3 lietas, kas jāņem vērā, ja mājai jāmaina fasāde: Skaidro eksperti
Ēkas fasādes instalācija ir process, ko privātmāju īpašnieki veic sadarbībā ar būvniekiem, pašvaldību un materiālu tirgotājiem, un tas aktuāls gan jaunbūvēm, gan renovējamiem mājokļiem. Fasādes risinājumu uzņēmuma “Cedral” eksperti apkopojuši galvenās lietas, kas jāņem vērā, ja grasies atjaunot savas mājas fasādi 2023. gadā, un ar ko jārēķinās, plānojot izmaksu budžetu.
Apzini nepieciešamo dokumentāciju
Plānojot mājas atjaunošanu, noteikti ieplāno vizīti uz vietējo būvvaldi, kur, informējot par gaidāmajiem darbiem un to apjomu, būs iespējams noskaidrot, vai plānotajā projekta realizācijai nepieciešams noformēt vienkāršotas renovācijas apliecinājuma karti un citus papildu dokumentus. Dažāda veida ierobežojumus ēku atjaunošanas darbos, piemēram, attiecībā uz materiālu var nākties ievērot, ja jūsu īpašums atrodas vēsturiskās apbūves zonējumā, piemēram, Rīgas vēsturiskajā centrā, Āgenskalnā, Čiekurkalnā, arī reģionu pilsētās, piemēram, Kuldīgā un citviet. Katra pašvaldība savu zonējumu pārvalda individuāli, tāpēc saistošos noteikumus visprecīzāk varēs izskaidrot attiecīgās pašvaldības iestādē.
Izvērtē materiāla ilgmūžību, uzturēšanu un laikapstākļu ietekmi
Izvēloties ēkas fasādi, cilvēks ne tikai veido savas mājas vizītkarti, bet vienlaikus arī cenšas prognozēt, cik daudz darba un līdzekļu būs jāiegulda tās regulārā uzturēšanā. Vairumā gadījumu iedzīvotāji par mājas fasādes atjaunošanu domā ilgākā termiņā, izvēloties materiālus, kas kalpos 30 un vairāk gadus. Protams, pastāv izņēmumi, proti, iedzīvotāji, kuri māju grasās pārdot, var izvēlēties lētākus risinājumus ar kalpošanas ilgumu piecu gadu periodā un attiecīgi zemākām izmaksām, piemēram, vienkāršotus plastmasa materiālus.
Risinājumi ir dažādi, taču, ja nav iespēju regulāri nodarboties ar fasādes uzturēšanu un pārkrāsošanu, bet ir vēlme pēc “uzlikt un aizmirst” tipa risinājuma, tad starp tirgū pieejamajiem risinājumiem var domāt par dažādiem šķiedrcementa fasādes apdares paneļiem. Jāņem vērā arī Latvijai raksturīgie klimatiskie apstākļi – piemēram, koksnes nažfiniera materiāli labāk jutīsies Spānijā, nevis Latvijā. Tikmēr Latvijā galvenais parametrs ir materiāla spēja izturēt vairākus sasalšanas ciklus.
Veic mērījumus, lai noteiktu izmaksas
Lai sāktu kalkulēt provizorisko budžetu, vispirms nepieciešams nomērīt ārējo sienu izmēru. Ņemot vērā, ka mērījumiem nav jābūt izcili precīziem, tos katrs var veikt pats, saprotot sienas platību kvadrātmetros. Šis skaitlis jau vēlāk var kalpot kā izejas punkts sarunās ar materiālu piegādātājiem un arī būvniekiem, kuri iezīmēs aptuvenās darbaspēka izmaksas un darbu ilgumu. Protams, jāņem vērā, ka katras ēkas gadījums ir individuāli vērtējams, piemēram, ja fasādes stiprinājumi ir izpuvuši, tad tas noteikti ietekmēs darba apjomu un arī cenu.
120 kvadrātmetru mājai provizoriskā apdares materiāla cena varētu veidot 5000 eiro, taču papildus jārēķinās ar darbaspēka izmaksām. Ir gan pietiekami liela iedzīvotāju daļa (aptuveni trešdaļa klientu), kas fasādes instalāciju veic paši, taču liela daļa joprojām mēdz uzticēt šo darbu profesionāļiem.
“Der ielāgot, ka izmaksas vēlams rēķināt ilgtermiņā – ieguldot lielāku naudas summu procesa sākumā, izdosies izvairīties no papildu renovācijas izmaksām nākotnē. Atjaunot fasādi vēlāk vienmēr būs dārgāk nekā ieguldīt kvalitatīvākā materiālā fasādes sākotnējā instalācijā, turklāt arī darbaspēka cenas nākotnē, visticamāk, nekritīsies,” norāda “Cedral” reģionālās tirdzniecības vadītājs Elviss Siliņš.