Apgaismojums mājoklī
Gaismu gribas dēvēt par vienu no mūsdienu cilvēku nepieciešamībām, par kuras nozīmi ikdienā aizdomājamies reti, jo ir tik pašsaprotami vakarpusē ienākt mājās un ar pilnīgi automātisku rokas kustību aizskart slēdzi, iededzot gaismu telpā. Gaisma ļauj mums saskatīt priekšmetus, krāsas un cilvēkus, kurus mīlam.
Foto: Apgaismojums mājoklī; autors: Apgaismojums mājoklīGaismu gribas dēvēt par vienu no mūsdienu cilvēku nepieciešamībām, par kuras nozīmi ikdienā aizdomājamies reti, jo ir tik pašsaprotami vakarpusē ienākt mājās un ar pilnīgi automātisku rokas kustību aizskart slēdzi, iededzot gaismu telpā. Gaisma ļauj mums saskatīt priekšmetus, krāsas un cilvēkus, kurus mīlam.
Apgaismojuma plānošanā jāņem vērā ne tikai gaismekļu dizains (kas arī nav mazsvarīgi), jāizplāno, lai katrā telpā apgaismojums būtu veidots atbilstoši telpas funkcijām. Labākais apgaismojums ir tāds, kura klātbūtne ir nemanāma un kas rada vizuālu komfortu.
Apgaismojuma efekti
Apgaismojums var palīdzēt telpu uztvert individuāli, akcentējot kādas konkrētas telpas vietas vai mazāk nozīmīgu atstājot ēnā, apgaismojums var būt arī vienmērīgi izkliedēts pa visu telpu. Mazas telpas ar atbilstoša apgaismojuma palīdzību var paplašināt, piemēram, vēršot apgaismojumu pret sienu, tas vizuāli radīs lielāku plašuma sajūtu, zemu telpu var vizuāli padarīt augstāku, gaismas ķermeņus novietojot vertikāli un pēc iespējas tuvāk grīdai.
Visbiežāk tradicionāli mājokļos tiek izmantots izkliedēts apgaismojums, kad griestu centrā novieto vienu lampu, kas gaismu izstaro uz griestiem un sienām, vienmērīgi apgaismojot visu telpu. Šāds apgaismojums ir piemērots dzīvojamām telpām, taču, ja telpā nepieciešams arī lasīt vai veikt sīkus darbus, jādomā par papildu gaismekļu izmantošanas iespējām. Labs risinājums, piemēram, rakstāmgalda apgaismošanai ir galda lampa, kuru novieto kreisajā pusē (ja rakstāt ar labo roku). Ja telpā ir izveidots vienmērīgs apgaismojums, siltās krāsas tiek uztvertas spilgtāk nekā aukstās. Ja priekšmetu, sienu u.t.t. virsma ir nokrāsota tumšā krāsā, to faktūra būs slikti saskatāma. Uz spilgta fona objekts izskatās tumšāks, uz tumša – gaišāks. Siltas tonalitātes krāsas labāk izskatās, ja ir apgaismotas ar kvēlspuldzēm un silti baltas gaismas izlādes lampām.
Apgaismojuma zonas
Ikvienā mājoklī ir atpūtas, darba, virtuves u.c. zonas, un atbilstoši katras zonas funkcijām jāizvēlas arī piemērotākais apgaismojums. Atpūtas telpā piemērots ir mājīgs apgaismojums, tam nav jābūt spilgtam, telpā ar gaismu var akcentēt interesantus interjera priekšmetus vai telpas konstrukcijas (sienas, griestus). Atpūtas telpā ieteicams izvēlēties vairākus gaismas ķermeņus, lai būtu iespējams arī lasīt labā apgaismojumā.
Guļamistabā piemērots ne pārāk spilgts izkliedētais apgaismojums (lampa pie griestiem), taču vajadzētu paredzēt nelielu naktslampu pie gultas, kas vienlaikus būtu pietiekami spilgta lasīšanai, tomēr neapžilbinātu acis. Naktslampiņa jānovieto tā, lai tā netraucētu blakus gulētājam, ja vēlaties vakaros ilgi lasīt – tātad gaismai jākrīt tieši uz viena cilvēka atrašanās vietu. Divguļamās gultas iemītniekiem būs ērti, ja katram būs sava naktslampiņa vai arī viena naktslampa, kuras gaismas plūsmu iespējams regulēt.
Bērnistabā iederēsies krāsaini gaismas ķermeņi, piemēram, multfilmu varoņu formā u.c. Gaismai jābūt ne pārāk spilgtai, taču pietiekamai, lai mazie interesenti varētu lasīt un zīmēt. Šeit noteikti jākonsultējas ar pašiem istabas saimniekiem par viņu vēlmēm gaismas ķermeņu dizaina jomā.
Izgaismojot virtuvi, par svarīgāko vietu uzskatāma virtuves darba virsma, tai jābūt labi apgaismotai, turklāt gaismas ķermeņi jāizvieto tā, lai izvietoti dažādās vietās pie virsmas, tie neapgaismotu saimniekotāju no aizmugures. Mūsdienīga virtuves sadzīves tehnika (ledusskapis, tvaika nosūcējs u.c.) arī ir aprīkota ar nelieliem gaismas ķermeņiem, kas atvieglos darbu pie tiem. Ja virtuvē atrodas ēdamgalds, gaismekli jānovieto tieši virs ēdamgalda, taču jāpārdomā arī, lai gaisma nespīdētu acīs. Vislabāk, ja virtuvē var veidot vienu centrālo apgaismojumu un izvietot papildu gaismekļus svarīgās virtuves vietās.
Nedaudz atšķirīgas prasības ir vannas istabas apgaismojumam, jo jārēķinās, ka šajā telpā ir paaugstināts mitruma līmenis, tāpēc jāizvēlas gaismekļi ar slēgtu kupolu. Joprojām populāras ir dažādas iebūvētās gaismas. Vannas istabas lietotāji novērtēs, ja pie spoguļa tiks novietots papildu gaismas ķermenis.
Darba telpas apgaismojums ir svarīgs ne tikai ziemā, kad telpās var būt pārāk tumšs. Izvēloties nepiemērotas žalūzijas vai nepārdomāti iekārtojot darba kabinetu, pārāk spožs vai nepietiekams apgaismojums var apgrūtināt darbu arī vasarā. Apžilbinājums un pārāk tieši saules stari ir tikai dažas no problēmām, kas darba devējam ir jārisina. Īpaša uzmanība jāpievērš logiem, to aizsegiem, lampām un datora ekrānam. Darba vietas apgaismojums atkarīgs arī no veicamā darba (saskatāmo objektu lieluma un formas, krāsas, veicamā darba precizitātes, darba virsmas krāsas, spilgtuma utt.), attāluma no nodarbinātā acīm līdz saskatāmajam objektam un darbinieka individuālajām īpatnībām, piemēram, vecuma, redzes asuma utt. Tāpat, izvēloties darba telpas apgaismojumu, jāņem vērā arī darba uzdevums (lasīšana no ekrāna, drukātu tekstu lasīšana, teksta ievadīšana u.tml.). Jāatceras, ka daudz vairāk gaismas nepieciešams, izpildot darbu, kas saistīts ar sīkām detaļām, precīzām operācijām, kā arī cilvēkiem, kuri ir vecāki par 40 gadiem.
Telpā funkcionālās zonas var izcelt ne tikai ar šķērssienām, bet arī ar lineāru gaismas avotu palīdzību, kurus var ieprogrammēt uz noteiktu apgaismojumu, asumu, spilgtumu un kontrastainumu.
Foto: Apgaismojums mājoklī; autors: Apgaismojums mājoklīGaismekļu veidi
Praktiski visi gaismekļi sastāv no divām būtiskākajām daļām – gaismas avota (spuldzes) un apgaismes armatūras, kas sadala gaismu telpā. Ir vairāki kritēriji, kā var iedalīt gaismekļu veidus. Pēc nozīmes un gaismas sadalījuma izšķir šādus apgaismojuma veidus: vispārējais, vietējais, kombinētais, dekoratīvais, orientējošais un ekspozīcijas. Savukārt pēc uzstādīšanas veida izšķir griestu, piekaramos, iebūvējamos, sienas, grīdas un galda gaismekļus.
Gaismekļu mode
Lampu modes pašreizējās tendences ir tādas, ka tiek apvienots modernais stils ar klasisko. Piemēram, kristālus mēģina iedzīvināt modernajā interjerā. Hroma, alumīnija vai metāla gaismekļus rotā ar kristāliem. Gaismekļu stils katrā atsevišķā telpā atkarīgs no tā, kādas mēbeles un noskaņa ir mājās: tad vieglāk izvēlēties. Daudzi mājās gaismekļiem piemēro dažādus stilus. Ražotāju piedāvājums arī ir ļoti daudzveidīgs. Daudzi cilvēki gatavi par dizainu maksāt bargu naudu, jo gaismekļu cenas ir ļoti atšķirīgas. To nosaka – kvalitāte, kristālu veids, kā arī ražotāja vārds. Modē ir mūsdienīgā un klasiskā spēle ar gaismām. Tiek piedāvātas, piemēram, neparastas krāsas. Vai jaunu materiālu, kuru iespējams arī izlocīt pēc savas vēlmes. Cilvēki gan visvairāk vēlas dabiskus materiālus, stiklu, jo tās ir gadu desmitos pārbaudītas pamatvērtības. Tikai formas ar gadiem mainās. Ar materiālu var spēlēties, veidojot ļoti apjomīgu dizainu.
Klasika šodien gaismekļu stilā ienāk savdabīgākā veidā, un ļoti daudzi to labprāt izmanto. Patreiz modernas ir ļoti greznas, izlocītas lampas, spilgtās krāsās, piemēram, sarkanā. Melns stikls, bet izlocīta, grezna klasiskā lampa, un kā akcentu to var izmantot pie ķieģeļu sienas. Tas rada spēcīgu efektu.
Gaismekļu formas ir ļoti dažādas. Daudz dominē apaļas formas, kas var būt arī deformētas, ir kvadrātveidīgas lampas, neitrālas formas. Ražotājs gan tās piedāvā tādas, ka lampas izskatās ļoti mīkstas, maigas un dabīgas. Piedāvājuma ir garākas, īsākas: spēlējamies ar garumiem. Tas kopumā rada interesantu efektu.. Protams, jāizvēlas tādas, kas pieskaņotas mēbelēm mājoklī.
Spuldzes izvēle
Agrāk plaši bija pazīstamas un izmantotas dažāda spožuma spuldzītes, šobrīd sortiments ir ievērojami paplašinājies un jau pašas spuldzes var sniegt lietotājiem dažādus efektus, tās labi sader ar gaismas ķermeņiem, veidojot vienotu veselumu. Protams, arī kvēlspuldzēm joprojām ir sava vieta tirgū, taču tām piemīt arī vairāki trūkumi, piemēram, tās ātri izdeg. Atpūtai un lasīšanai pietiks ar gaismas ķermeni, kura jauda ir 100—150 vatu uz 10 kvadrātmetriem. Kvēlspuldzes esam pieraduši skatīt gadiem ilgi, tāpēc tās saistās ar īpašu mājīguma sajūtu, ērti, ka nopērkamas dažāda spožuma spuldzītes, katras konkrētās vietas vajadzībām. Šobrīd ar kvēlspuldzēm konkurē arī citu veidu spuldzes.
Kompānija "Osram" informē, ka mūsdienās iespējams ietaupīt ļoti daudz elektrības, izmantojot energoekonomiskās spuldzes, kas izskatās tāpat kā parastās spuldzes un ir piemērotas tām pašām patronām. Modernās dienasgaismas spuldzes ir kļuvušas kompaktākas, tomēr tās tagad ir arī gaišākas, videi draudzīgākas un precīzāk izgaismo krāsas. Turklāt jaunās tīkla sprieguma halogēnspuldzes pieslēdzamas parastajiem barošanas avotiem. Daudzas no šīm spuldzēm ar vītņotiem cokoliem varēs iestiprināt tipveida gaismekļos, kas paredzēti parastajām spuldzēm.