Arhitektu un pilsētplānotāju plenērā iezīmē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nākotnes attīstības vīziju
Šā gada 30. aprīlī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, piedaloties veselības ministram Gundaram Bērziņam, Somijas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijā Peka Vuoristo (Pekka Wuoristo) un starptautiski atzītiem arhitektiem, noslēdzās četras dienas ilgušais pilsētplānotāju plenērs par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nākotnes attīstības vīziju. Par atbilstošāko slimnīcas attīstības projektu tika atzīts Somijas arhitektu biroja JKMM Arvhitects komandas darbs
Foto: Arhitektu un pilsētplānotāju plenērā iezīmē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nākotnes attīstības vīziju; autors: Arhitektu un pilsētplānotāju plenērā iezīmē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nākotnes attīstības vīzijuŠī gada 30. aprīlī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, piedaloties veselības ministram Gundaram Bērziņam, Somijas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijā Peka Vuoristo (Pekka Wuoristo) un starptautiski atzītiem arhitektiem, noslēdzās četras dienas ilgušais pilsētplānotāju plenērs par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nākotnes attīstības vīziju. Par atbilstošāko slimnīcas attīstības projektu tika atzīts Somijas arhitektu biroja JKMM Arvhitects komandas darbs.
"Viss kopējais darba process bija ļoti interesants un pat tie darbi, kas mūsu skatījumā nelikās tik piemēroti un funkcionāli, ļāva salīdzināt dažādus risinājumu veidus un smelties idejas. Kā izteicās Somijas profesors Erkki Vauramo, mēs šajās dienas esam saņēmuši aptuveni gadu ilgu viena biroja darbu un radošo devumu. Somijas projekts ir interesants risinājums, kuru mēs nodēvējām par "čūsku" tā izskata dēļ. Projekts ir sadalīts divās stadijās, un jau pirmajā tas dos papildus 50 tūkstošus kvadrātmetru lielu platību," uzsver Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dr. Māris Pļaviņš.
Galveno balvu un 5tk. eiro saņēma Somijas arhitektu birojs JKMM Architects. Otro un trešo vietu savā starpā dalīja Arkitektfirmaet C.F. Moller (Norvēģija/Dānija) un Pernthaler Architekt ZT (Austrija) un saņēma prēmijas attiecīgi 3 un 2 tk. eiro apmērā. Tā kā arhitektu piedāvāto darbu izvērtēšanas process bija ļoti sarežģīts, jo katrā no darbiem bija gan radošas idejas, gan netradicionāli risinājumi, papildus pirmajām trīs godalgām tika piešķirtas vēl divas veicināšanas balvas 1 tk. eiro apmērā - Venhoeven CS (Nīderlande) un Cullinan Noble Gusack (Lielbritānija) arhitektu birojiem. Skatītāju balvu saņēma Austrijas arhitektu biroja Pernthaler Architekt ZT komandas darbs ar devīzi "123 123".
"Šis ir ļoti interesants veids, kā rīkot konkursus, kad vairākas komandas tik īsā laikā, strādājot līdzās cita citai, rada idejām bagātus darbus. Mūsu darbā ir apvienotas gan jau esošās ēkas ar moderniem un funkcionāliem risinājumiem, kas viens otram netraucē, bet papildina. Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu nevar salīdzināt ar Somijas slimnīcām, jo šī slimnīca ir arhitektūras piemineklis, kas atrodas skaistā, koku iekļautā teritorijā, un tāpēc tai bija jārada atbilstošs risinājums," tā par plenēra norisi un radošo procesu stāsta godalgotais Somijas arhitektu biroja JKMM Arvhitects pārstāvis Teemu Kurkela.
Somijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Peka Vuoristo (Pekka Wuoristo), kurš piedalījās plenēra noslēguma daļā, izteica atzinību par Somijas un Latvijas veiksmīgo sadarbību un pieredzes apmaiņu veselības aprūpes jomā, kā arī šāda mēroga projekta īstenošanu, un piešķīra divus Somijas Vides ministrijas atzinības rakstus par radošiem risinājumiem vides jomā - Cullinan Noble Gusack (Lielbritānija) un Arkitektfirmaet C.F. Moller (Norvēģija/Dānija).
"Šis bija plenērs ar īpašu specifiku, jo tā tēma un darba uzdevums bija izveidot slimnīcas teritorijas nākotnes attīstības vīziju. Bija plānots, ka plenērā tiks aicinātas septiņas arhitektu komandas, bet tā kā interesi piedalīties plenērā bija izteikuši daudzi Eiropā zināmi arhitektu biroji ar pieredzi slimnīcu plānošanā, tad plenēra darba grupa izlēma uzaicināt deviņas komandas, tajā skaitā arī divus Latvijas birojus. Rezultāti tik sarežģītam plenēra uzdevumam bija pārsteidzoši labi. Somijas birojs JKMM, kurš tika plenērā atzīts par labāko, ir pēdējo gadu laikā vairākkārt uzvarējuši starptautiskos konkursos. Zīmīgi, ka tikai Somijas un Latvijas birojiem līdz šim nav bijusi pieredze slimnīcu projektēšanā, taču tas nebija šķērslis, lai radītu veiksmīgu arhitektonisko un pilsētbūvniecisko risinājumu slimnīcas perspektīvajai attīstībai," par plenēra organizatorisko darbu stāsta tā koordinatore Dace Kalvāne.
Arhitektu un pilsētplānotāju plenērs Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā aizsākās pagājušajā ceturtdienā 27. aprīlī ar vairākām lekcijām par Latvijas veselības aprūpes sistēmu un tās attīstību, slimnīcas darbības rādītājiem, pilsētas transporta shēmu un attīstību, slimnīcas ēku tehniskajiem risinājumiem, kā arī par slimnīcu attīstību Eiropā. Turpmākajās divās dienās notika komandu darbs, kas noslēdzās ar darbu izvērtēšanu un prezentāciju. Šo četru dienu laikā tika radīti deviņi radoši projekti par slimnīcas nākotnes attīstību. Tos izvērtēja žūrijas komisija, kuras sastāvā bija veselības ministrs Gundars Bērziņš, veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Rinalds Muciņš, Dr. Māris Pļaviņš, pilsētas galvenais arhitekts Jānis Dripe, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, RTU Būvniecības fakultātes profesors Jānis Krastiņš, ievērojamais Austriešu arhitekts Klaus Kada, kā arī vairāki arhitektūras un medicīnas jomas eksperti.
Plenērā piedalās arhitektu biroju komandas no vairākām valstīm - Henning Larsen Tegnestue (Dānija), Arkitektfirmaet C.F. Moller (Norvēģija/Dānija), Cullinan Noble Gusack (Lielbritānija), Venhoeven CS (Nīderlande), AS&P Albert Speer & Partner GmbH sadarbībā r Woerner Architekten (Vācija), Pernthaler Architekt ZT (Austrija), JKMM Architects (Somija) un divas Latvijas komandas – Leonīda Tugaļeva un Renāra Putniņa vadībā. Katru arhitektu biroju pārstāvēja trīs dalībnieki.
Visi deviņi piedāvātie darbi turpmāko divu nedēļu laikā būs izstādīti Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas aktu zālē sabiedriskajai apspriešanai, bet pēc tam par to eksponēšanas vietu vēl lems.
Sīkāka informācija:
Dr. Māris Pļaviņš,
VAS Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca valdes priekšsēdētājs,
tel. 7 069 602
Mgr.arch. Dace Kalvāne, tel. 9480702