5 jautājumi, ko uzdot dzīvojamā projekta atvērto durvju dienā
Izvēlēties ilgtermiņa mājvietu nav viegls uzdevums, jo īpaši šobrīd, kad tirgus piedāvājums ir tik plašs kā nekad. Gadījumā, ja neesi līdz galam pārliecināts, ko tieši sagaidi no projekta attīstītāja, pašas mājvietas un tās tuvējās apkaimes, “Merks mājas” Pārdošanas daļas vadītājs Grigorijs Baratašvili iesaka doties mērķtiecīgās ekskursijās jeb klātienē izpētīt interesējošos daudzdzīvokļu projektus, piesakoties atvērto durvju dienai, lai attīstītāja pārstāvjiem uzdotu gan ļoti praktiskus, gan arī “neērtus” jautājumus.
1. Vai ēka ir energoefektīva?
Ēkas energoefektivitāte tiešā mērā ietekmē mājokļa kopējo komfortu un ne mazāk būtiski – komunālo maksājumu apmēru. Rūpīgi iztaujājot par to, kā ēka ir siltināta, kādi logi izmantoti, kā arī, kādas ir apkures, dzesēšanas un rekuperācijas sistēmas, aiztaupīs ne vien lieku satraukumu, bet potenciāli arī ievērojamu naudas summu, kas varētu tikt nelietderīgi “nokurināta”, ja ēka nav būvēta pēc A vai B klases energoefektivitātes standartiem.
Padoms: Pavaicā, vai attīstītājs plāno darīt vēl ko papildus, lai nodrošinātu pēc iespējas mazākus komunālos maksājumus, piemēram, vai plānots uzstādīt saules paneļus, vai izmantot citus atjaunojamās enerģijas avotus, kas varētu samazināt tavus ikmēneša izdevumus.
2. Kāda ir skaņas izolācija – vai dzirdēšu, kā kaimiņš brokasto?
Neviens nevēlas dzirdēt, kā kaimiņš gatavo brokastis vai no rīta jogo, tādēļ ir svarīgi noskaidrot, cik kvalitatīva ir ēkas skaņas izolācija. Eksperts vērš uzmanību, ka skaņas izolāciju daudzdzīvokļu namā ietekmē dažādi faktori, tostarp arī materiāls, no kāda ir celta ēka. Piemēram, dzelzsbetona paneļu mājas spēj nodrošināt labāku skaņas izolāciju pat par Latvijas būvnormatīvos noteikto C līmeni. Līdz ar to, iegādājoties īpašumu, svarīgi ir iztaujāt ne vien par dzīvokļa apdari, bet arī par materiāliem, kas izmantoti ēkas būvniecībā.
Padoms: Atceries, ka skaņa un atbalss tukšā dzīvoklī būs krietni vairāk dzirdama, nekā tad, ja mājoklis būs jau iekārtots ar sadzīves mēbelēm. Šī iemesla dēļ skaņas izolācijas kvalitāti vislabāk var noteikt, piemēram, attīstītāja demo dzīvokļos, kur ierasti ir iekārtota gan viesistaba, gan guļamistabas un virtuve, kā arī vannas istaba. Ja no blakus dzīvokļa ir dzirdamas sarunas, tad viennozīmīgi skaņas izolācija dzīvoklī ir vērtējama kā slikta, tomēr, ņemot vērā, ka skaņas izolācijas mērķis ir slāpēt, nevis pilnībā “izslēgt” apkārtējās skaņas, no dobjiem mūzikas basiem un veļasmašīnas dūkoņas visbiežāk nav iespējams pilnībā izvairīties.
3. Kas būs ēkas apsaimniekotāji?
Mājas apsaimniekotāji jeb cilvēki, kas rūpēsies ne vien par to, lai tavu māju vide būtu sakopta un komfortabla, bet arī sniegs “pirmo palīdzību” ēkas bojājumu gadījumā, ir svarīgs kritērijs, pēc kā izvēlēties dzīvojamo vidi. Tāpat arī ēkas apsaimniekotāji ir tie, kuri risina koplietojamo zonu un teritoriju lietošanas jautājumus, tādēļ ir svarīgi zināt, ar ko rēķināties. Uzzinot, ko projekta attīstītājs paredzējis kā nama apsaimniekotājus, sniegs ieskatu gan par paša attīstītāja kvalitātes standartiem, gan arī dos iespēju detalizētāk izpētīt, cik daudz un kādi ir citi apsaimniekotāja projekti, kādas ir publiski pieejamās atsauksmes vai sūdzības, kā arī gūt kopējo iespaidu par to, kāda būtu sadzīve un ikdiena noskatītajā projektā.
Padoms: Atvērto durvju dienā nereti ir iespēja satikt arī apsaimniekotāju pārstāvi, tādēļ izmanto iespēju un uzdod visus interesējošos jautājumus atbildīgajai personai.
4. Kas pļaus zālienu?
Arvien populārāki kļūst dzīvokļi, kam pieejama arī neliela, bet privāta zaļā zona, kur vasarā pasauļoties, ierīkot bērnu rotaļu stūrīti vai gluži vienkārši baudīt vakara saulrietus. Zāliena pļaušana ir viens no praktiskajiem aspektiem, kas jāizsver, izvēloties par labu šādam 1. stāva dzīvoklim. Lai izvairītos no nepatīkama pārsteiguma un dzīvoklī nebūtu jātur zāles pļāvējs, ir laikus jānoskaidro, kurš un cik bieži parūpēsies par zāles pļaušanu.
Padoms: Ja apsver iespēju iegādāties townhouse tipa dzīvokli, kam pieejama sava privātā zona, piesakoties atvērto durvju dienai, norādi, ka noteikti vēlēsies aplūkot tieši šo dzīvokli, lai vari ērti pārliecināties, vai tas tavam dzīves ritmam ir piemērots.
5. Vai saņemsi sālsmaizes dāvanu no projekta attīstītāja?
Nereti projekta attīstītāji tieši uz atvērto durvju dienu dzīvokļa pircējiem piedāvā akcijas un īpašus bonusus, kas bieži vien ir pat vairāku tūkstošu eiro vērtībā. Iztaujā projekta pārstāvjus, vai pie ievākšanās paredzēta kāda “sālsmaizes” dāvana, piemēram, apmaksāti komunālie maksājumi gada garumā, jauna virtuves iekārta vai jebkas cits, kas varētu ievērojami samazināt pārcelšanās izmaksas.
Padoms: Arī tad, ja projekta attīstītājs publiski, piemēram, sociālajos tīklos, nav ziņojis par šāda tipa akcijām, noteikti ir vērts pavaicāt, vai tādas ir plānotas. Ļoti bieži pirmā roka par šādu informāciju ir tiem, kas pieteikušies attīstītāja jaunumu saņemšanai, tādēļ ir vērts savlaicīgi noskaidrot, vai un kā tikt pie papildu dāvanas.