7 padomi, kā izvairīties no ūdensvada cauruļu aizsalšanas ziemā
Ziema nereti sagādā ne vien skaistus skatus, bet arī dažādus izaicinājumus, īpaši privātmāju īpašniekiem. Viens no būtiskākajiem riskiem ziemā ir ūdensvada cauruļu aizsalšana, kas var radīt ievērojamus zaudējumus un neērtības. Zemas gaisa temperatūras, īpaši ilgstošs kailsals, kad zemi nesedz sniega kārta, var izraisīt cauruļu aizsalšanu un pat plīšanu. Lai arī pēdējos gados ziemas Latvijā vairs nav tik bargas un ārā ir salīdzinoši silts, ir noderīgi zināt, kā pasargāt savu īpašumu no šīs potenciālās problēmas un kā rīkoties, ja tā tomēr ir atgadījusies.
Biežākās problēmas un sekas
Ūdensvada cauruļu aizsalšana var notikt vairāku iemeslu dēļ. Viens no galvenajiem iemesliem ir ārkārtīgi zema gaisa temperatūra. Īpaši bīstams ir kailsals, kad nav sniega segas, kas kalpo kā dabīga siltumizolācija. Caurules visbiežāk aizsalst, ja āra temperatūra ilgstoši turas zem -15°C. Problēmas var radīt arī nepietiekama mājas apkure, neapkurinātas telpas, nenoblīvēti pagrabu logi un durvis, kā arī nenosiltināti cauruļvadi. Tāpat arī ūdensvada caurules, kas atrodas salīdzinoši tuvu zemes virsmai, ir īpaši pakļautas aizsalšanas riskam.
Aizsalušas caurules var radīt nopietnas sekas, tostarp ūdens padeves pārtraukumu, kas var izraisīt neērtības ikdienas dzīvē. Turklāt aizsalstot ūdens izplešas un var saplēst caurules, kas var novest pie dārgiem remontdarbiem un pat plūdiem.
Ko darīt, lai pasargātu ūdensvada caurules no aizsalšanas?
Foto: Shutterstock.com
Pietiekams cauruļvadu dziļums un siltumizolācija
Plānojot jaunu ūdensvadu, pārliecinies, ka ir ievēroti tehniskie noteikumi un caurules ir ieraktas pietiekamā dziļumā zem zemes virsmas. Plastmasas caurulēm ieteicams būt vismaz divus metrus zem zemes. Ja caurules nav iespējams ierakt pietiekamā dziļumā, tad tās ir obligāti jāsiltina. Izmanto siltumizolāciju, piemēram, putupolistirolu, minerālvati vai citus piemērotus materiālus. Tāpat caurules no sala var pasargāt, apmetot augsni virs tām ar sniegu, kas kalpo kā dabīga siltumizolācija.
Ūdens plūsmas nodrošināšana
Ņem vērā, ka ilgstoša un stipra sala laikā siltumizolācijas materiāls ne vienmēr līdzēs. Tāpēc efektīvs papildu risinājums, kā novērst cauruļu aizsalšanu, ir nodrošināt nepārtrauktu, nelielu ūdens plūsmu. Nedaudz atverot ūdens krānu, ūdens nepaspēs atdzist un pārvērsties ledū. Šī metode ir lētāka par izmaksām, ko var prasīt aizsalušu cauruļu atkausēšana, un var novērst būtiskus bojājumus.
Sildkabeļu izmantošana
Ja caurules atrodas vietās, kur ir grūti uzturēt vienmērīgu temperatūru, apsver iespēju izmantot papildu siltuma avotus, piemēram, sildītājus vai sildkabeļus, kas var nodrošināt tiešu siltumu caurulēm. Mūsdienās ir pieejami speciāli sildkabeļi, ko var aptīt ap caurulēm zem siltumizolācijas. Šie kabeļi nodrošina siltuma uzturēšanu komunikāciju tīklos un novērš ūdens aizsalšanu. Lielā sala periodā sildkabeļus pievieno elektriskajam tīklam, lai uzturētu pietiekamu temperatūru ūdensvadā. Var izmantot arī pašregulējošos elektrības kabeļus, kas automātiski aktivizējas, kad temperatūra tuvojas nullei.
Telpu siltināšana
Pārliecinies, ka pagraba telpas, bēniņi un citas telpas, kurās atrodas ūdensvada caurules, ir pietiekami siltinātas. Cieši aizver mājas logus, durvis un lūkas, lai novērstu caurvēju un aukstuma iekļūšanu.
Minimālās temperatūras uzturēšana telpās
Nav obligāti nepieciešams uzturēt telpās ierasto komforta temperatūru, ieteicams, lai telpu temperatūra nebūtu zemāka par +10°C. Tas nodrošinās pietiekami daudz siltuma, lai ūdensvada caurules neaizsaltu. Šī temperatūra ir īpaši svarīga telpās, kur atrodas ūdensvada caurules, piemēram, pagrabos, bēniņos un garāžās.
Cauruļu noslēgšana un iztukšošana
Ja plāno atstāt māju uz ilgāku laiku, atslēdz ūdeni un iztukšo visas sistēmas. Atver visus ūdens krānus un ļauj ūdenim iztecēt. Noskalo ūdeni arī tualetes podā, atstājot tvertni tukšu. Pirms iztukšo caurules, atceries izslēgt ūdens boileri, ja tādu izmanto. Arī ja ārējās caurules netiek izmantotas ziemas periodā, pilnībā iztukšo tās no ūdens un noslēdz ārējos krānus.
Regulāras pārbaudes un savlaicīga rīcība
Regulāri pārbaudi cauruļvadu stāvokli un pārliecinies, ka nav bojājumu siltumizolācijā. Tāpat apseko mājas pagrabu, bēniņus un citas telpas, lai pārliecinātos, ka tajās nav caurvēja no vaļā atstātiem logiem, durvīm, lūkām. Ja konstatē, ka ūdensvads ir aizsalis, nekavējoties rīkojies. Ja paša spēkiem neizdodas atrisināt problēmu, sazinies ar avārijas dienestu.
Kā rīkoties, ja ūdensvads tomēr aizsalis?
Foto: Pixabay.com/ photim
Pirmā pazīme, ka ūdensvads aizsalis, ir ūdens trūkums, atverot krānu, vai arī tualetes poda rezervuārs nepiepildās pēc ūdens noskalošanas. Tāpat var novērot arī samazinātu ūdens spiedienu vai palielinātu ūdens duļķainību.
Ja esi nolēmis paša spēkiem risināt šo problēmu, ir vairāki soļi, ko var darīt. Atkarībā no caurules materiāla, var mēģināt atkausēt aizsalušo vietu ar karstu ūdeni vai izmantot fēnu vai sildītāju, novirzot gaisa plūsmu uz sasalušo vietu. Šo metodi var izmantot gan metāla, gan plastmasas caurulēm, taču jāuzmanās no pārkaršanas.
Lai atkausētu cauruli, kas aizsalusi zem zemes, var izmantot elastīgu mazāka diametra cauruli, ko ievada ūdensvada caurulē, vienlaikus sūknējot tajā karstu ūdeni.
Ja caurule ir aizsalusi telpā, var mēģināt paaugstināt temperatūru telpā, izmantojot sildītāju.
Noteikti nedrīkst cauruļu atkausēšanai izmantot atklātu liesmu, it īpaši, ja caurules ir no plastmasas vai izolētas ar ugunsnedrošiem materiāliem!
Pēc atkausēšanas, pārliecinies, ka caurules ir pienācīgi nosiltinātas, lai izvairītos no atkārtotas aizsalšanas.
Ja pašam tomēr neizdodas atkausēt cauruli, sazinies ar avārijas dienestu.
Ūdensvada cauruļu aizsalšana ziemā ir nopietna problēma, kas var radīt ne tikai neērtības, bet arī būtiskus zaudējumus. Tāpēc atceries, ka labākais veids, kā tikt galā ar ūdensapgādes cauruļu aizsalšanu, ir novērst šādu situāciju jau pašā saknē, veicot profilaktiskus pasākumus un pienācīgi sagatavojoties ziemas periodam.