2014. gadā ēku būvniecība nodrošināja nozares pieaugumu
Pēc strauja pieauguma 2014. gada pirmajā pusē, gada beigās būvniecības produkcijas apjomi saruka un 4. ceturksnī būvniecības apjomi pieauga tikai par 4,4 %, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo periodu (salīdzināmajās cenas, neizlīdzināti dati).
Kopumā 2014. gadā būvniecības produkcijas apjomi pieauga par 7,9 % un pieauguma temps kopumā bija līdzīgs kā 2013. gadā, kad būvniecības produkcijas apjomi pieauga par 7,4 %. Vienlaikus jāuzsver - ja 2013. gadā inženierbūvju būvniecības apjomi pieauga straujāk, tad 2014. gadā tie saruka par 10 %. Lielāko devumu nozares izaugsmē 2014. gadā nodrošināja ēku būvniecība. Tās apjomi pieauga par 33,6 %.
2014. gadā vienlīdz strauji pieauga gan dzīvojamo, gan nedzīvojamo ēku būvniecības apjomi, tomēr jāņem vērā, ka 2013. gadā dzīvojamo ēku būvniecības apjomi bija daudz straujāki nekā nedzīvojamo ēku būvniecības apjomi, kas 2013. gadā pat saruka.
Nedzīvojamo ēku būvniecība nodrošināja lielāko devumu nozares gada izaugsmē 2014. gadā. Šajā kategorijā visstraujāk pieauga viesnīcu un tām līdzīgu lietojuma ēku būvniecības apjomi. Pēc samazinājuma 2013. gadā, 2014. gadā mērens būvniecības apjomu pieaugums bija vērojams rūpnieciskām ražošanas ēkām un noliktavām. Dzīvojamo māju kategorijā visstraujāk pieauga divu dzīvokļu māju būvniecības apjomi.
Inženierbūvju kategorijā 2014. gadā visstraujākais sarukums bija vērojams ostas un dambju, kā arī tiltu un tuneļu būvniecībā, savukārt pieauga rūpniecības komplekso būvju būvniecības apjomi.
2014. gadā tika izsniegtas 5183 būvatļaujas, kas ir par 0,1 % vairāk nekā 2013. gadā. No kopējā izsniegto būvatļauju skaita lielākā daļa (65 %) būvatļaujas izsniegtas jaunbūvju būvniecībai (galvenokārt viena dzīvokļa māju un vasarnīcu un dārza māju būvniecībai).
Pēdējos gados liels devums būvniecības nozares izaugsmē ir ES struktūrfondiem. Turpmāko situāciju lielā mērā var ietekmēt ārējie ģeopolitiskie faktori, kas var atstāt negatīvu iespaidu uz nozares finansējumu un attiecīgi arī uz nozares kopējo izaugsmi un investīciju piesaisti.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Vita Skuja
EM Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas referente