building.lv skaitļos

Lietotāji online17
Aktīvie uzņēmumi20715
Nozares ziņas33072
7 populāri materiāli balkona nožogojumam: kā izvēlēties labāko risinājumu? : building.lv - par būvniecību Latvijā

7 populāri materiāli balkona nožogojumam: kā izvēlēties labāko risinājumu?

7 populāri materiāli balkona nožogojumam: kā izvēlēties labāko risinājumu?
Foto: Vecteezy.com/ Siraphol Siricharattakul

Balkons mūsdienās kļuvis par svarīgu dzīves telpas paplašinājumu – tas ne vien dod iespēju baudīt svaigu gaisu, sauli un skatu uz apkārtējo vidi, bet arī kalpo kā praktiska ārtelpa, kur atpūsties vai strādāt. Turklāt tas ir arī būtisks estētisks elements, kas papildina ēkas kopējo vizuālo izskatu un piešķir dzīvoklim vai mājai raksturu. Taču, lai balkons pilnvērtīgi pildītu savu lomu kā komfortabla un funkcionāla vieta, liela nozīme ir tā nožogojuma materiālam. Pareizi izvēlēts balkona nožogojums ir svarīgs gan drošībai, gan privātumam, gan aizsardzībai pret vēju un sauli, kā arī padara balkonu par patīkamu atpūtas zonu. 

Šajā rakstā aplūkosim populārākos balkona nožogojuma materiālus un sniegsim ieteikumus, kā izvēlēties piemērotāko risinājumu, panākot līdzsvaru starp balkona estētiku un funkcionalitāti.

1. Stikla nožogojums

Stikla nožogojumi ir viens no populārākajiem mūsdienu risinājumiem, kas piešķir balkonam eleganci un vieglumu. Tie ir izturīgi pret laikapstākļiem un ļauj ielaist telpā vairāk dabiskās gaismas, vienlaikus aizsargājot pret vēju.

Ir pieejami dažādi stikla veidi – caurspīdīgs, matēts, tonēts vai ar dekoratīviem rakstiem, kas ļauj pielāgot balkona dizainu individuālajām vajadzībām. Piemēram, ja vēlies modernu un minimālistisku izskatu, ideāla izvēle būs caurspīdīgs rūdītais stikls. Savukārt, ja nepieciešams vairāk privātuma, labāk izmantot matētu vai tonētu stiklu.

2. Metāla margas

Foto: Vecteezy.com/ nai.rmtango249756

Metāla margas ir viens no izturīgākajiem un daudzpusīgākajiem balkona nožogojumu risinājumiem. Tie pieejami dažādos dizainos, sākot no minimālisma, līdz grezniem kaltajiem rakstiem. Izvēloties metālu, svarīgi ņemt vērā ne tikai dizainu, bet arī kopšanas prasības un  izturību pret laikapstākļiem.

Piemēram, balkona margas no alumīnija ir vieglākas, tās nerūsē un neprasa īpašu kopšanu. Alumīnijam var piešķirt dažādas apdares – anodētu, pulverkrāsotu vai pat koka imitācijas pārklājumu, tāpēc tas ir ideāli piemērots mūsdienīgiem un industriāla stila balkoniem. Tomēr alumīnijs ir salīdzinoši mīksts materiāls, tāpēc tas var būt mazāk izturīgs pret spēcīgiem triecieniem nekā tērauds vai dzelzs.

Nerūsējošais tērauds ir izturīgs pret mitrumu un temperatūras svārstībām, kas padara to par vienu no ilgtermiņā uzticamākajiem materiāliem. Tas nerūsē, tāpēc tam nav nepieciešama regulāra apstrāde ar pretkorozijas līdzekļiem. To bieži izmanto minimālistiskos vai modernos balkona dizainos, kur viena o galvenajām prasībām ir augsta kvalitāte. Nerūsējošais tērauds ir smagāks par alumīniju un var būt dārgāks, taču tā izturība pret mehāniskiem bojājumiem ir ievērojami lielāka.

Dzelzs, īpaši kaltais metāls, ir viena no izsmalcinātākajām izvēlēm klasiska vai retro stila balkoniem. Balkona margas no šī materiāla ir ārkārtīgi izturīgas un pieejamas ar grezniem dekoratīvajiem rakstiem, taču prasa rūpīgu apkopi, jo dzelzs ir pakļauta rūsēšanai. Lai paildzinātu kalpošanas laiku, dzelzs margas nepieciešams regulāri krāsot un apstrādāt ar pretkorozijas līdzekļiem.

3. Koka nožogojums

Foto: Vecteezy.com/ fotografiche612301

Koka nožogojumi piešķir balkonam dabisku, siltu un mājīgu noskaņu. Tie nodrošina pietiekami labu privātumu, taču prasa regulāru apkopi – krāsošanu vai eļļošanu, lai saglabātu izturību pret mitrumu un kaitēkļiem. Koka žogi balkonam pieejami dažādos dizainos – no blīviem slēgtiem koka paneļiem lielākam privātumam, horizontālām vai vertikālām restotām konstrukcijām vieglumam un labākai gaisa un gaismas caurlaidībai līdz risinājumiem ar dekoratīviem grieztiem un kaltiem elementiem, kas biežāk sastopami lauku māju balkonos.

Visizplatītākais un ekonomiskākais variants ir nožogojums no skujkokiem (priedes, egles, lapegles), taču jāņem vērā, ka tam nepieciešama impregnēšana vai krāsošana aizsardzībai no mitruma un kaitēkļiem. Dabiski izturīgāka ir lapegle, tāpēc to bieži izvēlas terasēm un balkoniem, jo tā ilgāk saglabā izturību pat bez ķīmiskas apstrādes.

Izturīgāki, bet mazāk izplatīti materiāli balkonu nožogojumam  augstās cenas un sarežģītākas apstrādes dēļ ir ozols un osis. Tos dažkārt izmanto privātmāju balkonos vai ekskluzīvākos projektos, kur uzsvars tiek likts uz dabisku un kvalitatīvu koka apdari.

4. Plastmasas nožogojums

Plastmasas nožogojumi no PVC vai polikarbonāta ir viegli, pieejami dažādās krāsās un vienkārši kopjami. Polikarbonāta paneļi var būt gan caurspīdīgi, ļaujot gaismai brīvi plūst tiem cauri, gan matēti, kas nodrošina lielāku privātumu.  Tie ir izturīgi pret dažādiem laikapstākļiem – gan sauli, gan lietu – un to elastība ļauj izmantot tos pat sarežģītākās konstrukcijās. Polikarbonāts ir arī daudz vieglāks nekā stikls, kas atvieglo uzstādīšanu un samazina izmaksas. Šis materiāls ir ilgnoturīgs un neprasa īpašu apkopi, padarot to par piemērotu risinājumu balkoniem, kur nepieciešama gan izturība, gan estētiska pievilcība.

Savukārt ja nepieciešams ekonomiskāks risinājums, var apsvērt PVC paneļus, taču jāņem vērā, ka tiem ir ierobežota izturība pret ārējiem apstākļiem. PVC paneļi var ātrāk zaudēt krāsu vai nolietoties, īpaši, ja tiek pakļauti tiešai saules iedarbībai.

Latvijā polikarbonāta balkonu nožogojumi tiek izmantoti gan privātajās, gan komerciālajās ēkās, kur nepieciešams viegls materiāls, kas ļauj nodrošināt telpā dabisko gaismu un vienlaikus aizsargā no vēja. PVC žogi tiek izmantoti retāk, taču arī tiem ir savi piekritēji, ja tiek meklēts ekonomisks un vienkāršs risinājums.

5. Nožogojums no kompozītmateriāliem

Foto: Shutterstock.com

Balkona nožogojumi no kompozītmateriāliem jeb WPC (koksnes-polimēru kompozīts)  apvieno koka dabisko izskatu ar plastmasas izturību. WPC nožogojumi ir pieejami dažādās krāsās un faktūrās, kas veiksmīgi imitē koka izskatu, tie ir izturīgi pret mitrumu, UV starojumu un neprasa tik intensīvu apkopi kā dabīgais koks, tāpēc tos bieži izmanto privātmājās, terasēs un balkonos, kur svarīgs ir dabisks dizains, bet vienlaikus ir vēlme izvairīties no regulāras kopšanas. Tāpēc, ja balkonam vēlies piešķirt dabisku izskatu, bet nevēties regulāri krāsot vai eļļot koku, WPC būs laba alternatīva, kas apvieno skaistumu un praktiskumu.

6. Auduma un bambusa aizsegi

Foto: Shutterstock.com

Auduma un bambusa aizsegi balkoniem ir lielisks risinājums, lai nodrošinātu privātumu un radītu ēnojumu, turklāt tie piešķir vieglumu un dabiskumu balkona dizainam. Tie ir vienkārši uzstādāmi un neprasa lielas investīcijas, kā arī pieejami dažādās krāsās, rakstos un audumos. Pieejami aizsegi arī ar UV aizsardzību, kas palīdz samazināt saules staru ietekmi un novērš ātru auduma izbalēšanu un nodilumu. Bambusa aizsegi, savukārt, piedāvā ļoti dabisku, ekoloģisku izskatu un var būt ļoti pievilcīgi, ja vēlies radīt eksotisku vai lauku stila atmosfēru.

Tomēr šiem materiāliem ir arī daži trūkumi. Audums, īpaši ja tas nav speciāli apstrādāts, var ātri izbalēt un saplīst, ja tiek pakļauts tiešiem saules stariem. Bambuss kā dabīgs materiāls, ilgstoši pakļauts mitrumam un mainīgiem laikapstākļiem, var sāk drupt vai kļūt trausls, īpaši ziemas mēnešos, kad ir daudz mitruma un sala. Tomēr, ja balkons tiek izmantots tikai sezonāli, piemēram, vasarā, šie materiāli var būt ļoti piemēroti un efektīvi.

Ja meklē ekonomisku un vieglu risinājumu, kas nav paredzēts ilgtermiņa izmantošanai, audums vai bambuss būs lielisks variants. Lai palielinātu auduma izturību, izvēlies materiālus ar UV aizsardzību un aizsargā tos no pārmērīga mitruma. Bambusu var apstrādāt ar īpašiem aizsarglīdzekļiem, lai novērstu mitruma uzsūkšanos un pagarinātu tā kalpošanas laiku. Tomēr, ja meklē ilgtermiņa risinājumu, labāk apsvērt citus nožogojuma variantus.

7. Mākslīgie dekoratīvie nožogojumi

Foto: Shutterstock.com

Mākslīgie dekoratīvie nožogojumi (augi, rīsu salmi, niedres u. c.) ir lielisks veids, kā iegūt dabisku un zaļojošu izskatu balkonā bez nepieciešamības rūpēties par dzīvajiem augiem. Šie aizsegi var būt izgatavoti no mākslīgajiem augiem, kas piestiprināti uz metāla režģiem vai plastmasas paneļiem, sniedzot ne tikai estētisku pievilcību, bet arī nodrošinot privātumu un aizsardzību pret vēju. Mākslīgie augi bieži tiek piedāvāti ar dažādiem augu veidiem – no pavasara ziediem līdz zaļiem vīnogulājiem un pat izsmalcinātiem lapu dzīvžogiem, kas piešķir balkonam dzīvīgu izskatu.

Ja vēlies ilgtermiņa risinājumu, noteikti izvēlies augstas kvalitātes UV izturīgus mākslīgos augus, kas nezaudēs krāsu un izskatu pat intensīvas saules iedarbības laikā. Tāpat, izvēloties mākslīgos augus, pievērs uzmanību to izturībai pret laikapstākļiem un mitrumu, lai nodrošinātu, ka tie ilgstoši saglabā savu formu un funkcionalitāti.

Dabīgie materiāli, piemēram, niedres, rīsu salmi vai koka zari, piedāvā autentisku, zaļojošu izskatu, taču tiem būs nepieciešama biežāka nomaiņa vai apkope. Niedres, piemēram, var kļūt trauslas vai saplīst, ja tās tiek pakļautas mitrumam vai laikapstākļiem, tādējādi tiešas saules gaismas vai stipra vēja ietekmē tās var ātri nolietoties.

Kopumā mākslīgie dekoratīvie nožogojumi ir ērts un efektīvs risinājums tiem, kas vēlas skaistu zaļojoša balkona izskatu bez īpašas kopšanas, tomēr ir svarīgi izvēlēties materiālus, kas nodrošinās ilgtspējību un estētisku pievilcību ilgtermiņā.

Kā izvēlēties piemērotāko nožogojumu?

Foto: Unsplash.com/ Budi Puspa Wijaya

Izvēloties balkona nožogojuma materiālu, ir svarīgi apsvērt vairākus faktorus.

  1. Privātums. Ja nožogojuma galvenais uzdevums ir nodrošināt privātumu, izvēlies materiālu, kas nodrošina pietiekamu aizsardzību no skatieniem un noslēgtu vidi, piemēram, koka, kompozītmateriālu vai plastmasas nožogojumus. Stikla un metāla nožogojumi būs mazāk piemēroti.
  2. Ilgtermiņa izturība. Pārliecinies, ka izvēlētais materiāls ir izturīgs pret UV starojumu, mitrumu un temperatūras svārstībām, kas padara to piemērotu ilgtermiņa lietošanai. Piemēram, nerūsējošais tērauds, alumīnijs un kompozītmateriāli ir izturīgāki salīdzinājumā koku un bambusu, kuriem nepieciešama lielāka apkope.
  3. Estētika un dizains. Balkona nožogojums ir svarīgs estētisks elements, kas ietekmē kopējo ēkas izskatu. Tāpēc izvēlies materiālu, kas saskan ar mājas arhitektūru un tev vēlamo stilu. Piemēram, koks piešķir dabisku un mājīgu izskatu, bet stikls vai metāls ir piemēroti modernākām un minimālistiska dizaina ēkām, savukārt kompozītmateriāli apvieno koka estētiku ar lielāku izturību un mazāku apkopi.
  4. Apkope un uzturēšana. Daži materiāli, piemēram, koks un bambuss, prasa regulāru krāsošanu vai eļļošanu, lai saglabātu to izturību un estētiku. Savukārt metāls, stikls un kompozītmateriāli ir daudz vieglāk uzturami un bieži neprasa īpašu apkopi.
  5. Aizsardzība pret vēju un sauli. Ja balkons ir pakļauts spēcīgam vējam vai saules staru iedarbībai, ir svarīgi izvēlēties materiālus, kas sniedz pietiekamu aizsardzību. Stikla nožogojumi ir lieliska izvēle, lai telpā nodrošinātu vairāk gaismas un vienlaikus pasargātu no vēja. Savukārt auduma aizsegi un mākslīgie augi, lai arī nodrošina labu ēnojumu un aizsargā pret sauli, taču to izturība ilgtermiņā ir ierobežota.
  6. Cena. Atkarībā no materiāla veida cenas var ievērojami atšķirties. Koka un PVC nožogojumi parasti ir ekonomiskākas izvēles, kamēr stikla un kompozītmateriāli var būt dārgāki. Tomēr, izvēloties ilgtermiņa risinājumu, bieži vien ir vērts ieguldīt vairāk.
  7. Vides faktori. Ja dzīvo vietā ar augstu mitruma līmeni un kur biežāk ir spēcīgs vējš, piemēram, piekrastes zonā, izvēlies nožogojumu no nerūsējošā tērauda, alumīnija vai kompozītmateriāliem, kas ir izturīgi pret šādiem apstākļiem.
  8. Uzstādīšana. PVC un auduma aizsegi ir viegli uzstādāmi, savukārt metāla un koka nožogojumi prasa lielāku precizitāti, tāpēc tiem bieži vien nepieciešama profesionāla uzstādīšana.

Izvēloties balkona nožogojumu, jāņem vērā gan estētiskās, gan praktiskās vajadzības. Ir svarīgi ņemt vērā ne tikai savas vēlmes, bet arī balkona lietošanas apstākļus, lai izvēlētos ilgtspējīgu un funkcionālu risinājumu, kas kalpos ilgi un atbildīs visām prasībām.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.