building.lv skaitļos

Lietotāji online5
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Arī kodoldegvielas cenas, visticamāk, pieaugs : building.lv - par būvniecību Latvijā

Arī kodoldegvielas cenas, visticamāk, pieaugs

Arī kodoldegvielas cenas, visticamāk, pieaugs
Foto: Arī kodoldegvielas cenas, visticamāk, pieaugs

Urāna industrijai sliktākais gads gatavojas sastapt kodolceltniecības programmu Indijā un Ķīnā, kas varēs sacensties ar 1970.gadu naftas krīzes laika norisēm, ar atsauci uz "Bloomberg News", ziņo "Diena".

Urāna industrijai sliktākais gads gatavojas sastapt kodolceltniecības programmu Indijā un Ķīnā, kas varēs sacensties ar 1970.gadu naftas krīzes laika norisēm, ar atsauci uz "Bloomberg News", ziņo "Diena".

Tā rezultāts varētu būt urāna cenas lēciens par 58% no 57 ASV dolāriem par mārciņu atpakaļ uz 90 ASV dolāriem, liecina trešās lielākās ieguves kompānijas Goldman Sachs JBWere Pty and Rio Tinto Group informācija. Urāna cena pagājušajā gadā nokritās par 57%, kad zemestrīce nopostīja pasaules lielāko atomstaciju Japānā un avāriju dēļ tika slēgti reaktori Lielbritānijā un Vācijā.

Plāni, kas saistīti ar Indijas un Ķīnas elektrības trūkuma novēršanu, būs jūtami no Kanādas ziemeļrietumiem līdz Austrālijai un Kazahstānas līdzenumiem, kas ir galvenie urāna piegādātāji. Indija šogad atklās trīs reaktorus, vēl seši plānoti 2009.gadā Indijā, Ķīnā, Krievijā, Kanādā un Japānā. Pieprasījums pēc urāna visā pasaulē palielināsies tik pat strauji kā šogad pēc naftas - par 0,8%, prognozē Deutsche Bank AG.

"Pirmais pieauguma vilnis gaidāms no augošām ekonomikām," saka CQS UK LLP fondu pārvaldītājs Londonā Džons Vongs, kura pārziņā ir 10 miljardi ASV dolāru, tai skaitā 150 miljoni ASV dolāru investīcijas urāna industrijā. "Cilvēki sāk skatīties uz oglēm, gāzi, naftu un redzot, ka enerģijas cenas aug, domā par urānu." Gadu ilgušais urāna samazinājums ir pretrunā ar naftas un ogļu cenu rekordiem, palielinoties pieprasījumam Āzijas enerģētikas sektorā un augot bažām, ka izmeši izraisīs globālās sasilšanas turpināšanos. Lai īstenotu daļu no pasākumiem, kas veicami, lai izmešus līdz 2050.gadam samazinātu par pusi, pasaulē vajadzētu uzcelt 32 atomstacijas katru gadu, norāda Starptautiskā enerģētikas aģentūra.

2007.gada kritums

Urāna izmantošana 2007.gadā samazinājās par 7% tāpēc, ka negadījumi lika slēgt reaktorus Japānā, Lielbritānijā un Vācijā. Kopš 1970.gadiem tā ir tikai trešā reize, liecina Eiropas otrās lielākās naftas kompānijas pēc tirgus vērtības BP Plc apkopotie dati. Cenas ir tik zemas, ka dažas urāna raktuves ir tuvu tam, lai kļūtu nerentablas, saka trešā lielākā ASV vērtspapīru firma Merrill Lynch&Co.

"Ja mēs skatāmies uz to, kas nepieciešams, lai uzturētu paaugstinātu ražošanu, lai projekti, par kuriem visi runā, aizietu, cenām labāk vairs nepazemināties. Pretējā gadījumā šie projekti izgāzīsies," apgalvo Rio Tinto enerģijas vienības direktors Prestons Čiaro. "Nedomāju, ka šā brīža cena liecina par to, kāda būs cena gadā garumā."

Irānas reaktors

Indijas Atomenerģijas korporācijas 220 megavatu Kaigas spēkstacijai Karnatkas dienvidu provincē un vēl vienai Ravatbatā Radžastānas ziemeļos darbs jāsāk šajā gadā. Ķīna iedarbinājusi divas vienības 2007.gadā un atklās vēl trīs līdz 2011.gadam, informē Pasaules Kodolindustrijas asociācija. Irāna šogad plāno sākt enerģijas ražošanu tās 950 megavatu Bušeras reaktorā, kas ir centrā tās konfliktam ar Rietumiem.

"Ķīna ir uz otrās straujās ekspansijas sliekšņa," saka Pasaules kodolindustrijas asociācijas komunikāciju vadītājs Londonā Ians Hors-Leisijs. "Šķiet - katru gadu Ķīna skatās arvien tālāk."

Skaidrs, ka bažas par drošību joprojām ir lielākais kodolceltniecības un urāna atdzimšanas risks. 1970.gados no plānotajiem reaktoriem atteicās vides aizsardzības protestu dēļ, vienlaikus avārijas Trīs jūdžu salā Penslivānijā 1979.gadā un Černobiļā Ukrainā, 1986.gadā turpināja vājināt atbalstu. Japānā projekti kavējas, jo aprīkojumam jāuzlabo izturība pret zemestrīcēm, lai tas atgūtu uzticību pēc Tokyo Electric Power Co. Kashiwazaki Kariwa stacijas slēgšanas un informācijas, ka kompānijas falsificējušas datus par drošību.

Drošības riski

"Ir vērts atcerēties, ka šī ir industrija, kuru vienas nakts laikā var nospiest uz ceļiem viens liels negadījums vai viens labi izpildīts terora akts," šī mēneša ziņojumā raksta Londonā bāzētās izpētes kompānijas VM Group analītiķis Pauls Hanons.

Pieprasījums pēc urāna pērn bija 66 550 metrisko tonnu, liecina Denverā bāzētās konsultantu kompānijas TradeTech LLP dati. Patēriņš līdz 2020.gadam varētu palēkties par 55%, prognozē Austrālijas vērtspapīru firma Macquarie Group Ltd.

Patlaban urāna pieprasījums ir par 69% lielāks nekā 2006.gadā iegūtās 39 429 tonnas, liecina Pasaules kodolindustrijas aģentūras jaunākie dati. Par līdzsvaru gādā inventārs un iznīcinātie ieroči. Krievijas vienošanās eksportēt no kaujas galviņām atgūto degvielu uz ASV beidzas 2013.gadā.

"Otrreizējie resursi ir ierobežoti un strauji tiek izsmelti," Maikla Luisa vadībā atzīst Deutsche Bank analītiķi. "Turpmāk piegādes problēmām un palielināta pieprasījuma iespējamībai šā brīža cenu vajadzētu uzdzīt augstāk gada trešajā ceturksnī."

Pieprasījums palielināsies, atsākot darbību esošajiem reaktoriem un atomenerģijai iegūstot jaunus "pārbēdzējus".

Dienvidāfrika, kura cīnās, lai apmierinātu pieprasījumu pēc elektrības, plāno līgumu par 15 miljardu ASV dolāru vērtas atomstacijas celtniecību. Lielbritānijā leiboristu valdība vēlas lielāku atomenerģijas jaudu, lai samazinātu izmešus.

ASV republikāņu prezidenta kandidāts Džons Makkeins nesen sacīja, ka viņš iestāsies par atomreaktoru dubultošanu, lai mazinātu valsts atkarību no ārvalstu naftas. Arī Baraks Obama, demokrātu pārstāvis, atbalsta atomenerģiju. ASV darbojas 104 reaktori, kaut arī pēdējais tika iedarbināts 1990.gadā, liecina Atomenerģijas institūta informācija.

Ražošanas izmaksas

Cenām būs jāpaaugstinās, ja urāna ražošana gribēs apmierināt pieprasījumu, saka Ņujorkā bāzētās brokeru firmas Traxys urāna tirdzniecības vadītājs Kevins Smits.

Kanādas Cameco korporācija, pasaules lielākā urāna ražotāja, ziņoja, ka tā iztērējusi 45 Kanādas dolārus, lai saražotu mārciņu urāna pirmajā ceturksnī, salīdzinājumam - vidējā realizācijas cena bijusi 40,85 dolāri. Kamēr Cameco, kas iegūst arī zeltu, ceturksnī tomēr guvusi peļņu, zemās urāna cenas rada problēmas citām kompānijām, kas attīsta jaunas raktuves, stāsta K.Smits.


Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.