Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākums
Daudzu Lielbritānijas lielpilsētu industriālās nomales lēnām pārtop par moderniem darījumu centriem un ekskluzīviem dzīvojamajiem rajoniem.
Foto: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākums; autors: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākumsIndustriālās pilsētbūvniecības objektu atdzimšana jaunai dzīvei
Aizvadītajos divos, trijos gadu desmitos ne tikai Eiropā, bet arī it citur pasaulē, arvien lielāka vērība tiek pievērsta ne tikai unikālo mākslas un kultūras pieminekļu – sakrālo un laicīgo ēku un pilsētbūvniecības pieminekļu apzināšanai, klasificēšanai, saglabāšanai un tālākas ekspluatācijas stratēģijai, bet arī šķietami necilo un maz vērtīgo pilsētu industriālās apbūves pieminekļu atgriešanai "pilsētas eksistenciālajā apritē".
Foto: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākums; autors: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākumsKas notiek Lielbritānijā?
Britu salās laika posmā no 1986. – 2006.gadam paveikt liels darbs industriālo pilsētbūvniecības pieminekļu (īpaši gan industriālo pilsētbūvniecības ansambļu) juridiskā statusa sakārtošanā, ēku konservācijā, renovācijā un to pielāgošanā tālākai ekspluatācijai.
Daudzu Lielbritānijas lielpilsētu industriālās nomales lēnām pārtop par moderniem darījumu centriem un ekskluzīviem dzīvojamajiem rajoniem ar sazarotu infrastruktūru un savu, tikai vēsturisko ēku ansambļiem piemītošo, īpatnējo auru.
Daļa šo pieminekļu tiek renovēti vienīgi muzeju vai citu kultūras iestāžu vajadzībām. Šādos gadījumos ēku atjaunošanas procesā pieļaujot tikai atsevišķas, nebūtiskas atkāpes no sākotnējās arhitekta ieceres gan ēkas fasādes noformējumā, gan iekštelpu plānojuma un zonējuma izveidē.
Foto: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākums; autors: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākumsIndustriālie pilsētbūvniecības pieminekļi un to ansambļi – tā ir atsevišķa, interesanta un savdabīga pilsētbūvniecības pieminekļu grupa, kas nepelnīti tikusi atstāta novārtā, līdz ar to nolemjot lēnai bojā ejai daudzus unikālus šīs grupas kultūrvēsturiskos pieminekļus un pat vairākus vienreizējus ansambļus.
Ankoutsa – pirmā industriālā priekšpilsēta pasaulē
Šāds liktenis teju nepiemeklēja arī vienu no Lielbritānijas unikālākajiem industriālās pilsētbūvniecības pieminekļu kompleksiem, par pirmo "industriālo priekšpilsētu" pasaulē un "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērli" dēvēto Ankoutsas industriālo ciematu (Ancouts Industrial Village; šādu apzīmējumu Ankoutsa ieguva salīdzinoši nesen – 1990. to gadu sākumā, kad tā, kā vienots vēsturiskais industriālās pilsētbūvniecības ansamblis, tika iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā ).
Šis 18.gadsimta beigu – 19.gs. industriālo, komerciālo un dzīvojamo ēku ansamblis atrodas Mančesteras pilsētas A daļā (pie Ročdeilas kanāla), un gadu desmitu gaitā tas izveidojies par relatīvi noslēgtu rūpniecisko un dzīvojamo anklāvu, kas ar pārējām pilsētas daļām saistīts tikai nomināli.
Foto: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākums; autors: Ankoutsa: kas ir un kā no drupām atdzimst Anglijas "Viktorijas laika industriālās būvniecības pērle" - sākumsPēc gandrīz divsimts gadus ilga uzplaukuma un izaugsmes perioda, ko noteica Ankoutsas stratēģiskā nozīme Lielbritānijas tekstilrūpniecības sektorā, tās norieta laiks sākas 20.gs. 30. – 40.gadu mijā, bet aizvadītā gadsimta vidū un sešdesmitajos gados šis unikālais rajons jau bija krietni cietis no pamestības, uguns, vandālisma un pilsētas tēvu intereses trūkuma. Iedzīvotāju skaits tajā strauji saruka – ļaudis devās projām no Ankoutsas jaunu dzīves un darba vietu meklējumos. Globālā ekonomiskā konjunktūra bija mainījusies, bet pielāgot Ankoutsu šīm izmaiņām bija ļoti grūti – tolaik varbūt pat neiespējami.
No pilnīgas iznīcības šo unikālo kompleksu pēdējā brīdī glāba Lielbritānijas vēstures mantojuma saglabāšanas entuziastu grupa, kas ar savām aktivitātēm 1980. – to gadu vidū radīja pozitīvu precedentu industriālo priekšpilsētu "reanimācijas" jomā. Nu šiem entuziastiem ir vairāk kā pussimts sekotāju visās Lielbritānijas lielākajās pilsētās, bet Ankoutsa pamazām – kaut, nenoliedzami, grūtā cīņā, atgūst savu agrāko spožumu un slavu.
Un šīs slava pamatā - līdz šim pasaulē nepieredzēti vērienīgu vēsturisko ēku ansambļa, vesela lielpilsētas rajona, atgriešanu "pilnvērtīgā dzīvē" pēc apmēram piecdesmit pamestības un posta gadiem.
Turpinājums sekos...