Aktīvākie atjaunojamo energoresursu izmantotāji privātajā sektorā izvēlas saules kolektorus
Šī gada septembra sākumā apritēs gads kopš tika izsludināta pieteikšanās Klimata Pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) projektu atklātā konkursa "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā" II kārtai. Līdz šim II kārtas ietvaros projektus realizējuši 194 finansējuma saņēmēji, savukārt realizācijas procesā atrodas vēl 930 projekti.
Pretendentiem pieteikties II kārtai bija iespējams līdz pērnā gada 30. novembrim, bet pati projektu vērtēšana konkursa ietvaros tika uzsākta 2011.gada 8.decembrī un noslēdzās 2012.gada 2.aprīlī. Kopumā konkursa ietvaros tika iesniegti 1378 projektu iesniegumi un pieprasītais finanšu instrumenta finansējums bija 4 722 887,05 Ls. No 1378 projektu iesniegumiem tika apstiprināti 1225 projekti, bet administratīvās neatbilstības dēļ noraidīti 153 projekti.
Konkursa mērķis ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana mājsaimniecību sektorā, atbalstot mikroģenerācijas siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādi un uzstādīšanu dzīvojamai mājai, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un siltuma vai elektroenerģijas piegādi tikai mājsaimniecības vajadzībām.
Konkursa ietvaros pieejamais KPFI finansējums bija 7 218 785,33 Ls, kur vienam projektam pieejamais finanšu instrumenta apjoms tika paredzēts 7 000 Ls. Savukārt konkursa ietvaros maksimāli pieļaujamā finanšu instrumenta atbalsta intensitāte nepārsniedza 50% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām. Pretendēt uz šo finansējumu un projektus iesniegt varēja fiziskās personas – dzīvojamo māju īpašnieki vai vairāku dzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku izveidota biedrība
Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sniegtās informācijas II kārtas KPFI konkursa ietvaros tiek īstenoti projekti, kuros izvēlētas šādas iekārtas: biomasas granulu katli - 27% no apstiprināto projektu skaita, siltumsūkņi - 32%; saules kolektori - 33%, saules baterijas - 8% un vēja ģeneratori - 4% no kopējā akceptēto projektu skaita. Turklāt jāatzīmē, ka vairāki finansējuma saņēmēji uzstāda vairākas iekārtas viena projekta ietvaros.
Visvairāk šīs iekārtas uzstādītas vai plānots uzstādīt Rīgā un tās apkārtnē – 10%, tam seko Jelgava un tās apkārtne - 4%, Jūrmalā un tās apkārtnē – 4%, Daugavpilī un tās apkārtnē – 3, kā arī Ventspilī un tās apkārtnē - 2%. Konkursa ietvaros apstiprinātajos projektos paredzētās aktivitātes finansējuma saņēmējam jāīsteno ne vēlāk kā līdz šī gada 1.novembrim.
Ņemot vērā, ka dokumentācijas sagatavošana projektu konkursam ir visnotaļ sarežģīts process, pretendenti izmanto konsultantu palīdzību. Šajā ziņā pieredze ir SIA Energolukss (www.energolukss.lv). Šī uzņēmuma Servisa projektu vadītājs Gatis Mišķis stāsta, ka palīdzēts ir daudziem, kas izrādīja interesi par šo projektu. Līdz reālai realizācijai ar Energolukss palīdzību tikuši 14 klienti. Patlaban pabeigti seši projekti, bet zināms, ka daži apstiprināto projektu iesniedzēji līdzfinansējuma naudu jau atguvuši. Citi projekti ir vēl izstrādes procesā.
G. Mišķis atzīst, ka arī projektam nepieciešamā dokumentācija lielākoties visiem bijusi sagatavota labā līmenī. "Protams, atsevišķos gadījumos bija nepieciešamas kādas izmaiņas vai labojumi, bet nekas būtisks," viņš paskaidro.
Tiem, kas vēlas nākotnē pretendēt uz KPFI līdzfinansējumu piedaloties projektu konkursos, jāzina, ka visa projekta realizācija, ieskaitot projektēšanu, iekārtu piegādi un uzstādīšanu, ir ilgs process.
Patlaban saistībā ar KPFI netiek plānoti konkursi, kas būtu attiecināmi tieši uz fiziskām personām un to īpašumā esošo ēku energoefektivitātes paaugstināšanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus. Augusta beigās tiks izsludināts konkurss Latvijā reģistrētiem komersantiem ražošanas ēku energoefektivitātes uzlabošanai un atjaunojamo energoresursu izmantojošo tehnoloģiju izmantošanai.