19 metrus dziļā akā plūst iekšā smiltis. Kā var ar to cīnīties?
Foto: 19 metrus dziļā akā plūst iekšā smiltis. Kā var ar to cīnīties?; autors: 19 metrus dziļā akā plūst iekšā smiltis. Kā var ar to cīnīties?Kompānijas ATVV AKA speciālisti atzīst, ka šādai problēmai iemesli var būt dažādi, piemēram:
* akas filtram var būt nepareiza konstrukcija vai arī smilts ir tik smalka, ka filtrs to neaiztur,
* ja akai ir sieta filtrs, iespējams, tas kaut kur ir pārplīsis,
* iespējams, saimnieks nav ievērojis akas urbēju dotos norādījumus un ir pieļautas kādas kļūdas ekspluatācijā.
Katrs šāds gadījums, pēc speciālistu domām, ir jāskata individuāli, jo situācijas ir ļoti dažādas. Viens no iespējamiem risinājumiem- saimnieks var mēģināt aku izpūst ar kompresoru, taču, ja tas nepalīdz, šāda aka diemžēl jāuzskata par norakstāmu.
Vispār pirms jebkuru aku veidošanas saimniekiem ieteicams noskaidrot konkrētai situācijai piemērotākos risinājumus, lai vēlāk nebūtu liekas problēmas un tēriņu. Plašu informāciju par visas Latvijas pazemes ūdens slāņiem un horizontiem iespējams iegūt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūrā, kura izsniedz slēdzienu par iespējām konkrētajā vietā. Latvijas zemes dzīles šobrīd ir samērā labi izpētītas un tāpēc aģentūra parasti sniedz tiešām noderīgu informāciju saimniekiem.
Teorētiski gan aku ir iespējams izrakt jebkurā vietā, jo ūdens kaut kādos zemes slāņos atrodas visur, taču ūdens kvalitāte gan var būt ļoti dažāda, Latvijā visbiežāk jāsaskaras ar paaugstināto dzelzs saturu ūdeni un ūdens paaugstināto cietību.
Kad saņemta informācija no minētās aģentūras, var noteikt, kāda dziļuma aka būs izdevīgākā konkrētajā vietā un kādas ir nogulmiežu īpatnības. Latvijas zemes dzīles ir ļoti daudzveidīgas, tāpēc neeksistē vidējie ieteikumi vai standarti- katra vieta jāpēta individuāli.
Kad noskaidrots akas dziļums, uzzināsiet, vai aku iespējams rakt ar lāpstām, vai vienkāršāk, kvalitatīvāk un ātrāk tas izdosies ar speciālām iekārtām dizļurbumu veikšanai, ko nodrošina specializētās kompānijas.
Vēl viena būtiska lieta, ko izvērtēt pirms akas izveides- nepieciešamais ūdens patēriņš. Lai to noskaidrotu var izmantot speciālas formulas, ka sir arhitektu rīcībā vai mēģināt pašiem izvērtēt savus un ģimenes locekļu ikdienas paradumus un nepieciešamības (dārza laistīšana, baseini, sadzīves tehnika u.tml). Ūdens patēriņa normas tiek iekļautas ūdensapgādes projektos, taču vidēji tiek rēķināts, ka viens cilvēks diennaktī patērē 150 litrus ūdens. Kad šīs lietas noskaidrotas, jāmeklē piemērotākais sadarbības partneris, kas palīdzēs realizēt iecerēto akas veidu.
Jebkuras akas ekspluatācijā ir jāievēro elementāras tīrības normas- akās nedrīkst laist iekšā nekādus netīrumus. Šī iemesla pēc jau pirms akas veidošanas jāizplāno, lai tās tuvumā nebūtu tualete, iekšā netecētu virszemes ūdeņi- šo sistēmu plānošana ir jāveic kompleksi. Jebkurai akai ir jāievēro aizsargjoslas, noteikts attālums, kurā nedrīkst atrasties nekādi piesārņotāji.