Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku
Videi un cilvēkiem draudzīgākais jumta segums - ciedra šindeļiIztēlojieties īpaši izturīgu, skaistu, videi un cilvēkiem draudzīgu materiālu, iztēlojieties to kā jumta segumu, kā sienu apdares materiālu un kā interjerā klātesošu! Mēs runājam par ciedru.
Audzis skarbos apstākļos. Latvijā ciedrs ir sastopams ļoti reti, taču Kanādas ziemeļos un Sibīrijā tas aug visvairāk. Ciedrs aug skarbos apstākļos, kas arī nosaka augsto tā izturību.Foto: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku; autors: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku
Ciedrs ir ļoti izturīgs. Koka struktūra ir ļoti blīva, tas ir izturīgs gan pret dažādiem laika apstākļiem, gan mehāniskiem triecieniem. Līdz ar to ciedrs piemērots arī konstrukcijām, uz kurām gulstas liela laika apstākļu slodze, piemēram, jumtiem.
Ciedram piemīt ārstnieciskas īpašības. Jau senos laikos no ciedru riekstiem, sveķiem un skujām gatavoja zāles, šim kokam piemīt ārstnieciskas īpašības. Līdz ar to varam apgalvot, ka namā, kuru sedz ciedru jumts vai kura celtniecībā, interjerā izmantots ciedrs, piemīt veselīga aura.
Ciedrs tiek uzskatīts par visnotaļ ekskluzīvu koku, tāpēc ciedru ka celtniecības vai interjera materiālu novērtēs tas saimnieks, kurš dod priekšroku ekoloģiskam, veselīgam un dabai draudzīgam produktam savā namā. Lieliski piemērots saimniecībā, kurā gan dzīvojamā māja, gan pirtiņa, gan citas ēkas apsegušās ar ciedru jumtu.Foto: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku; autors: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku
Ciedrs nav jāapstrādā. Kaut arī tas izklausās šķietami neticami, taču ciedru nav nepieciešams lakot, eļļot vai kā citādi apstrādāt, pati par sevi koksne ir pietiekami izturīga, ko nosaka tā izcelsme – augšanas skarbajos Ziemeļu puslodes laikapstāķlos. Ciedras koka šindeļi pamatoti ierindojami, kā Nr.1 videi un cilvēkam draudzīgākajos jumta segumos. Ar savām tehniski fizikālajām īpašībām, tas ir noturīgs pret dažādiem insektiem un kodēm. Ciedras koku saturošās miecvielas padara to noturīgu ne tikai pret dažādiem grauzējiem, bet arī pret puvi un sēnītēm.
Ciedru šindeļu jumtam vajadzīga vēdināma pamatne. Lai ciedru jumts maksimāli ilgi kalpotu, to klāj uz vēdināmas pamatnes. Vislabāk, ja ieklāšanu iespējams uzticēt profesionāļiem, jo tieši tā iespējams panākt vislabāko rezultātu. Šindeļi pie virsmas tiek stiprināti ar speciālu skavu palīdzību, dēlīšus liekot vienu virs otra, jauktā un pat nesimetriskā secībā. Foto: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku; autors: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku
Ciedru jumts ir viegls. Šindeļa biezums resnākajā galā ir 1.2 cm, bet kopējais klājums ir līdz 2.2 cm biezs, kas ir pietiekami, lai panāktu izturīgu un ekoloģisku jumta segumu, kas ir pietiekami viegls. Tā kā ciedrs ir arī elastīgs, to var klāt arī uz liektas formas jumtiem, dažādiem kupoliem u.tml., kuros jumta slīpums ir sākot no 23 grādiem. Plakaniem jumtiem šāds segums nav īsti piemērots. Ciedras jumta klāšanu nav ieteicams ieplānot ziemas sala laikā, tas traucēs nepieciešamo darba rīku, instrumentu funkcionēšanu.
Jumts dzīvos savu dzīvi. Šis ir jumts, kuru var uzklāt un aizmirst, jo ekspluatācijas laikā nekādas īpašās rūpes nebūs nepieciešamas. Jumtu nav jāapstrādā, vsticamāk, arī remonts tam nebūs nepieciešams. Iespējams, jumtu vajadzēs noslaucīt, ja uz tā sāks veidoties apaugums, bet arī tas notiek reti. Ciedra dabiskā noturība un elastība, ļauj pasargāt mājokli pat no spēcīgākajām vēja brāzmām un ilgstošām lietus gāzēm. Ciedra unikālā porainā struktūra padara šindeļu jumtu vizuāli dekoratīvu, un tai pat laikā nodrošina labu siltumizolāciju gan vasarā un ziemā.Foto: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku; autors: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku
Ciedrs arī sienu apdarē. Ciedrs ir arī lielisks sienu apdares materiāls, ko var izmantot gan ārsienām, gan interjerā. Šeit ir jāievēro tie paši klāšanas principi, kādus speciālisti iesaka jumtiem. Pozitīvi, ka sienu apdarē var izmantot arī salīdzinoši zemākas kvalitātes dēlīšus, kuriem ir redzami zari. Ciedru dēlīši iedalās trīs kategorijās: A- pilnībā bez zariem, piemērots arī lēzeniem jumtiem līdz 23 grādiem, B- zari ir neredzamajā daļā, kuru nosedz nākamā dēlīšu kārta, piemērots vidēji slīpiem jumtiem, sākot ar 35 grādiem, C- zari ir arī redzamajā daļā, tāpēc dēlīši ir piemēroti sienām.
Ciedrs interjerā. Ciedra ārstnieciskās īpašības, īpašā koka smarža un ekoloģiskais vizuālais izskats ļauj to plaši izmantot arī interjerā. Kā interjera elements ciedrs ir plaši pielietojams – interjerā un eksterjerā, ari gaismas ķermeņos. Izceļot ciedra koka struktūru un dabīgumu, gaismas ķermenis rada īpašu un mājīgu gaismu un noskaņu mājoklī.
Foto: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku; autors: Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu kokuCiedru jumtus, ciedru sienas, interjera priekšmetus un visu citu, ko vien spējat iztēloties tikt radītu no ciedra, jums izgatavos, piegādās un uzstādīs "Ciedru jumti" jeb SIA "IM Hardwords" pieredzējušie speciālisti.
Plašāk par ciedru jumtiem un uzņēmumu variet izlasī šeit: www.ciedrujumti.lv
Bet saziņai var noderēt arī telefona numurs: +371 29336075 un e-pasta adrese: info@ciedrujumti.lv