Apsekos Kuldīgas vecpilsētas ēkas
Kuldīgas pilsētas dome vienojusies ar SIA "Arhitektoniskās izpētes grupu" par Kuldīgas vecpilsētas inventarizācijas izstrādi.

Foto: Apsekos Kuldīgas vecpilsētas ēkas; autors: Apsekos Kuldīgas vecpilsētas ēkasKuldīgas pilsētas dome vienojusies ar SIA "Arhitektoniskās izpētes grupu" par Kuldīgas vecpilsētas inventarizācijas izstrādi. Ēkas tiks pētītas aprīlī un maijā. Dome lūdz ēku īpašnieku sapratni, kad SIA "Arhitektoniskās izpētes grupas" speciālisti, kuriem tiks izdota pašvaldības atļauja, apsekos vecpilsētas ēkas un veiks krāsu zondāžu*.
Pētījums ir ļoti svarīgs gan turpmākā pilsētas attīstības plānošanā, gan katram vecpilsētas iedzīvotājam, kas vēlas atjaunot ēku. Pētījumā paredzēts veikt visu ēku, kuras atrodas pilsētbūvniecības piemineklī, apsekošanu. Iedzīvotāja ieguvumi – katrai ēkai tiks izpētītas vērtīgās detaļas un arī degradējošie uzslāņojumi, kuri būtu jādemontē, atjaunojot ēku. Katrai ēkai tiks veikta krāsu zondāža, kura līdz šim tika pieprasīta no īpašnieka, lai izstrādātu krāsu pasi un saņemtu atļauju ēkas krāsošanai vecpilsētā. Šādā veidā pašvaldība atbalstīs vecpilsētas ēku īpašniekus, ja plānoti nelieli ēkas atjaunošanas darbi (piem., fasādes krāsošana), lai nebūtu jātērē papildus līdzekļi izpētei. Ja iecerēti lielāki atjaunošanas darbi, joprojām būs nepieciešama ēkas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte un projekts, bet šī pētījuma ietvaros jau būs veikta ēkas vienreizēja apsekošana – un dati būs pieejami domes pilsētbūvniecības nodaļā un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā.
Pētījumā arī tiks konstatētas lietas, kas primāri jānovērš, lai ēka varētu tikt saglabāta, piemēram, lietus ūdens notekreņu remonts, plaisu novēršana u.tml. Pēc šo primāro darbu konstatēšanas, domes speciālisti lūgs ēku apsaimniekotājus veikt primāri nepieciešamās darbības ēkas saglabāšanai. Pētījumam tika piesaistīti Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas finansējums.
Ja pašvaldībai izdosies piesaistīt papildus naudu, pētījums secīgi tiks veikts arī vēsturiskajās aizsardzības zonās, piemēram, Skrundas ielā utt. Vēl ir iecere veidot vecpilsētas ēku atjaunošanas fondu, kura dibināšanai varētu tikt piesaistīti Eiropas Savienības līdzekļi. Tad uzsāktais pētījums kalpos, lai izvērtētu arhitektoniski un kultūrvēsturiski nozīmīgākās vai tehniski vissliktākā stāvoklī esošās ēkas, kam visvairāk nepieciešami fonda līdzekļi atjaunošanai vai nostiprināšanai. Šāda fonda pozitīvs piemērs un tā rezultāti – atjaunotas vēsturiskās ēkas, redzami Kalnciema ielā Rīgā.
Jana Jākobsone, Kuldīgas pilsētas domes Pilsētplānošanas nodaļas vadītāja/arhitekte
* Krāsu zondāža – nelielu krāsu laukumu noņemšana, lai konstatētu visus krāsojuma slāņus.