building.lv skaitļos

Lietotāji online7
Aktīvie uzņēmumi19582
Nozares ziņas33014
Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?

Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?

Pilsētas apgaismojums jēdziens ir diezgan ietilpīgs un daudzslāņains, tas ietver gan automaģistrāļu, gan parku un gājēju celiņu apgaismojumu... Ielu apgaismojuma laternām arī ir diezgan liela nozīme pievilcīga pilsētas tēla radīšanai.

autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Foto: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?; autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Pilsētas apgaismojums jēdziens ir diezgan ietilpīgs un daudzslāņains, tas ietver gan automaģistrāļu, gan parku un gājēju celiņu apgaismojumu... Ielu apgaismojuma laternām arī ir diezgan liela nozīme pievilcīga pilsētas tēla radīšanai. Tomēr galvenais "skaistas bildītes" radīšanā neapšaubāmi ir arhitektūras objektu izgaismojums.
Ēkas nakts veidols biznesam ir ne mazāk svarīgs kā tās dienas tāls. Fasādes arhitektūras izgaismojums ir viens no komerciālā nekustamā īpašuma būvniecības jaunajiem standartiem. Pašlaik pat grūti iztēloties respektablu darījumu centru, prestižu viesnīcu vai lielformāta tirdzniecības kompleksu, ko pēc tumsas iestāšanās izgaismotu tikai tuvējās ielas laternas, mēness un zvaigznes.

Investīcijas fasādes apgaismojumā – tas, pirmkārt, ir ieguldījums pašu imidžā, kas biznesā nebūt nav nelietderīgākais naudas tērēšanas veids. Veiksmīgai kompānijai jāmitinās tās līmenim atbilstošā ēkā un ofisā, turklāt ēkas ārējais veidols ir ļoti svarīgs. Un Jūsu štāba mītnes fasādes respektablums nav tiesīgs pagaist tumsas aizsegā, īpaši tumšajos gadalaikos, kad saule debesjumu apgaismo tikai 8 – 10 stundas dienā. Arhitektūras izgaismojuma līdzekļi ļauj piešķirt nepieciešamos vaibstus ēkai, uzsvērt arhitektūras kompozīcijas izsmalcinātību, atklāt dekoratīvos elementus, radīt varenuma vai, gluži pretēji, vienkāršības un atvērtības iespaidu. Gaismas, tumsas un pusēnu spēle, speciālie gaismas efekti pierasto fasādi spēj pārveidot līdz nepazīšanai.

Nereti nākas dzirdēt no paziņām vai darba biedriem, kuri pēc ārvalstu apmeklējuma sajūsmināti stāsta par tur redzētajiem gaismas dizaina "brīnumiem". Piemēram, Frankfurtē kāds debesskrāpis aprīkots ar šķietami vienkāršu sistēmu: katrā augstceltnes logā ievietotas divas trīs luminiscējošas spuldzītes, kas spēj mainīt krāsu. Ēkā ir tūkstošiem logu, un vakarā šis tērauda un stikla koloss kļūst līdzīgs hameleonam: tas ir zaļš, pēc piecām sekundēm – zils, vēl pēc piecām – citā krāsā... Šāda mirgojuma vizuālais efekts ir neaprakstāms. Vēl kāds piemērs: šai pašā Vācijas pilsētā Tiesu nams izgaismots intensīvi sarkanā krāsā. Vakaros garāmgājējiem rodas iespaids, it kā Temīdas pils krāsojas asinīs. Pārkāpt likumu diez ko vairs negribas...
autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Foto: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?; autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Līdztekus estētiskajām priekšrocībām izgaismota ēka arī komerciāli ir veiksmīgāka nekā tumsā grimstošs nams. Piemēram, turīgs iebraucējs viesnīcas meklējumos vakara cēlienā visticamāk apmetīsies viesnīcā ar glīti izgaismotu fasādi. Sakārtota un izgaismota fasāde liecina, ka iestāde rūpējas par savu imidžu, tātad šai viesnīcā noteikti ir komfortabli numuri, labs apkalpošanas serviss un visi apstākļi pilnvērtīgai atpūtai. Par tirdzniecības kompleksu izgaismošanu, šķiet, pat nenāktos runāt. Ikviens pieredzējis menedžeris zina – ja nav laba izgaismojuma, garām braucošie pircēji veikalu var vienkārši nepamanīt. Biroju centriem ir svarīgi turīgi un solīdi nomnieki. Pievilināt tos ar neizgaismotu ēku, protams, var, tomēr – tikko parādīsies "košāka" alternatīva, nav izslēgts, ka viņi aizbēgs.

Ēkas fasādes mākslīgais apgaismojums ir arhitektūras apgaismojuma neatņemama sastāvdaļa. Speciālisti to uzskata par radošās izpausmes atsevišķu jomu, un tas ir arī saprotams, jo šeit bieži nākas saskarties ar vēstures un mākslas pieminekļiem. Fasādes izgaismojums spēj ne vien uzsvērt ēkas mākslinieciskās, funkcionālās un stila īpatnības, bet arī nodrošināt tās atsevišķo objektu telpisko un krāsu kompozīciju.


autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Foto: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?; autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Arhitektūras izgaismojuma izstrādāšanai nepieciešams apsvērt dažādus paņēmienus fasādes apgaismojumam dažādos spilgtuma līmeņos, fasādes elementu apgaismojuma krāsainībai un apgaismojuma režīmiem. Objekta mākslinieciskā tēla izveidei var izmantot kopējo klājošo izgaismojumu, lokālo izgaismojumu, mirdzošas fasādes, siluetu izgaismojumu, kontūru izgaismojumu, dinamisko krāsu izgaismojumu un citus.


autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Foto: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?; autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Kopējais klājošais izgaismojums tiek nodrošināts ar prožektoru veida iekārtām, kas tiek izvietotas lielā vai vidējā attālumā no objekta. Ar jaudīgiem prožektoriem, kas atrodas uz zemes vai blakus esošiem objektiem, ēka vai atsevišķi tās objekti tiek apgaismoti koptēla radīšanai. Tas galvenokārt tiek izmantots lielu nedzīvojamu objektu izgaismošanai ar izteiksmīgu siluetu. Šāds izgaismojums saglabā ēkas dienas tēlu arī vakarā.

Lokālais izgaismojums tiek īstenots ar prožektoru sistēmu, kuras stari tiek raidīti noteiktā virzienā. Prožektori tiek izvietoti tā, lai izgaismotu ēkas fasādes atsevišķas vietas, kas ir īpaši izteiksmīgas no arhitektoniskā viedokļa un uzsver ēkas fasādes struktūru. Šāds apgaismojums tiek izvietots tieši uz ēkas fasādes, ņemot vērā tās arhitektonisko ritmisko zīmējumu. Apgaismoto interjeru gaisma, kas saskatāma pa logiem, rada mirdzošas fasādes iespaidu. Nereti fasādes, kupoli vai tornīši uz jumtiem speciāli tiek iestikloti, un iekšpusē izvietoti balti vai krāsaini gaismas avoti. Šāds paņēmiens ir ļoti izteiksmīgs nepieciešamo akcentu radīšanai.


autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Foto: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?; autors: Arhitektūras izgaismojums – kāpēc tas vajadzīgs?
Trešais izgaismojuma veids ir salīdzinoši jauns un saistīts ar modernu gaismas sistēmu izveidi (neons, gaismas diožu caurulītes, gaismas kabeļi u. tml.). Šo sistēmu raksturīga iezīme ir tāda, ka redzama tikai to izstarotā gaisma, nevis apgaismojamā virsma. Tas rada iespēju sekot ēkas arhitektūras aprisēm, radīt uz tās fasādes dekoratīvas kompozīcijas un radīt negaidītus gaismas efektus, izmantot šķietami pazīstamas ēkas fasādi kā laukumu jauna tēla izveidei. Gaismas grafikas izmantošanā apgaismes avoti izvietojas un grupējas tā, lai tie veidotu gaismas grafikas zīmējumu kā gaismas punktu un plankumu kopumu.

Daudz kas ir atkarīgs arī no speciālistu meistarības, kuri nodarbojas ar ēkas gaismas dizaina izstrādi. Dienas laikā ne ar ko neievērojama ēka vakarā prožektora gaismā var satriekt ar eksterjera izsmalcinātību. Ne pārāk oriģināla arhitektoniska risinājuma tirdzniecības vai biroja ēka var pārtapt par kaut ko izcili īpašu, saskatāmu jau lielā attālumā, un tas viss – pateicoties veiksmīgam fasādes izgaismojuma risinājumam.


Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.