APKURE maksās LĒTĀK, aprīkojot radiatorus ar alokatoriem (siltumenerģijas patēriņa noteicējiem)!
NEPATĪK saņemt apkures rēķinu un nesaprast, par ko Tev jāmaksā TĀDA summa, ja radiatori ir knapi remdeni? NEPATĪK, ka saulīte jau staigā pa zemes virsu, bet dzīvokli kurina uz pilnu klapi? Tev ir iespēja - tērēt siltumu tik, cik vēlies, un maksāt tikai par to, ko Tavs dzīvoklis patērējis!
Maksāt lētāk par apkuri daudzdzīvokļu ēkas dzīvoklim nav nekas sarežģīts vai neiespējams. Tiek piedāvāts pakalpojums – dzīvoklī sildķermeņus (radiatorus) aprīkot ar siltumenerģijas patēriņa noteicējiem – alokatoriem, kas ik mēnesi nosaka katra dzīvokļa individuālo siltuma patēriņu. Pēc tam mājas kopējais siltuma patēriņš tiek sadalīts proporcionāli katra dzīvokļa alokatoru uzskaitītajām vienībām.
Rezultātā katram dzīvoklim apkures maksa tiek rēķināta nevis pēc kvadrātmetriem, bet tik, cik siltuma tas patērējis.
Aprīkot ar alokatoriem var māju ar jebkādu apkuri – centrālapkuri, gāzi u.c. Uzņēmumi, kas piedāvā alokatoru uzstādīšanu un apkalpošanu, dzīvokļu patērētā siltuma aprēķinu veic pēc īpaši izstrādāta matemātiska modeļa.
SIA «DAKC» (www.dakc.lv) projektu vadītājs Raitis Vidžis skaidro : «Esam aprīkojuši ar alokatoriem vairāku gan siltinātu, gan nesiltinātu daudzdzīvokļu ēku dzīvokļus Tukumā, Jelgavā, Bauskā un citur.»
Jelgavā nesiltinātai mājai, dzīvokļos uzstādot alokatorus, mājas siltuma kopējais ietaupījums un dzīvokļu saimniekiem vidējais apkures maksas ietaupījums bija apmēram 20%.
SIA «DAKC» valdes priekšsēdētājs Aivars Rimgailis skaidro: «Darbojoties šajā jomā, mūsu uzņēmumam ir svarīgi nemitīgi attīstīties, radīt kaut ko jaunu, meklēt alternatīvus risinājumus dažādās sarežģītās situācijās. No 2008. gada veicām pamatīgu izpētes darbu, apzinot dažādas problemātiskas situācijas un meklējot tām risinājumu. Piemēram, bieži visi mājas dzīvokļu īpašnieki nav gatavi uzstādīt alokatorus. Tāpēc mēs izstrādājām īpašu matemātisku modeli - varam veikt siltuma aprēķinu katram dzīvoklim arī tad, ja alokatori uzstādīti piemēram tikai 70% dzīvokļu.
Tomēr daudzdzīvokļu ēkā katram dzīvoklim veikt individuālu siltuma aprēķinu ir lietderīgāk, ja aprīkoto dzīvokļu skaits ir pēc iespējas lielāks.
Nebūtu vēlams aprīkot ar alokatoriem vecos padomju laiku konvektorus, to aprīkošana izmaksās divas reizes dārgāk un rādījumi var nebūt tik precīzi.
Lai būtu iespēja, uzstādot alokatorus, katram dzīvoklim individuāli veikt patērētā siltuma aprēķinu, dzīvokļa īpašniekiem par to jāvienojas kopsapulcē. Likumā ir noteikts, ka lēmumu jāatbalsta vismaz 50+1% dzīvokļu īpašniekiem. Tad jāvēršas ar lūgumu pie ēkas apsaimniekotāja, kas savukārt izraugās uzņēmumu, kas uzstādīs un apkalpos alokatorus.
Tiesa, ar alkolatoru uzstādīšanu vien nepietiek. Lai būtu iespēja siltumu ekonomēt, radiatorus nepieciešams papildus aprīkot arī ar termoregulatoriem, ar tiem var regulēt caurplūstošā siltumnesēja daudzumu.
Foto: APKURE maksās LĒTĀK, aprīkojot radiatorus ar alokatoriem (siltumenerģijas patēriņa noteicējiem)!; autors: APKURE maksās LĒTĀK, aprīkojot radiatorus ar alokatoriem (siltumenerģijas patēriņa noteicējiem)!
Bieži ir tā – cilvēki ir gatavi uzstādīt alokatorus. Kad uzzina, ka papildus jāmaksā arī par termoregulatoriem, sāk domāt...
Protams, radiatoru aprīkošana ar termoregulatoru un alokatoru motivē ekonomēt siltumu, piemēram, nevis attaisīt logu un ļaut siltumam aizplūst, bet samazināt siltumnesēja padevi sildķermeņos. Bez termoregulatoriem šādas iespējas nav.
Radiatoru aprīkošana ar alokatoriem ir pavisam vienkārša – meistars nomēra sildķermeni, piemontē alokatoru un to ieprogrammē. Kopumā tas aizņem apmēram piecas minūtes.
Izmaksas nebūt nav astronomiskas – vienam radiatoram alokators izmaksā nedaudz vairāk kā 20 latu.
Jo lielāka māja – vairāk dzīvokļu, jo alokatoru uzstādīšanas izmaksas var būt mazākas. Ja radiatori papildus jāaprīko ar termoregulatoru, apvedcauruli (tikai viencauruļu apkures sistēmām) un alokatoru, viens radiators izmaksā apmēram 60 latu.