building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Atvērta elektroenerģijas tirgus priekšrocība – izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Atvērta elektroenerģijas tirgus priekšrocība – izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu

Lai veicinātu konkurenci elektroenerģijas tirgū un konkurētspējīgāku piedāvājumu lietotājiem, Ministru kabinetā šodien, 17.septembrī, tika atbalstīti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot, ka no 2014.gada 1.aprīļa visi elektroenerģijas lietotāji, t.sk. mājsaimniecības, pirks elektroenerģiju brīvajā tirgū.


Elektroenerģijas tirgus atvēršanas galvenie ieguvumi ir lielāka konkurence tirgotāju sektorā, lielāka pakalpojuma plānu izvēle, caurskatāmāka, saprotamāka un konkurētspējīgāka elektrības cena lietotājiem. Elektroenerģijas tirgus atvēršanā varam vilkt paralēles ar situāciju 90.gadu sākumā telekomunikāciju jomā, kad Latvijā bija pārstāvēts tikai viens fiksētais sakaru operators, kas dominēja tirgū un diktēja cenas. Tirgum atveroties, ienākot jauniem spēlētājiem un saasinoties konkurencei, veidojās spiediens uz cenām, kas tirgus dalībniekiem lika kļūt efektīvākiem, un patlaban Latvijā telekomunikāciju jomā cenas attiecība pret kvalitāti ir viena no labākajām Eiropā. Ieguvēji no atvērta tirgus un konkurences ir visi.

Elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā; t.sk. Baltijas valstīs. Igaunijā  jau kopš 2013. gada 1. janvāra elektroenerģijas tirgus ir pilnībā atvērts un arī visas Igaunijas mājsaimniecības pērk elektroenerģiju tirgū, izvēloties sev piemērotāko un izdevīgāko pakalpojumu sniedzēju. Savukārt, Lietuvā no 2013. gada 1. janvāra visas juridiskas personas ir kļuvušas par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecībām tirgus tiks atvērts 2015.gada 1.janvārī. Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Šobrīd brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, elektroenerģijas tirgū tiktu iesaistīti arī visi mājsaimniecības lietotāji (ap 847 300 lietotājiem), kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas.

Elektroenerģijas kopējā cena mājsaimniecībām šobrīd sastāv no vairākām komponentēm – elektroenerģijas cenas, obligātā iepirkuma komponentes, pārvades un sadales pakalpojumiem, tirdzniecības pakalpojuma administrēšanas un pievienotā vērtības nodokļa likmes (papildu informācija par elektroenerģijas kopējās cenas veidojošajām komponentēm un apraksts pieejams AS "Latvenergo"  tīmekļa vietnē:
http://www.latvenergo.lv/portal/page/portal/Latvian/latvenergo/main_page/pakalpojumi_priv/tarifi_privatpersonam).

Kā zināms, no 2011. gada 1. aprīļa saistītajiem lietotājiem 12 mēnešu periodā no 1. aprīļa līdz nākošā gada 31. martam tiek piemēroti divi elektroenerģijas tirdzniecības tarifi:

1) Starta tarifs (8,18 sant./kWh), kas tiek piemērots visiem mājsaimniecību patēriņa objektiem pirmajām 1200 patērētajām kilovatstundām; un
2) Pamata tarifs (10,65 sant./kWh), kas tiek piemērots lietotāja elektroenerģijas patēriņam, sākot ar 1201 kilovatstundu.

Elektroenerģijas tirgus atvēršanas gadījumā tirgotāji piedāvās lietotājiem dažādus pakalpojuma plānus, no kuriem lietotājs varēs izvēlēties sev izdevīgāko, vienojoties ar tirgotāju par elektroenerģijas cenu. Elektroenerģijas kopējās cenas izmaiņas pēc elektroenerģijas tirgus pilnīgas liberalizācijas veidos atsevišķu komponenšu izmaiņas: elektroenerģijas cenas izlīdzināšana (nebūs vairs Starta un Pamata tarifs, kā arī cenā atspoguļosies reālās OIK izmaksas, jo šobrīd OIK pieaugumu mājsaimniecībām kompensē Latvenergo), tīkla pakalpojumu tarifs un OIK. Ja Saeima apstiprinās šodien Ministru kabinetā atbalstītos Ekonomikas ministrija izstrādātos priekšlikumus OIK pieauguma samazināšanai un kompensēšanai lietotājiem, elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums mājsaimniecībām, salīdzinot ar pašreizējo Pamata tarifu, veidos aptuveni 6% un varētu būt aptuveni 11,30 sant./kWh. Svarīgi atzīmēt, ka mazāk turīgajam mājsaimniecībām cena tiks saglabāta Starta tarifa līmenī, jo pašvaldībām tiks piešķirti papildu budžeta līdzekļi dzīvokļa pabalsta segšanai, proti, elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma kompensācijai.

Pieņemot, ka elektroenerģijas tirgus tiks atvērts 2014. gada 1. aprīlī (t.i., ja Saeimā tiks atbalstīti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā un MK atbalstīs grozījumus Ministru kabineta 2011. gada 29. novembra noteikumos Nr.914 "Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi"), mājsaimniecības lietotājiem būs jānoslēdz līgums ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju līdz 2014. gada 15. martam. Ja elektroenerģijas lietotājs vēlāk vēlēsies mainīt elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru lietotājs ir noslēdzis elektroenerģijas tirdzniecības līgumu, lietotājam tas būs jāpaziņo 14 dienas pirms līguma vēlamā termiņa beigām.

Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas tīmekļa vietnē atrodamo informāciju, Latvijā ir reģistrētas vairāk nekā 50 juridiskās personas, kas var nodarboties ar elektroenerģijas tirdzniecību. Tomēr Ekonomikas ministrija prognozē, ka elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumus mājsaimniecībām varētu aktīvi piedāvāt vismaz astoņi elektroenerģijas tirgotāji, kuriem ir noslēgts līgums ar AS "Sadales tīkls", kas, savukārt, palielina konkurenci un motivē tirgotājus piedāvāt mājsaimniecībām piemērotus pakalpojumus par pieņemamu cenu. Informācija par elektroenerģijas tirgotājiem pieejama AS "Sadales tīkls" tīmekļa vietnē.

Jauno tirgus dalībnieku aizsardzībai ir ieviesta pēdējā garantētā piegāde – elektroenerģijas piegāde, kuru veic kāds no tirgotājiem, ja lietotājs, kurš ir tirgus dalībnieks, nav izvēlējies savu tirgotāju vai pārtraucis darbību tirgū.  Pēdējā garantētā piegāde tiek nodrošināta līdz brīdim, kamēr lietotājs izvēlas elektroenerģijas tirgotāju un stājas spēkā noslēgtais jaunais elektroenerģijas tirdzniecības līgums. Pēdējās piegādes cena mainās katru mēnesi.

Līdz ar minētajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, Ministru kabinets apstiprināja arī obligātā iepirkuma un  garantētās maksas par uzstādīto elektrisko jaudu maksājumu, kurus veido elektroenerģijas lietotāju obligātā iepirkuma komponentes  maksājumi un  valsts budžeta dotācijas,  administrēšanas principus, kā arī Ministru kabinetam dotu deleģējumu noteikt universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus un tā izteikšanas veidu.

Detalizētāk ar Ekonomikas ministrijas sagatavotajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē: http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40299213&mode=mk&date=2013-09-17

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.