Apkures sistēmu risinājumi- no gāzes un šķidrā kurināmā līdz vecajai, labajai malkas krāsnij

Apkures sistēmu risinājumi- no gāzes un šķidrā kurināmā līdz vecajai, labajai malkas krāsnij

Tie laiki, kad vienīgais kurināmais bija malciņa, jau sen aiz muguras. Šodien iespējams izvēlēties sev piemērotāko, ērtāko un mazāk izmaksu sološo apkures sistēmu. Tajā pašā laikā speciālisti norāda, ka arī senču metodes nemaz nav tik zemē metamas, vēstī "Latvijas Avīze".

Tie laiki, kad vienīgais kurināmais bija malciņa, jau sen aiz muguras. Šodien iespējams izvēlēties sev piemērotāko, ērtāko un mazāk izmaksu sološo apkures sistēmu. Tajā pašā laikā speciālisti norāda, ka arī senču metodes nemaz nav tik zemē metamas, vēstī "Latvijas Avīze".

Gāze
Šobrīd 33% no gada laikā Latvijā patērētā kurināmā ir dabasgāze, un šim īpatsvaram kurināmā bilancē ir tendence pieaugt. Dabasgāze pieskaitāma nākotnes kurināmajam, jo tās izmantošana nenodara ļaunumu dabai.

Gāzes apkures katls ir sistēma ar cirkulācijas sūkni, kas sasildīto ūdeni sūknē caur radiatoriem, izplešanās trauku un spiediena drošības vārstu. Apkures katlam ir turpgaitas temperatūras regulators, kas ļauj uzstādīt to noteiktā temperatūras režīmā (līdz 90 grādiem). Siltumu varēsiet ietaupīt, ja apsildāmajā telpā būs uzstādīts telpas temperatūras regulators - pie sienas piestiprināma neliela kastīte, ar kuras palīdzību telpā tiks nodrošināta vēlamā temperatūra. Kad dzīvoklī kļūs vēsāks, apkures sistēma automātiski ieslēgsies. Ja naktī un dienā vēlaties atšķirīgu temperatūras režīmu, jāiegādājas temperatūras regulators ar pulksteni.

Eksistē divu tipu gāzes katli. Tā saucamajos atmosfēriskajos degšana tiek organizēta līdzīgi kā gāzes plītī. Otrajā variantā gāzi, iepriekš optimālā proporcijā sajaucot ar gaisu, kurtuvē caur sprauslu dzen iekšā ventilators. Tiesa, tas rada kaut nelielu, tomēr troksni. Toties šādu iekārtu darbu mazāk ietekmē nevienmērīgs vai nepietiekams gāzes spiediens visā sistēmā. Atmosfēriskajiem katliem optimāli būtu 20 milibāri. Abu tipu modernajos gāzes katlos kontroles un automātikas sistēmu ir pietiekami daudz, lai tos varētu uzskatīt par pilnīgi drošiem. Nomainot sprauslas, šajos katlos iespējams izmantot arī sašķidrināto gāzi, bet ne visās vietās iespējams ierīkot rezervuāru tās uzglabāšanai. Turklāt sašķidrinātā gāze ir arī dārgāka.

Nelielās savrupmājās vai daudzstāvu namu dzīvokļos parasti lieto pie sienas piestiprināmus gāzes apkures katlus, kuri nodrošina ne tikai siltumu, bet arī karsto ūdeni. Lētākie katli maksā, sākot no 300 latiem. Iegādājoties lētu katlu, jārēķinās, ka tam var būt divi stāvokļi - ieslēgts vai izslēgts, bet dārgākiem katliem ir liesmas modulācija, proti, katls pats automātiski regulēs liesmas garumu atkarībā no jaudas pieprasījuma. Ja nepieciešams apsildīt lielākas telpas, piemēram, visu dzīvojamo namu, labāk izvēlēties grīdas katlu no čuguna. Šādu katlu jauda var būt vairāki tūkstoši kilovatu. Lielās apkures sistēmās var izmantot pat divus vai trīs paralēli pieslēgtus katlus, kas vairākkārt palielina jaudu, savukārt, ja gaisa temperatūra ārā nav pārāk zema, katla automātika iedarbina tikai vienu katlu. Latvijā nopērkamas daudzu firmu gāzes apkures iekārtas par ļoti dažādām cenām.

Plusi: ērti lietojams, drošs apkures veids. Tiek piedāvāta plaša apkures katlu izvēle.

Mīnusi: pēc gāzes tarifu celšanās šis apkures veids ļoti patukšos iedzīvotāju maciņus. Jau šobrīd nekustamo īpašumu tirgū manāma tendence pārdot mājas tieši ar gāzes apkuri. Dārga ievilkšana, ja "Latvijas gāzes" komunikācijas neiet tieši gar jūsu īpašuma robežu.

Cietais kurināmais
Visizplatītākie un pieprasītākie ir vienkāršākie cietā kurināmā katli. Ražotāji apgalvo, ka malkas katli ar gāzes ģeneratoriem bez papildu devas siltumu spējot nodrošināt astoņas stundas no vietas. Tas gan iespējams, tikai lietojot ideāli izžāvētu malku un tehnoloģiski precīzi ekspluatējot pašu iekārtu. Ar tradicionālo malku sekmīgi konkurē skaidu briketes - izžāvēts un sapresēts koksnes koncentrāts, kura siltumspēja ir tikai nedaudz mazāka kā akmeņoglēm. Degšanas process gan nav tik ilgs - klasiska malkas katla īpašniekam jārēķinās, ka vismaz piecas reizes diennaktī būs jāiet piemest malciņu. Bargākā ziemas dienā - vēl biežāk. Ja iekārta papildināta ar vilkmes regulatoru, kādu laiku katlā tiks noturēta noteiktā ūdens temperatūra.

Diemžēl ne malkas, ne akmeņogļu katlos degšanas procesu nav iespējams strauji apturēt. Tas ir īpaši bīstami katliem ar cirkulācijas sūkni. Atslēdzoties elektrībai, ūdens caur katlu vairs netiek dzīts un var sākt vārīties, novedot pie vēl bēdīgākām sekām. Būtībā šādus katlus nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Mazāk bīstami ir katli ar gāzes ģeneratoriem un katli, kuru sistēmā ūdens cirkulē pēc pašteces principa. To vidējā cena Latvijā ir ap 500 - 700 latiem.

Cietā kurināmā katla drošību var palielināt ar akumulācijas tvertnes palīdzību. Šāds papildu tilpums (vidējai ģimenes mājai divu kubikmetru apjomā) ar cirkulācijas sūkņa palīdzību ievērojami paildzina siltuma uzturēšanu apkures sistēmā. Optimālā variantā pat pietiek, ja katlu kurina reizi diennaktī. Ar elektriska transportiera palīdzību tiek dozēts nepieciešamais granulu daudzums. Šis kurināmais, tāpat kā dīzeļdegviela vai gāze, tiek sadedzināts īpašā deglī ar piespiedu ventilācijas palīdzību. Vienīgais kurinātāja pienākums - reizi nedēļā papildināt granulu krājumus un iztīrīt pelnus. Šie katli, tāpat kā šķidrā kurināmā un gāzes iekārtas, ir droši, jo, pārtraucot elektroenerģijas piegādi, nodziest arī liesma. Granulu iekārtas ražo divi Latvijas uzņēmumi. To cena - ap Ls 1500.

Plusi: pieejams ļoti plašs apkures katlu spektrs. Ja izvēlamies modernākās ierīces, tad mājkalpotājs, kas uzmana drošību un bieži tīra gružus, nav vajadzīgs.

Mīnusi: jo smalkāks katls, jo prasīgāks pret kurināmā kvalitāti.

Šķidrais kurināmais
Dīzeļdegvielas katli ir pilnībā automatizējami, droši un ērti izmantojami tur, kur nav pieejama dabasgāze. Šā kurināmā izmaksas būs apmēram par trešdaļu dārgākas nekā tad, ja izmantosiet gāzi.

Šķidrā kurināmā katlu piedāvājums ir plašs. Tie ir lētāki par gāzes iekārtām, tos pērkot, jārēķinās ar sākuma cenu 600 - 1000 latu robežās.

Mīnusi: katlu lietotāji piedalās globālās sasilšanas veicināšanā, kā arī, ja padomājam, cik tagad maksā dīzeļdegviela, šo apkures sistēmu ātri vien gribas nomainīt.

Vecā, labā krāsniņa
Speciālisti iesaka neaizmirst arī par veco, labo malkas krāsni. Ja esat atguvis īpašumu, kur jau ir šīs krāsnis, vajadzētu atrast meistaru, kas novērtētu to darboties spēju un veiktu skursteņa tehnisko apskati. Kārtīgas lauku krāsns un skursteņa atjaunošana izmaksās daudz lētāk nekā modernas apkures sistēmas izbūve.

Ja ceļat mazu mājiņu vai par dzīvošanai mājīgu arī gada aukstajā laikā pārvēršat savu nelielo vasarnīcu, tad lietderīgi būtu ielūkoties vecās, labās "Jotul" firmas piedāvājumā. Nelielu trīs istabu mājiņu viena tāda krāsniņa sasildīs nepilnas stundas laikā.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.