Atbalsts enerģētikas projektiem Ekonomikas atveseļošanas plānā
Investīcijas 3,98 miljardu eiro apmērā gāzes un elektrības infrastruktūrās, vēja ģenerācijas parkos, oglekļa uztveršanas un glabāšanas projektos veido daļu no Eiropas Savienības Ekonomikas atveseļošanas atbalsta.

Foto: Atbalsts enerģētikas projektiem Ekonomikas atveseļošanas plānā; autors: Atbalsts enerģētikas projektiem Ekonomikas atveseļošanas plānāInvestīcijas 3,98 miljardu eiro apmērā gāzes un elektrības infrastruktūrās, vēja ģenerācijas parkos, oglekļa uztveršanas un glabāšanas projektos veido daļu no Eiropas Savienības Ekonomikas atveseļošanas atbalsta. Parlaments balsos par regulas projektu, par kuru jau panākta neformāla vienošanās ar dalībvalstīm. Tā paredz atbalstu arī "Nabucco" gāzes vadam un Baltijas elektrotīklu starpsavienojumam.
ES dalībvalstu un valdību vadītāji pagājušā gada 11.–12.decembra Eiropadomē apstiprināja Ekonomikas atveseļošanas plānu. No šim plānam paredzētajiem līdzekļiem 5 mljrd. eiro Eiropas Savienība atvēlēja investīcijām enerģētikas projektos, platjoslas interneta projektiem un lauku attīstībai. Regulas priekšlikums ir daļa no šīs programmas.
Eiropas Parlamenta Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja vienojās ar ES Padomes prezidentūras Čehijas pārstāvjiem par šādu enerģētikas investīcijām paredzēto līdzekļu sadalījumu:
- starpsavienojumu projektiem gāzes un elektroenerģijas jomā 2,365 mljrd. eiro;
- jūras vēja enerģijas projektiem 0,565 mljrd. eiro;
- oglekļa uztveršanas un uzglabāšanas projektiem 1,05 mljrd. eiro.
Gāzes tranzīta dienvidu koridoram "Nabucco", kas uz Eiropas Savienību ļaus transportēt Kaspijas reģiona gāzi, apejot Krieviju, atvēlēti 250 miljoni eiro. Elektrības infrastruktūras starpsavienojumam starp Zviedriju un Baltijas valstīm un tīkla nostiprināšanai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā atvēlēti 175 miljoni eiro. Līdzfinansējuma apmērs programmā iekļautajiem elektrības un gāzes infrastruktūru projektiem ir puse to izmaksu, savukārt gāzes uztveršanas un uzglabāšanas projektiem — līdz 80 %.
Regulas priekšlikums ir saistīts gan ar vispārējo ekonomikas krīzi, gan gāzes piegādes krīzi, kas sākās 2008. gada decembrī, Eiropas Savienībai nesaņemot Krievijā ražotās gāzes piegādes. Kopumā Ekonomikas atveseļošanas plānam dalībvalstis apņēmās piešķirt 30 mljrd. eiro.
Referents: Eugenijus MALDEIKIS (UEN, LT)
Ziņojums: A6-0261/2009: Programma ekonomikas atveseļošanas atbalstam, piešķirot Kopienas finansiālo palīdzību projektiem enerģētikas jomā, regula
Procedūra: koplēmums, 1. lasījums
Debates: 05.05.2009.
Balsojums: 06.05.2009.