Arī spuldzītēm modē ekonomija
Šādu un līdzīgu frāzi šobrīd varam teikt par ļoti daudzām preču grupām- modē ir ekonomēt resursus, ietaupīt naudas līdzekļus.

Foto: Arī spuldzītēm modē ekonomija; autors: Arī spuldzītēm modē ekonomijaŠādu un līdzīgu frāzi šobrīd varam teikt par ļoti daudzām preču grupām- modē ir ekonomēt resursus, ietaupīt naudas līdzekļus. Tas izskaidro arī ekonomisko spuldzīšu popularitāti, kas pamazām un pārliecinoši arvien vairāk izkonkurē tik ierastās kvēlspuldzes.
Bez spuldžu klātbūtnes neiztikt nevienā mājoklī. Viebiežāk pēc spuldzes dodamies ieraduma vadīti- noskatām veikalā izmēram atbilstošāko kvēlspuldzi un skrūvējam to mājās izdegušās vietā. Bet ir arī citi, ekonomiskāki un mūsdienīgāki risinājumi!
Energoekonomiskajām spuldzēm ir vairākas būtiskas priekšrocības, ko pasūtītāji novērtē- tās patērē pat līdz 80% mazāk elektroenerģijas un kalpo pat līdz 10 reizēm vairāk, salīdzinājumā ar kvēlspuldzēm. Pie tam samazināts arī CO2 izmetuma daudzums un spuldzes dod ieguldījumu labāka klimata nodrošināšanā. Lielākais trūkums šo spuldžu popularitātei gan ir salīdzinoši augstā cena, kā dēļ joprojām visvairāk pirktas tiek kvēlspuldzes- to izmaksas ir tikai pārdesmit santīmi. Speciālisti komentē, ka kvēlspuldzēm tikai 5% enerģijas transformējas uz gaismu, bet visa pārējā daļa- uz siltumu.

Foto: Arī spuldzītēm modē ekonomija; autors: Arī spuldzītēm modē ekonomijaKādi tad vispār ir spuldžu veidi?
- Kvēlspuldzes ir izplatītākās un ikvienam cilvēkam pazīstamākās. Taču arī tās ir dažādas- gan pēc cokolu, gan kolbu izmēriem. Sākotnēji šīs ir vienas no lētākajām spuldzēm, taču to enerģijas patēriņš ir liels un efektivitāte zema. Kvēlspuldžu pirkšana ir pat kā gadu desmitos veidojies ieradums, ko šobrīd spuldžu ražotāji cenšas mainīt, rūpējoties par enerģijas lietderīgāku izmantošanu.
- Dienasgaismas spuldzēm ir laba gaismas izstarošanas spēja un ilgs kalpošanas laiks. Dienasgaismas spuldzes stikls no iekšpuses ir klāts ar luminofora vielu, ar kuras sastāva palīdzību var ietekmēt spuldzes izstarotās gaismas krāsu un spuldzes krāsu kropļošanas spēju. Dažiem cilvēkiem ar jūtīgu redzi luminiscento lampu mirguļošana rada nepatīkamas izjūtas. Šīs spuldzes vairāk piemērotas sabiedriskām telpām un to izmēri ir palieli- 1 500 mm garas.
- Halogēnās spuldzes darbojas līdzīgi kā kvēlspuldzes. To gaisma ir mirdzoša un dzidra. Šīs spuldzes bieži tiek izmantotas galda lampām, taču tām ir nepieciešams citāds spriegums nekā kvēlspuldzēm, tāpēc nomaiņa nebūs vienkārša. Trūkums ir arī tas, ka halogēnās spuldzes degšanas laikā ir ļoti karstas.
- Un jau pieminētās energoekonomiskās spuldzes. Tās šobrīd varam uzskatīt par šī brīža spuldzēm, kuras atbilst mūsdienu cilvēku prasībām un modes tendencēm. Šīs spuldzes dod aptuveni līdzīgu apgaismojumu kā kvēlspuldzes, patērējot 5 reizes mazāk enerģijas. Energoekonomisko spuldžu trūkums – šīs spuldzes ieslēgšanās brīdī nedod pilnu gaismas atdevi. Pilnu spožumu tā sasniedz aptuveni pēc pusotras minūtes. Šīs spuldzes vairāk piemērotas ilgstošai telpu apgaismošanai, piemēram, kā dežūrgaisma. Lietojot energoekonomiskās spuldzes āra apstākļos, jāizvairās no ūdens un sniega iekļūšanas spuldzes cokola daļā, izmantojot tās tikai slēgtos gaismekļos.
Izvēloties spuldzīti svarīgs ir arī gaismeklis, kurā paredzēts spuldzi izmantot, tāpēc par to jāinteresējas jau gaismekļa iegādes brīdī. Der noskaidrot arī spuldzes ražotāju- zināmāko zīmolu izstrādājumi noteikti atbildīs augstākiem kvalitātes standartiem un piepildīs cerēto.
Eiropas Spuldžu ražotāju federācija (ESRF) ir izdevusi rīkojumu par pakāpenisku atteikšanos no klasiskajām kvēlspuldzēm. Tas nozīmē, ka nākotnē apgaismei lietosim tikai energoekonomiskās (EE) spuldzes. Salīdzinoši jauna lieta iedzīvotājiem Latvijā ir dalītā spuldžu vākšana. Pētījumi liecina – 65 procenti mūsu valsts iedzīvotāju zina, ka energoekonomiskās spuldzes ir jānodod atsevišķi no pārējiem sadzīves atkritumiem.

Foto: Arī spuldzītēm modē ekonomija; autors: Arī spuldzītēm modē ekonomija