building.lv skaitļos

Lietotāji online36
Aktīvie uzņēmumi1680
Nozares raksti32877
Āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla : building.lv - par būvniecību Latvijā

Āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla

Āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla

Īpašs – no minētajiem gaisa-ūdens piespiedu cirkulācijas cikla siltumsūkņiem nodalāms, ir āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla.

Āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla

 
Īpašs – no minētajiem gaisa-ūdens piespiedu cirkulācijas cikla siltumsūkņiem nodalāms, ir āra gaisa siltumsūknis bez piespiedu cirkulācijas cikla.

Šī siltumsūkņa ārējais bloks vizuāli atgādina liela izmēra radiatoru, kas novietots aktīvā āra gaisa apmaiņas zonā (šī vieta var būt klaja un vējaina, lai nodrošinātu intensīvāku gaisa cirkulāciju ap "radiatoru").

Ne tikai Latvijā, bet arī Skandināvijas valstīs, vispopulārākais šāda veida gaiss-ūdens siltumsūkņu zīmols ir zviedru "Octopus".

Tas enerģiju iegūst no gaisā uzkrātās saules enerģijas ar gaisa kolektora starpniecību, un ir pielāgojams gan nelielu dzīvojamo māju, vidēja lieluma sabiedrisko un biznesa ēku un arī lielu ražošanas un industriālo kompleksu siluma apgādei.

Nelielās ēkās – līdz 300-350m2 platībā, šis siltumsūknis var bez jebkādām problēmām kalpot kā pamata, bet lielākos objektos – kā atbalsta, apkures sistēma.


src=Tomēr – gan Skandināvijā, gan arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, ir vidēji lieli un lieli komercobjekti, kuros "Octopus" tipa siltumsūkņi tiek izmantoti kā pamata apkure. Piemēram, atpūtas kompleksā Igaunijā, kur apkurināmā platība ir 1000m2 (pavasarī – rudenī tiek apsildīts arī 600m2 liels āra baseins), ēkas un baseina apkurei izmantota "Optiheat" zemgrīdas apkures sistēma.
"Octopus" tipa silumsūkņu kompresoru jaudu amplitūda ir no 1,5 līdz 5kWh (līdz 40kW apkures jaudas), un tos var ērti un vienkārši saslēgt 2-3 agregātu vai pat ļoti lielās (līdz 10 agregātu) kaskādēs.


src=Iespējams veidot siltumsūkņu kaskādes, kā arī integrēt šos siltumsūkņus jau esošajā ēkās siltumapgādes automātiskās vadības sistēmā gan kā primāro, gan sekundāro siltuma enerģijas un siltā ūdens sagatavošanas iekārtu (arī veiksmīgi kombinējot ar saules kolektora iekārtu – viens šāds projekts Latvijā jau realizēts. Tā ir privātmāja Juglā).

Šīs apsildes sistēmas sastāv no gaisa kolektora, ar kura palīdzību siltumu iegūst no apkārtējās vides, kas tālāk to nodod ēkas apsildes sistēmai: "Octopus" tipa siltumsūkņi maksimāli efektīvi strādā, kad āra gaisa temperatūra ir no +5 līdz -5°C (Latvijas būvnormatīvā LBN 003-01 "Būvklimatoloģija" iekļautais apkures perioda ilgums un vidējā gaisa temperatūra apraksts Rīgā norāda, ka vidēji 203 dienas/gadā gaisa temperatūra galvaspilsētā ir ap 00C.).


src=Tas nenozīmē, ka siltumsūknis nestrādā pie augstākām vai zemākām temperatūrām. Tikai samazinās siltuma sūkņa efektivitāte.

Ja āra gaisa temperatūra ir -20°C ,siltumsūkņa "Octopus" efektivitātes koeficents tāpat saglabājas salīdzinoši augsts; tomēr maksimālās slodzes brīžos (īpaši zemu temperatūru vai telpu ātras atdzišanas gadījumos) nepieciešams izmantot papildus apkures sistēmu.

Šī tipa siltumsūkņa iztvaikotāja profila laukums (tā dēvētais "āra radiators") ir līdzvērtīgs, zeme-ūdens siltumsūkņa kolektoram, kas izveidots no 800m² zemē ieraktām caurulēm.


src=Liela nozīme siltuma apmaiņā ir vēja un gaisa mitruma ietekmei.
Uz aukstā iztvaikotāja profila kondensējas gaisa mitrums un veidojas sarma vai ledus, kas ir siltuma nesējam dabīgs siltuma akumulators.

Kompresors saspiež gāzi, tās temperatūra paaugstinās, atkarībā no spiediena līdz 80°C. Kondensatorā (siltummainī) gāze kondensējas un absorbētā siltuma enerģija tiek nodota apkures sistēmas ūdenim.

Atpakaļ uz kolektoru siltuma nesējs plūst cauri aizsprosta ventilim, pēc kura siltuma nesēja spiediens un temperatūra nokrīt līdz sākotnējam stāvoklim un process var sākties no jauna.

Neraugoties uz to, ka "Octopus" tipa gaisa-ūdens siltumsūkņi tiek uzskatīti par tipiskiem Eiropas D valstīm – Francijai, Vācijas D un Anglijas D, piemērotiem apkures agregātiem, tie gadu gaitā uzrādījuši labus ekspluatācijas efektivitātes rezultātus arī daudz skarbākās klimatiskajās zonās.


src=


src=Piemēram, Zviedrijā un Norvēģijas vidienē un Polijā, kur "radiatora" tipa gaisa-ūdens siltumsūkņu sistēmas ir visai iecienītas ne tikai individuālo māju, bet arī sabiedrisko ēku un industriālo būvju (piemēram, angāra tipa kompleksu) siltumapgādes sistēmu projektēšanā un izveidē.

"Octopus" tipa gaisa-ūdens siltumsūkņu āra bloki darbojas bez skaņas, tie nav vizuāli nepievilcīgi, un ir pielāgoti izvietošanai visdažādākās vietās apsildāmo ēku tuvumā vai tieši pie/uz šīm ēkām. Kolektoru iespējams stiprināt pie sienas, montējot to uz īpašas konstrukcijas atbalsta konsolēm (kronšteiniem) vai novietot uz ēkas jumta.
Par apledojis, šis kolektors nesver vairāk par 100kg.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.