3 populārākie bruģakmeņu veidi
Māls, no kura top klinkers, un granīts ir divi materiāli, kuri bruģakmeņu izgatavošanai tiek izmantoti gadsimtiem un pat tūkstošiem gadu.
Foto: 3 populārākie bruģakmeņu veidi; autors: 3 populārākie bruģakmeņu veidiMāls, no kura top klinkers, un granīts ir divi materiāli, kuri bruģakmeņu izgatavošanai tiek izmantoti gadsimtiem un pat tūkstošiem gadu. Vārdu sakot, pārbaudīti materiāli. Mūsdienās granīts dēļ augstajām izmaksām ierindojas ekskluzīvo materiālu grupā, klinkers, savukārt, ir veiksmīgs kompromiss, ja tiek meklēta optimāla cena un labas ekspluatācijas īpašības.
Betona bruģakmeņi privātajā un arī sabiedriskajā sektorā, vismaz Latvijā, pieprasījumā krietni apsteidz klinkeru un granītu. Iemesls ir tradicionāls – vislētākās izmaksas. Taču, ja salīdzina šos trīs bruģakmeņu izturības pakāpes, tad pirmā vieta piešķirama granītam, otrā – klinkeram, trešā – betona bruģakmeņiem. Granīts ir dabīgs materiāls un tā izturību neietekmē ražošanas process, klinkera izturība atkarīga no izmantotā māla sastāva un apdedzināšanas temperatūras, ražošanas iekārtu kvalitātes, betona bruģakmeņu izturība atkarīga no grants sastāva, cementa kvalitātes un ražošanas tehnoloģijas.
Pirms pāris gadiem bieži nācās sastapties ar nekvalitatīviem betona bruģakmeņiem, šobrīd situācija ir krietni uzlabojusies, jo dabiskā atlases veikusi savu darbu un liela daļa haltūristu no tirgus pazuduši.
Krāsu toņi granīta bruģakmeņiem ir dabas doti, klinkera bruģakmeņiem tonis atkarīgs no izvēlētā māla sastāva un apdedzināšanas režīma. Šiem bruģakmeņiem tonis nemainās visā ekspluatācijas laikā. Betona bruģakmeņi tiek ietonēti ar speciālām krāsvielām visā masā vai arī iekrāsots tikai virsējais slānis (aptuveni 1 cm biezumā), līdz ar to pieejamā krāsu toņu palete ir krietni plašāka, taču jārēķinās, ka jebkura mākslīga krāsviela ultravioleto staru ietekmē ar laiku zaudē sākotnējo intensitāti.
Katrs no minētajiem bruģakmeņu veidiem ir vislabākais risinājums kādā konkrētā situācijā.