2010.gadā lēmumu pieņēmēji 52,5% gadījumu ir respektējuši LDDK priekšlikumus
Trešdien, 23. martā plkst. 15:00 Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) Rīgā, Baznīcas ielā 25 – 3 (4.stāvs), notiks ikgadējā LDDK biedru sapulce, kas vienkopus pulcēs nozaru asociāciju un uzņēmumu līderus.
Biedri iepazīsies ar LDDK stratēģijas īstenošanas rezultātiem 2010.gadā, apstiprinās 2011.gada rīcības plānu Latvijas ekonomikas konkurētspējas atjaunošanai un ar uzaicinātajiem viesiem diskutēs par tēmu "Valsts jāvada kā uzņēmums vai kā pašvaldība?".
Diskusijā aicināti piedalīties: Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, 10.Saeimas deputāts Andris Šķēle, Jēkabpils domes priekšsēdētājas Leonīds Salcēvičs, Latvijas Brīvo arodbiedrību (LBAS) savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs.
LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs: "2010.gada nav ļāvis ieslīgt rutīnā vai "nolaist rokas", jo LDDK, tāpat kā tās biedriem izaicinājumu netrūka. Bizness ir pārliecinājies, ka izaicinājums ir iespēja, nevis problēma, tādēļ aicinām arī publisko sektoru skatīties līdzīgā virzienā. 2010.gads bija vērtīgs, jo ļāva katram apzināties savus spēkus un novērtēt vājās puses. Mūsu spēks un vienotība ir LDDK biedri, kas izmantojot sociālā dialoga piedāvātās konsultāciju platformas un savu entuziasmu, velta laiku un darbus Latvijas izaugsmei un labklājībai! Esam kļuvuši stiprāki un mūsu mērķi paliek nemainīgi – konkurētspējīga ekonomika un laba pārvaldība, kas balstīta uz kvalitatīviem, ilgtermiņā orientētiem lēmumiem."
2010.gadā LDDK Padome un Direkcija aktīvi pārstāvēja biedrus un konsolidēja biznesa viedokli sarunās ar valsts pārvaldi un pašvaldībām, arodbiedrībām un starptautiskajiem aizdevējiem. Īstenojot LDDK darbības stratēģiju 2010.gadā, direkcijas eksperti izskatīja vairāk kā 1000 jautājumus tai skaitā ap 700 normatīvos aktus, kas saistīti ar uzņēmējdarbības tiesiskās vides un publiskās pārvaldes jautājumiem un ietekmē biznesa konkurētspēju.
Lēmumu pieņēmēji 2010.gadā no visiem LDDK sniegtajiem atzinumiem vērā ņēmuši 52,2% priekšlikumus uzņēmējdarbības vides uzlabošanai, bet 80 tautsaimniecībai aktuāli jautājumi joprojām turpina virzību saskaņošanas un apspriešanas procesā.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Esam apņēmības pilni panākt, ka biznesa viedoklis tiek daudz biežāk respektēts. Par apņēmību liecina arī fakts, ka 2010.gādā konfederācijai ir pievienojušās 17 jauni spēcīgi nozaru līderi no tādām nozarēm, kā finanšu, farmācijas un telekomunikāciju. Bizness ir tas, kas rada vērtības un valsts, pašvaldību iestādēm ir jāsniedz atbalsts, ne šķēršļi. Jāatzīmē, ka pašlaik LDDK biedri nodarbina 37% no valstī nodarbinātajiem iedzīvotājiem."
2010.gada pavasarī, LDDK, LBAS, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) parakstīja "Latvijas organizētās pilsoniskās sabiedrības attīstības un krīzes pārvarēšanas redzējumu Latvijas atjaunotnes divdesmitgadē. Mērķtiecīgi investēt un mainīt ekonomikas vidi, nodrošinot darba vietas, privātā kapitāla piesaisti un IKP pieaugumu!" un aicināja politiskās partijas, nevalstiskās organizācijas un Latvijas iedzīvotājus pievienoties izstrādātajam redzējumam mērķtiecīgi investēt un mainīt ekonomisko vidi: http://www.lddk.lv/index.php?c=100&p=1354
Pēc 10.Saeimas vēlēšanām LDDK sagatavoja priekšlikumus jaunajai valdības deklarācijai, kas tika nosūtītas ievēlētajām partijām un to apvienībām, kā arī Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim. LDDK aicināja valdības deklarācijas izstrādātājus turpmāko četru gadu laikā realizēt politiku, kas vērsta uz Latvijas ekonomikas izaugsmes atjaunošanu, valsts pārvaldes un tautsaimniecības pārstrukturēšanu ilgtspējīgai konkurencei, nodarbinātības veicināšanu un dzīves kvalitātes paaugstināšanu. Aicinājums pieejams LDDK mājas lapā: http://www.lddk.lv/index.php?main=84&c=100&p=1435
2010.gada galvenie sasniegumi
Neraugoties uz Latvijas konkurētspējai nelabvēlīgu lēmumu pieņemšanu (īpaši uzsverot darbaspēka izmaksu celšanos un patēriņa samazināšanos PVN pieauguma rezultātā) valsts budžeta kontekstā sasniegti vairāki labvēlīgi rezultāti:
2011.gada budžeta sagatavošanas kontekstā – valsts īstenoto funkciju izvērtēšana un potenciālo politikas izmaiņu konstatēšana darba grupas ietvaros, kas sniedza nozīmīgu pienesumu valsts izdevumu samazināšanā turpat 50 milj. apmērā.
Sadarbībā ar Valsts kanceleju un "Ernst & Young" izvērtētas un atbalstu guvušas daudzas administratīvo šķēršļu un pārmērīgo kontroļu samazināšanas iespējas, kas sniedz praktisku resursu ietaupījumu gan valstij (27,2 miljonus latu biznesam un 10,3 miljonus latu valsts iestādēm."
Nodokļu pamatnostādņu kontekstā - PVN samazināto likmju daļēja saglabāšana (balstoties uz diskusijām par šo jautājumu ar Finanšu ministriju, kā arī iesaistot nozaru pārstāvjus) un ar nodokļiem neapliekamā minimuma neliela paaugstināšana 2011.gadā.
Atbalstot pašnodarbinātību un mikrouzņēmumus, sadarbībā ar MVU sadarbības platformu – izstrādāts mikrouzņēmumu nodoklis un uzsākta tā ieviešana, kā arī paredzētas administratīvo šķēršļus mazinošas atskaitīšanās procedūras.
UIN atlaides lielajām investīcijām saņemošo uzņēmumu loka paplašināšana, iekļaujot arī telekomunikāciju un IKT nozares.
LDDK priekšlikumu attiecībā uz vidēja termiņa principiem minimālās algas noteikšanai Latvijā formulēšana un iesniegšana LM darba grupā.
LDDK priekšlikumi tika iekļauti Ēnu ekonomikas mazināšanas un Nereģistrētās nodarbinātības mazināšanas pasākumu plānos, piemēram, grozījumus Publisko iepirkumu likumā, par bezskaidras naudas norēķiniem, kontrabandas apkarošanu, u.c.
Panākts, ka ES struktūrfondu pārdales rezultātā, Latvijas ceļu infrastruktūrai piešķirti divas reizes vairāk līdzekļi – 270 miljoni latu.
Sniegtas konsultācijas un priekšlikumi strukturālā bezdarba problēmu risināšanai un gūts biedru atbalsts aktīvās nodarbinātības pasākumu ieviešanai.
LDDK vienojās ar Izglītības un zinātnes ministriju un tās pakļautībā esošajām iestādēm, ka profesionālās izglītības reformas ietvaros notiks 10 - 12 trīspusēju nozaru ekspertu padomju izveide, kas nodrošinās strukturētu sociālo partneru iesaisti profesionālajā izglītība.
LDDK turpināja sniegt konsultācijas darba tiesībās un darba aizsardzībā (vairāk kā 1300 uzņēmumiem), izstrādāja pētījumu par darba aizsardzību, sniedza plašās apmācības darba aizsardzībā visos Latvijas reģionos, kā arī sniedza atbalstu darba devējiem darba vides risku vērtēšanā (novērtētas 93 865 darba vietas).
Attīstīts sociālais dialogs reģionos, atjaunojot esošus reģionālos uzņēmēju kubus, dibinot jaunus un uzsākot ciešu sadarbību ar pašvaldībām, sniegtas apmācības, kā arī izdoti vairāki izglītojoši materiāli par sociālo dialogu, labu pārvaldību un cilvēkresursu plānošanu.
LDDK kopš 2010.gada ir pārstāvētas Briselē un Maskavā, kas ir iespēja arī biedriem veidot ciešāku sadarbību ar ES un Krievijas tirgiem.
LDDK, Igaunijas un Lietuvas darba devēju konfederācijas paraksta vienošanos par kopīgu sadarbību Baltijas Jūras reģiona ietvaros.
LDDK Kazahstānas valstu darba devēju organizācijām izveido Lietišķās sadarbības padomi, tāpat tiek turpināts darbs Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas sadarbības padomēs.
Korporatīvās sociālās atbildības platformas ietvaros, tiek parakstīts memorands ar 22 organizācijām par KSA principiem Latvijā, radītas un virzītas rekomendācijas normatīvo aktu izmaiņām godīgas uzņēmējdarbības veicināšanai, kopīgi ar LBAS pirmo reizi Latvijā tiek izveidots Ilgtspējas indekss, kas ir unikāls instruments uzņēmuma ilgtspējas noteikšanai (tajā piedalās 70 uzņēmumi, no kuriem 40 dala bronzas un sudraba indeksa kategorijas).
Par 2011.gada tautsaimniecības prognozēm un LDDK prioritātēm informāciju izsūtīsim pēc biedru sapulces!
Par LDDK
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija Latvijā uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, izglītības, nodarbinātības, sociālās drošības, veselības aprūpes, darba tiesību un darba aizsardzības jomās. LDDK ir sociālā dialoga partneris valdībai un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai, ved sarunas ar valsts un pašvaldību institūcijām, apvieno vairāk kā 58 nozaru, profesionālās un reģionālās uzņēmēju biedrības un darba devēju organizācijas, kā arī vadošos uzņēmumus, kuros strādā virs 50 darbiniekiem, - kopumā vairāk kā 5000 darba devējus. LDDK biedri nodarbina virs 37% no nodarbinātājiem Latvijā.
Starptautiski LDDK ir pārstāvēta Starptautiskajā darba devēju organizācijā (IOE), Uzņēmējdarbības un rūpniecības konsultatīvajā padomē (BIAC) pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Biznesa konfederācijā (BUSINESSEUROPE), kas ir nozīmīgākais Eiropas uzņēmēju interešu pārstāvis ES institūcijās. LDDK ir pārstāvēta Eiropas Ekonomiskajā un Sociālajā komitejā, kā arī astoņās Eiropas Komisijas konsultatīvajās komitejās un padomēs, un trijās ES aģentūrās.
Sīkāka informācija www.lddk.lv