Alpinārijs Jūsu dārzā
Augus, kas spēj augt akmeņainā vidē, sauc par Alpu augiem. Šādu augu kultivēšanai līdzenā apvidū nepieciešams veidot mākslīgu akmeņainu uzbērumu, imitējot apstākļus, kādos dabiski aug Alpu augi.
Foto: Alpinārijs Jūsu dārzā; autors: Alpinārijs Jūsu dārzāAugus, kas spēj augt akmeņainā vidē, sauc par Alpu augiem. Šādu augu kultivēšanai līdzenā apvidū nepieciešams veidot mākslīgu akmeņainu uzbērumu, imitējot apstākļus, kādos dabiski aug Alpu augi. Šādus uzbērtus kalniņus dēvē par alpinārijiem.
Alpinārijs ir ļoti dekoratīvs dārza elements. Alpu augi ir ārkārtīgi skaisti, tāpēc dažādu pasaules valstu dārznieki tos ar prieku iekārto savos zemesgabalos.
Ainavu dizaina objektu vidū alpinārijs ir viens no favorītiem.
Alpinārija atrašanās vietu jāizvēlas, ņemot vērā dārza kopējo plānojumu. Vietai, kas tiek izvēlēta alpinārija iekārtošanai, jābūt saulainai. Ja zemesgabalā ir dabiski reljefa negludumi: nogāze, neliels paaugstinājums vai uzbērums, tieši šādas vietas vislabāk piemērotas alpinārija izveidošanai.
Alpinārija izveidošanas pirmais posms ir vietas iezīmēšana piekalnē.
Nākamais posms – drenāžas ierīkošana.
Alpu augi aug viegli žūstošā akmeņainā augsnē: tiem nepatīk pārliecīgs mitrums. Alpinārija drenāžas ierīkošanai jābūt maksimāli pietuvinātai augu dabiskās vides apstākļiem. Zem alpinārija veido slāni no šķembām, grants, drupinātiem ķieģeļiem vai jebkāda cita piemērota materiāla – tā arī būs drenāža. Virs drenāžas tiek uzbērtas rupjgraudainas smiltis, smalka grants vai oļi, virs tiem – augsnes kārta.
Akmeņu izvietošana ir diezgan darbietilpīgs process. Lielie akmeņi tiek izvietoti piekalnes apakšējā daļā, pie tās pamata, mazākie un sīkākie – augšējā. Akmeņus nevajag izvietot simetriski vai vienmērīgi, dažādās vietās to izvietojumam jābūt atšķirīgam, lielākiem akmeņiem jāmijas ar mazākiem, starp akmeņiem noteikti jāatstāj vieta zemes iebēršanai, kurā tiks stādīti augi. Kad akmeņi ir izlikti, augsni ap tiem noblietē, nepieļaujot gaisa telpu veidošanos.
Augsni pirms stādīšanas bagātīgi aplaista. Pirms izņemt augus no podiņiem, tos arī aplaista. Izvēlētajā alpinārija daļā ar lāpstiņu izrok bedrīti, tajā ieliek augus, augsni ap to noblietē, lai neviedotos gaisa pūšļi. Stādīšanas laikā ņem vērā katra auga lielumu un atstāj tā normālai attīstībai pietekamu vietu. Augsni ap iestādītajiem augiem parasti pārber ar 3 cm biezu oļu slāni. Tas pasargās sakņu kakliņus no pārliecīga mitruma, kā arī aizkavēs nezāļu augšanu un noturēs mitrumu.