītu problēmu iemesls. Plākšņu sastāvdaļas ir nedegošas – tādējādi ēkai tiek nodrošināta papildus aizsardzība pret ugunsgrēku. Tas viss nodrošina fasādes ilglaicīgu kalpošanu.

4.Vai fasādē vairs nebūs redzami sarkanie ķieģeļi?

Ēku siltinot nav iespējams saglabāt ēkas sākotnējo apdari – sarkano ķieģeli. Fasādei izstrādāts jauns dizains, kas veidots gaišos smilšu toņos, lai ēka iekļautos apkārtējā apbūvē.

5.Kurā stāvā tiks mainīti logi?

Rīgas Dzemdību nama (RDN) galvenajai – septiņu stāvu ēkai tiek mainīti logi pilnā apjomā. Logi tiek mainīti no 1. līdz 6. stāvam, tai skaitā visās palātās, izņemot Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļu.7. stāvā, kur atrodas Dzemdību centrs - tur logu maiņa nenotiek, jo 2012. gadā, veicot Dzemdību centra izbūvi, jau tika ielikti atbilstoši logi un pašlaik tos mainīt nav nepieciešams. Darbu izpilde notiek galvenokārt ārpus telpām. Iekštelpās notiek tikai ar logu nomaiņu saistītie darbi un logu aiļu apdares darbi.

6.Kuras nodaļas skar remonts un vai tās īslaicīgi tiks slēgtas?

Logu maiņa tiek veikta visā ēkā, tādēļ katrā no nodaļām ir kāda zona, kas īslaicīgi tiek lokalizēta remonta laikā. Fasādes siltināšana un logu nomaiņa tiks veikta pakāpeniski – pielāgojoties Dzemdību nama darba ritmam un noslogotībai. Šīs zonas tiek norādītas. Par visām izmaiņām Dzemdību nama klienti tiks informēti savlaicīgi.

Logu nomaiņas laikā īslaicīgi tiks slēgtas atsevišķas pēcdzemdību palātas, atbilstoši veicamo darbu izpildes vietai.

Atsevišķās dienās īslaicīgi tiek izmainīta apmeklētāju un darbinieku kustības plūsma remontam tuvākajās telpās, bet tie arī ir vienīgie ierobežojumi, par kuriem vienmēr laicīgi tiek ziņots un par kuriem darbinieki informēs ikvienu apmeklētāju.

Ārstniecības struktūrvienības nepārtrauc savu darbu un Dzemdību nams strādā un strādās ikdienas režīmā.

7.Kādas vēl būs izmaiņas remonta laikā?

Tiks optimizēts mikroklimats iekštelpās, t.i., ziemā vairs nebūs auksti, bet vasarā – karsti. Samazināsies apkures izmaksas. Kā jau minēts, galvenie mērķi ir siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana un energoefektivitāte, kā arī uzlabosies mikroklimats iekštelpās.

8.Vai pašlaik var izmantot galveno ieeju un autostāvvietu?

Galvenās ieejas un pie tās esošās autostāvvietas izmantošana ir spēkā līdz šim noteiktā kārtība un tā nav mainīta. Iebrauktuve pie galvenās ieejas tiek norobežota atsevišķos brīžos, kad notiek celtniecības materiālu piegāde, veicot īslaicīgu konkrēto vietu piekļuves ierobežošanu. Šīs zonas fasādes siltināšanas laikā būs norobežojumi un papildus konstrukcijas, kas nodrošinās apmeklētāju drošu iekļūšanu ēkā.

Arī Dzemdību nama iekšējā teritorijā esošā autostāvvieta darbojas ierastajā režīmā. Tiesa, remonta laikā stāvvietu skaits ir samazinājies, jo daļā teritorijas ir izvietoti celtniecības materiāli.

Visā Dzemdību nama teritorijā – gan iekštelpās, gan ārpusē – tiek izvietotas brīdinājuma zīmes un norobežojumi. Klienti un apmeklētāji tiek aicināti būt saprotoši un tās ievērot, nešķērsot vietas, kur notiek darbi.

9.Vai remontdarbi un trokšņi netraucēs jaunajām māmiņām un mazuļiem?

Protams, remontdarbi ir saistīti ar paaugstinātu trokšņu līmeni, tomēr darbi maksimāli tiek organizēti tā, lai pēc iespējas mazāk traucētu mūsu pacientiem.

Fasādes siltināšanas darbu izpilde saskaņota ar Dzemdību namu un jāveic laika posmā no plkst. 12:00-18:00.

10.Cik ilgi darbi noritēs? Kad remonts tiks pabeigts?

Darbi ilgs vairākus mēnešus, ņemot vērā laika apstākļus, RDN darba ritmu un noslogotību. Plānotais darbu pabeigšanas laiks ir marta beigas. Darbus plānots pabeigt līdz 2017. gada pavasarim.

riga.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.