Andrejsalā sāk veidot biznesa inkubatoru
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) noslēgusi līgumu ar uzņēmumu Attīstības projektu institūts (API) par radošo industriju inkubatora izveidi Rīgā, Andrejsalas teritorijā.
Foto: Andrejsalā sāk veidot biznesa inkubatoru; autors: Andrejsalā sāk veidot biznesa inkubatoruLatvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) noslēgusi līgumu ar uzņēmumu Attīstības projektu institūts (API) par radošo industriju inkubatora izveidi Rīgā, Andrejsalas teritorijā. Inkubatora mērķis ir atbalstīt jaundibinātus uzņēmumus, kas grib īstenot biznesa idejas radošajās nozarēs.
"Līdz gada beigām būsim jau uzņēmuši apgriezienus, iekārtojot telpas un slēdzot līgumus ar uzņēmumiem, kas vēlēsies mūsu paspārnē realizēt savas biznesa ieceres," norāda API projektu vadītājs Jānis Gauja.
Uz biznesa inkubācijas pakalpojumiem jau tuvāko mēnešu laikā varēs pretendēt sīkie, mazie un vidējie uzņēmumi, kas īsteno radošas un inovatīvas biznesa idejas, galveno uzsvaru liekot uz piedāvāto preču vai pakalpojumu konkurētspēju un novatoriskumu. Inkubatora sniegtais atbalsts izpaudīsies kā telpu nomas un apsaimniekošanas izmaksu daļēja segšana, tāpat arī administratīvo, mārketinga, eksporta veicināšanas, jaunu produktu radīšanas, juridisko, finanšu piesaistes un citu izdevumu kompensācijas.
Līdzās biznesa inkubatoram Andrejsalā tiks veidots plašāks biznesa ideju centrs, ieviešot Latvijā starptautisku konceptu The Hub. Andrejsalā bāzētā organizācija HUB Riga, kur ietilps arī radošo industriju inkubators, darbosies kā starptautiskā Hub World tīkla filiāle. Tā būs vieta, kur radošiem un uzņēmīgiem cilvēkiem satikties, apmainīties ar idejām, mācīties, iedvesmoties, gūt panākumus un dalīties pieredzē.
Papildus biznesa inkubatora pakalpojumiem Hub Riga nodrošinās nepieciešamo infrastruktūru, lai rīkotu biznesa tikšanās, piedāvās īslaicīgu un ilglaicīgu biroja telpu un aprīkojuma nomu.
"Latvijai ir ļoti nozīmīga vieta mūsu globālas attīstības plānos. Mēs redzam Rīgu kā krustpunktu, kur satiekas daudzas un dažādas kultūras, tirgi un domāšanas veidi," uzsver Hub Riga direktors, Hub World līdzdibinātājs Džonatans Robinsons. "Līdzīgi kā liela pasaules daļa, arī Latvija šobrīd stājas pretī daudziem ekonomiskajiem izaicinājumiem. Bet vienlaikus mēs šajā situācijā saskatām arī iespēju. Iespēju atbalstīt radošus un novatoriskus uzņēmējdarbības modeļus, kā arī veicināt Rīgas apslēpto radošo talantu uzplaukumu, sniedzot atbalstu, sekmējot starptautisku sadarbību un paverot iespējas jaunajos tirgos."
Jānis Gauja skaidro: "Hub koncepta galvenais bonuss ir, ka tu šeit vari ierasties jebkurā laikā un justies kā mājās – būs pieejama gan formāla, gan neformāla atmosfēra. Te varēs rīkot lietišķas tikšanās, un nejusties kā sterilā ofisā, tikpat varēs diskutēt vēlākos vakaros pie vīna glāzes un savukārt nejusties kā trokšņainā kafejnīcā. Šādi mājīgi iekārtoti habi ar lieliskiem panākumiem darbojas visā pasaulē: Londonā, Berlīnē, Mumbajā, Sanpaulu, Kalifornijā, Johanesburgā, Kairā un daudzās citās vietās."
LIAA un Attīstības projektu institūta (uzņēmums darbosies kā HUB Riga dalībnieks) noslēgtā līguma summa ir 1,67 miljoni latu, un inkubatora izveide tiek finansēta no ERAF un Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Andrejsalas attīstītāju Jaunrīgas attīstības uzņēmums valdes priekšsēdētājs Valters Māziņš atzīst: "Jaunrīgas attīstības uzņēmums savā darbībā vienmēr ir centies pats izmantot radošu pieeju un arī atbalstījis radošus un inovatīvus risinājumus. Radošā biznesa inkubatora izveide ir jauns izaicinājums ne tikai Andrejsalai. Tā piedāvātā koncepcija sniedz kvalitatīvi jaunu platformu radošu personību produktīvākai sadarbībai un noteikti veicinās šī biznesa sektora izaugsmi, kas ir īpaši būtiska Latvijai šajā periodā."
Kā skaidro Hub Riga pārstāvji, radošo industriju jēdziens nenozīmē to, ka inkubators sadarbotos tikai ar tādām klasiski radošām nozarēm kā māksla, mūzika un citas kultūras nišas. Par radošām tiek uzskatītas visas tās biznesa idejas, kas piedāvā oriģinālas preces un pakalpojumus ar mārketinga virsvērtību, tām jābūt vērstām uz komerciāliem panākumiem ar dizaina un mārketinga palīdzību.
Atbalsts katram inkubējamajam uzņēmumam pirmajā gadā var sasniegt līdz 85 procentiem no inkubatora sniegtajiem pakalpojumiem; otrajā gadā atbalsta īpatsvars samazināsies līdz 55 procentiem, bet trešajā gadā tie būs 30 procenti. Plānotās vidējās atbalsta summas, ko saņems inkubējamie uzņēmumi, būs 8-9 tūkstoši latu gadā.